Twenty Ten - en to sv translation catalogue (77 entries)

note: Template Name of the plugin/theme
en: One column, no sidebar
sv: En kolumn, utan sidofält

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
sv: WordPress teamet

note: Description of the plugin/theme
en: The 2010 theme for WordPress is stylish, customizable, simple, and readable -- make it yours with a custom menu, header image, and background. Twenty Ten supports six widgetized areas (two in the sidebar, four in the footer) and featured images (thumbnails for gallery posts and custom header images for posts and pages). It includes stylesheets for print and the admin Visual Editor, special styles for posts in the "Asides" and "Gallery" categories, and has an optional one-column page template that removes the sidebar.
sv: 2010 temat för WordPress är snyggt, anpassningsbart, enkel och lättläst - gör det till ditt med en anpassade menyer, headerbilder och bakgrunder. Twenty Ten stödjer sex widgetfält (två i sidopanelen, fyra i sidfoten) och utvalda bilder (miniatyrbilder för galleriupplägg av inlägg och anpassade sidhuvudsbilder för inlägg och sidor). Det innehåller formatmallar för utskrift och den visuella redigeraren i adminpanelen, speciella stilmallar för "Asides" och "Galleri"-kategorier. Det finns även en sidmall med en enkel kolumn som tar bort sidopanelen.

en: Tag Archives: %s
sv: Etikettarkiv: %s

en: Archives
sv: Arkiv

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
sv: Ledsen, men inga matchande resultat kunde hittas baserat på dina kriterier. Var vänlig försök med andra sökord.

en: Nothing Found
sv: Inget kunde hittas

en: Search Results for: %s
sv: Sökresultat för: %s

en: <span class="%1$s">Tagged</span> %2$s
sv: <span class="%1$s">Etiketter</span> %2$s

en: <span class="%1$s">Posted in</span> %2$s
sv: <span class="%1$s">Publicerat i</span> %2$s

[ctx: asides category slug]
en: asides
sv: noteringar

en: % Comments
sv: % kommentarer

en: 1 Comment
sv: 1 kommentar

en: Leave a comment
sv: Lämna en kommentar

en: View posts in the Gallery category
sv: Visa inlägg i gallerikategorin

en: More Galleries
sv: Fler gallerier

en: View Galleries
sv: Visa gallerier

en: Permalink to %s
sv: Permanent länk till %s

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
sv[0]: Detta galleri innehåller <a %1$s>%2$s bild</a>.
sv[1]: Detta galleri innehåller <a %1$s>%2$s bilder</a>.

[ctx: gallery category slug]
en: gallery
sv: galleri

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
sv: Tyvärr så kunde inga resultat hittas för efterfrågat arkiv. Kanske kan en sökning hjälpa dig att hitta relaterande inlägg.

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv: Nyare inlägg <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
sv: <span class="meta-nav">&larr;</span> Äldre inlägg

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv: Visa alla inlägg av %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
sv: Sidor:

en: Edit
sv: Redigera

en: Link to full-size image
sv: Länk till bild i originalstorlek

en: Full size is %s pixels
sv: Full storlek är %s pixlar

en: <span class="%1$s">Published</span> %2$s
sv: <span class="%1$s">Publicerat</span> %2$s

en: <span class="%1$s">By</span> %2$s
sv: <span class="%1$s">Av</span> %2$s

en: Return to %s
sv: Tillbaka till %s

en: Skip to content
sv: Gå till innehåll

en: Page %s
sv: Sida %s

en: Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
sv: Bokmärk <a href="%3$s" title="Permalänk till %4$s" rel="bookmark">permalänk</a>.

en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
sv: Det här inlägget postades i %1$s. Bokmärk <a href="%3$s" title="Permalänk till %4$s" rel="bookmark">permalänken</a>.

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
sv: Det här inlägget postades i %1$s och har märkts med etiketterna %2$s. Bokmärk <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalänken</a>.

en: View all posts by %s
sv: Visa alla inlägg av %s

en: <span class="%1$s">Posted on</span> %2$s <span class="meta-sep">by</span> %3$s
sv: <span class="%1$s">Postat den</span> %2$s <span class="meta-sep">av</span> %3$s

en: Fourth Footer Widget Area
sv: Fjärde widgetfält i sidfot

en: Third Footer Widget Area
sv: Tredje widgetfält i sidfot

en: Second Footer Widget Area
sv: Andra widgetfält i sidfot

en: An optional widget area for your site footer.
sv: Ett valfritt widgetfält för din sidfot.

en: First Footer Widget Area
sv: Första widgetfält i sidfot

en: An optional secondary widget area, displays below the primary widget area in your sidebar.
sv: Ett valfritt sekundärt widgetfält, visas under det primära widgetfältet i din sidopanel.

en: Secondary Widget Area
sv: Sekundärt widgetfält

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
sv: Lägg till widgets som ska visas i din sidopanel här.

en: Primary Widget Area
sv: Primärt widgetfält

en: (Edit)
sv: (Redigera)

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
sv: %1$s kl. %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
sv: Din kommentar inväntar granskning.

en: %s <span class="says">says:</span>
sv: %s <span class="says">skriver:</span>

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv: Läs mer <span class="meta-nav">&rarr;</span>

note: translators: header image description
en: Sunset
sv: Solnedgång

note: translators: header image description
en: Path
sv: Allé

note: translators: header image description
en: Inkwell
sv: Färgbrunn

note: translators: header image description
en: Forest Floor
sv: Skogsmatta

note: translators: header image description
en: Fern
sv: Ormbunke

note: translators: header image description
en: Concave
sv: Konkav

note: translators: header image description
en: Cherry Blossoms
sv: Körsbärsblom

note: translators: header image description
en: Berries
sv: Bär

en: Primary Navigation
sv: Primär navigation

en: Proudly powered by %s.
sv: Drivs med %s.

en: Semantic Personal Publishing Platform
sv: Semantisk personlig publiceringsplattform

en: Comments are closed.
sv: Kommentarer inaktiverade.

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv: Nyare kommentarer <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
sv: <span class="meta-nav">&larr;</span> Äldre kommentarer

en: One Response to %2$s | %1$s Responses to %2$s
sv[0]: En kommentar till %2$s
sv[1]: %1$s kommentarer till %2$s

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
sv: Det här inlägget är lösenordsskyddat. Ange lösenordet för att se eventuella kommentarer.

en: Category Archives: %s
sv: Kategoriarkiv: %s

en: About %s
sv: Om %s

en: Author Archives: %s
sv: Författararkiv: %s

en: Blog Archives
sv: Bloggarkiv

en: Yearly Archives: <span>%s</span>
sv: Årsarkiv: <span>%s</span>

en: Monthly Archives: <span>%s</span>
sv: Månadsarkiv: <span>%s</span>

en: Daily Archives: <span>%s</span>
sv: Dagsarkiv: <span>%s</span>

en: Apologies, but the page you requested could not be found. Perhaps searching will help.
sv: Tyvärr så kunde inte sidan du efterfrågat hittas. Kanske kan en sökning hjälpa.

en: Not Found
sv: Kunde inte hittas
