Twenty Thirteen - en to ar translation catalogue (63 entries)

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
ar: فريق الووردبريس

note: Description of the plugin/theme
en: The 2013 theme for WordPress takes us back to the blog, featuring a full range of post formats, each displayed beautifully in their own unique way. Design details abound, starting with a vibrant color scheme and matching header images, beautiful typography and icons, and a flexible layout that looks great on any device, big or small.
ar: قالب 2013 يعيدنا إلى المدونة ويضم مجموعة كبيرة من الصيغ الخاصة بالتدوينات، وكل منها يعرض بشكل جميل في طريقة فريدة خاصة به. تفاصيل التصميم كثيرة، بدءًا بألوان نابضة بالحياة، ترويسات متجانسة، خطوط وأيقونات جميلة، وتصميم مرن والذي يبدو رائعا على أي جهاز، سواءً كان كبيرًا أو صغيرًا.

en: %s Archives
ar: أرشيفات %s

en: Tag Archives: %s
ar: أرشيفات الوسوم: %s

en: Search Results for: %s
ar: نتائج البحث عن: %s

[ctx: header image description]
en: Star
ar: نجمة

[ctx: header image description]
en: Diamond
ar: ماسة

[ctx: header image description]
en: Circle
ar: دائرة

en: Twenty Thirteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ar: قالب Twenty Thirteen يتطلّب على الأقل الإصدار 3.6 من ووردبريس. أنت تستخدم الإصدار %s. الرجاء الترقية والمحاولة من جديد.

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ar: التالي <span class="meta-nav">&larr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
ar: <span class="meta-nav">&rarr;</span> السابق

en: Full resolution
ar: دقة كاملة

en: Link to full-size image
ar: رابط إلى الصورة بالحجم الكامل

en: <span class="attachment-meta">Published on <time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time> in <a href="%3$s" title="Return to %4$s" rel="gallery">%5$s</a></span>
ar: <span class="attachment-meta">تم نشره بتاريخ <time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time> في <a href="%3$s" title="الرجوع إلى %4$s" rel="gallery">%5$s</a></span>

en: Skip to content
ar: التجاوز إلى المحتوى

en: Menu
ar: القائمة

en: Permalink to %s
ar: الرابط الدائم نحو %s

[ctx: 1: post format name. 2: date]
en: %1$s on %2$s
ar: %1$s في %2$s

en: View all posts by %s
ar: مشاهدة كل المقالات بواسطة %s

note: Translators: used between list items, there is a space after the comma.
en: ,
ar: ،

en: Sticky
ar: مثبّت

[ctx: Next post link]
en: %title <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ar: %title <span class="meta-nav">&larr;</span>

[ctx: Previous post link]
en: <span class="meta-nav">&larr;</span> %title
ar: <span class="meta-nav">&rarr;</span> %title

en: Post navigation
ar: تصفّح المقالات

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ar: مقالات أحدث <span class="meta-nav">&larr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
ar: <span class="meta-nav">&rarr;</span> مقالات أقدم

en: Posts navigation
ar: تصفّح المقالات

en: Appears on posts and pages in the sidebar.
ar: يظهر في المقالات والصفحات في الشريط الجانبي.

en: Secondary Widget Area
ar: منطقة الودجات الثانوية

en: Appears in the footer section of the site.
ar: يظهر في تذييل الصفحة (فوتر) في الموقع.

en: Main Widget Area
ar: منطقة الودجات الرئيسية

en: Page %s
ar: الصفحة %s

[ctx: Bitter font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Bitter, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
ar: تفعيل

[ctx: Source Sans Pro font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Source Sans Pro, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
ar: تفعيل

en: Navigation Menu
ar: قائمة التصفح

en: Proudly powered by %s
ar: مدعوم بفخر من %s

en: Semantic Personal Publishing Platform
ar: المنصة الدلالية للنشر الشخصي

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ar: يبدو أننا لم نعثر على ما تطلب. لعل استعمال البحث قد يساعد.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with different keywords.
ar: عذرا، لا يوجد شيء يتطابق مع كلمات البحث التي استعملتها، المرجو المحاولة من جديد باستعمال كلمات مفتاحية أخرى.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ar: هل أنت على استعداد لنشر مقالتك الأولى؟ <a href="%1$s">ابدأ من هنا</a>.

en: Nothing Found
ar: لا يوجد شيء

en: View all % comments
ar: مشاهدة كافة التعليقات وعددها %

en: One comment so far
ar: تعليق واحد إلى الآن

en: Leave a comment
ar: اترك تعليقًا

en: Edit
ar: تحرير

en: Pages:
ar: الصفحات:

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ar: متابعة قراءة %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
ar: التعليقات مغلقة.

en: Newer Comments &rarr;
ar: تعليقات أحدث &larr;

en: &larr; Older Comments
ar: &rarr; تعليقات أقدم

en: Comment navigation
ar: تصفّح التعليقات

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ar[0]: لا توجد أراء حول &ldquo;%2$s&rdquo;
ar[1]: رأي واحد حول &ldquo;%2$s&rdquo;
ar[2]: رأيان حول &ldquo;%2$s&rdquo;
ar[3]: %1$s رأي حول &ldquo;%2$s&rdquo;
ar[4]: %1$s رأي حول &ldquo;%2$s&rdquo;
ar[5]: %1$s رأي حول &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Category Archives: %s
ar: أرشيفات التصنيف: %s

en: All posts by %s
ar: كل مقالات %s

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ar: مشاهدة كل مقالات %s <span class="meta-nav">&larr;</span>

en: About %s
ar: حول %s

en: Archives
ar: الأرشيف

en: Yearly Archives: %s
ar: الأرشيفات السنوية: %s

en: Monthly Archives: %s
ar: الأرشيفات الشهرية: %s

en: Daily Archives: %s
ar: الأرشيفات اليومية: %s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ar: يبدو أنه لا يوجد شيء هنا. ربما حاول استعمال البحث؟

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
ar: هذا مزعج شيءً ما، أليس كذلك؟

en: Not Found
ar: غير موجود
