Twenty Ten - en to fa translation catalogue (81 entries)

note: Template Name of the plugin/theme
en: One column, no sidebar
fa: تک‌ستونه، بدون ستون‌کناری

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
fa: تیم وردپرس فارسی

note: Description of the plugin/theme
en: The 2010 theme for WordPress is stylish, customizable, simple, and readable -- make it yours with a custom menu, header image, and background. Twenty Ten supports six widgetized areas (two in the sidebar, four in the footer) and featured images (thumbnails for gallery posts and custom header images for posts and pages). It includes stylesheets for print and the admin Visual Editor, special styles for posts in the "Asides" and "Gallery" categories, and has an optional one-column page template that removes the sidebar.
fa: پوسته‌ی ۲۰۱۰ برای وردپرس.

note: Theme Name of the plugin/theme
en: Twenty Ten
fa: دوهزار و ده

en: Tag Archives: %s
fa: بایگانی برچسب: s%

en: Meta
fa: اطلاعات

en: Archives
fa: بایگانی

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
fa: متأسفیم، موردی مطابق با جستجوی شما پیدا نشد. لطفا برای جستجو از کلیدواژه‌های دیگری استفاده کنید.

en: Nothing Found
fa: چیزی پیدا نشد

en: Search Results for: %s
fa: نتایج جستجوی: s%

en: <span class="%1$s">Tagged</span> %2$s
fa: <span class="%1$s">برچسب‌شده</span> %2$s

en: <span class="%1$s">Posted in</span> %2$s
fa: <span class="%1$s">ارسال شده در</span> %2$s

[ctx: asides category slug]
en: asides
fa: کناره‌ها

en: % Comments
fa: % پاسخ

en: 1 Comment
fa: یک پاسخ

en: Leave a comment
fa: پاسخ دهید:

en: View posts in the Gallery category
fa: نمایش نوشته در دسته گالری

en: More Galleries
fa: گالری‌های بیشتر

en: View Galleries
fa: مشاهده گالری‌ها

en: Permalink to %s
fa: پیوند پایدار به %s

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
fa[0]: این گالری شامل <a %1$s>%2$s تصویر</a> است.

[ctx: gallery category slug]
en: gallery
fa: گالری

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
fa: با عرض پوزش،هیچ نتیجه‌ای برای بایگانی درخواستی پیدا نشد. شاید جستجو بتواند به شما در جهت پیدا کردن نوشته‌ای مرتبط کمک کند.

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fa: نوشته‌های تازه‌تر <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
fa: <span class="meta-nav">&larr;</span> نوشته‌های کهنه‌تر

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fa: دیدن همه‌ی نوشته‌های: %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
fa: برگه‌ها:

en: Edit
fa: ویرایش

en: Link to full-size image
fa: پیوند به عکس با اندازه‌ی واقعی

en: Full size is %s pixels
fa: اندازه‌ی اصلی %s پیکسل است

en: <span class="%1$s">Published</span> %2$s
fa: <span class="%1$s">منتشر‌شده</span> %2$s

en: <span class="%1$s">By</span> %2$s
fa: <span class="%1$s">توسط</span> %2$s

en: Return to %s
fa: برگشت به %s

en: Skip to content
fa: رفتن به نوشته‌ها

en: Page %s
fa: صفحه %s

en: Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
fa: افزودن <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">پیوند یکتا</a> به علاقه‌مندی‌ها.

en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
fa: این نوشته در %1$s ارسال شده است. افزودن <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">پیوند یکتا</a> به علاقه‌مندی‌ها.

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
fa: این نوشته در %1$s ارسال و %2$s برچسب شده است. افزودن <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">پیوند یکتا</a> به علاقه‌مندی‌ها.

en: View all posts by %s
fa: نمایش همه‌ی نوشته‌های %s

en: <span class="%1$s">Posted on</span> %2$s <span class="meta-sep">by</span> %3$s
fa: <span class="%1$s">ارسال شده در</span> %2$s <span class="meta-sep">by</span> %3$s

en: Fourth Footer Widget Area
fa: ناحیه ابزارک پابرگ چهارم

en: Third Footer Widget Area
fa: ناحیه ابزارک پابرگ سوم

en: Second Footer Widget Area
fa: ناحیه ابزارک پابرگ دوم

en: An optional widget area for your site footer.
fa: یک محدوده ابزارک اختیاری برای پابرگ سایت شما.

en: First Footer Widget Area
fa: ناحیه ابزارک پابرگ اول

en: An optional secondary widget area, displays below the primary widget area in your sidebar.
fa: یک ستون‌کناری ثانویه که زیر ستون‌کناری اصلی نمایش داده خواهد شد.

en: Secondary Widget Area
fa: ناحیه ابزارک دوم

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
fa: برای نمایش ابزارک‌ها در ستون‌کناری سایت‌تان، آن‌ها را به اینجا بکشید.

en: Primary Widget Area
fa: ناحیه ابزارک اصلی

en: Pingback:
fa: بازتاب:

en: (Edit)
fa: (ویرایش)

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
fa: %1$s در t %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
fa: دیدگاه شما در انتظار بررسی است.

en: %s <span class="says">says:</span>
fa: %s <span class="says">می‌گوید:</span>

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fa: ادامه‌ی خواندن<span class="meta-nav">&rarr;</span>

note: translators: header image description
en: Sunset
fa: غروب

note: translators: header image description
en: Path
fa: مسیر

note: translators: header image description
en: Inkwell
fa: دوات

note: translators: header image description
en: Forest Floor
fa: بستر جنگل

note: translators: header image description
en: Fern
fa: سرخس

note: translators: header image description
en: Concave
fa: کاو

note: translators: header image description
en: Cherry Blossoms
fa: شکوفه‌های گیلاس

note: translators: header image description
en: Berries
fa: توت‌ها

en: Primary Navigation
fa: ناوبری اولیه

en: Proudly powered by %s.
fa: با افتخار نیرو گرفته از %s.

en: Semantic Personal Publishing Platform
fa: نرم‌افزار انتشار شخصی

en: http://wordpress.org/
fa: http://wp-persian.com/

en: Comments are closed.
fa: دیدگاه‌ها بسته هستند.

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fa: دیدگاه‌های تازه‌تر <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
fa: <span class="meta-nav">&larr;</span> دیدگاه‌های قدیمی‌تر

en: One Response to %2$s | %1$s Responses to %2$s
fa[0]: %1$s پاسخ به %2$s

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
fa: این نوشته به وسیله رمز محافظت شده است. جهت دیدن دیدگاه‌ها رمز را وارد کنید.

en: Category Archives: %s
fa: بایگانی دسته: %s

en: About %s
fa: درباره %s

en: Author Archives: %s
fa: بایگانی نویسنده: %s

en: Blog Archives
fa: بایگانی وبلاگ

en: Yearly Archives: <span>%s</span>
fa: بایگانی سالانه: <span>%s</span>

en: Monthly Archives: <span>%s</span>
fa: بایگانی ماهیانه: <span>%s</span>

en: Daily Archives: <span>%s</span>
fa: بایگانی روزانه: <span>%s</span>

en: Apologies, but the page you requested could not be found. Perhaps searching will help.
fa: پوزش میخواهیم، اما برگه‌ی درخواستی شما پیدا نشد. شاید جستجو بتواند به شما کمک کند.

en: Not Found
fa: پیدا نشد
