Twenty Eleven - en to sv translation catalogue (119 entries)

note: Template Name of the plugin/theme
en: Sidebar Template
sv: Mall för sidofält

note: Template Name of the plugin/theme
en: Showcase Template
sv: Mall för showcase

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
sv: WordPress teamet

note: Description of the plugin/theme
en: The 2011 theme for WordPress is sophisticated, lightweight, and adaptable. Make it yours with a custom menu, header image, and background -- then go further with available theme options for light or dark color scheme, custom link colors, and three layout choices. Twenty Eleven comes equipped with a Showcase page template that transforms your front page into a showcase to show off your best content, widget support galore (sidebar, three footer areas, and a Showcase page widget area), and a custom "Ephemera" widget to display your Aside, Link, Quote, or Status posts. Included are styles for print and for the admin editor, support for featured images (as custom header images on posts and pages and as large images on featured "sticky" posts), and special styles for six different post formats.
sv: 2011 års tema för WordPress är sofistikerat, lätt och anpassningsbart. Gör det till ditt med en anpassad meny, eget sidhuvud och bakgrund - gå sedan vidare med tillgängliga alternativ för ljusa eller mörka färger, anpassade länkfärg och tre valslayout. TwentyEleven är utrustat med en presentationssidmall som förvandlar din förstasida till ett skyltfönster för att visa upp ditt bästa innehåll, widgetstöd i överflöd (sidofältet, tre sidfotsfält och widgetfält för presentationsmallen), och en anpassad "Ephemera" widget för att visa senaste noteringar, länkar, citat, eller statusuppdateringar. Inkluderat är stilar för tryck och för redaktör, stöd för utvalda bilder (som anpassat sidhuvud för inlägg och sidor, stora bilder för utvalda "klistrade" inlägg) och särskilda stilar för sex olika inläggsformat.

en: Tag Archives: %s
sv: Etikettarkiv: %s

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv: Nästa <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
sv: <span class="meta-nav">&larr;</span> Föregående

en: Archives
sv: Arkiv

en: Recent Posts
sv: Senaste inläggen

en: Featuring: %s
sv: Innehåller: %s

en: Featured Post
sv: Utvalt inlägg

en: Search
sv: Sök

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
sv: Ledsen, men inga matchande resultat kunde hittas baserat på dina kriterier. Var vänlig försök med andra sökord.

en: Search Results for: %s
sv: Sökresultat för: %s

en: Number of posts to show:
sv: Antal inlägg att visa:

en: Title:
sv: Titel:

en: % <span class="reply">comments &rarr;</span>
sv: %s <span class="reply">kommentarer &rarr;</span>

en: 1 <span class="reply">comment &rarr;</span>
sv: 1 <span class="reply">kommentar &rarr;</span>

en: 0 <span class="reply">comments &rarr;</span>
sv: 0 <span class="reply">kommentarer &rarr;</span>

en: Use this widget to list your recent Aside, Status, Quote, and Link posts
sv: Använd denna widget för att lista senaste inläggen från inläggsformaten noteringar, statusar, citat och länkar

en: %s Theme Options
sv: Temainställningar för %s

en: Default color: %s
sv: Standardfärg: %s

en: Select a Color
sv: Välj en färg

en: One-column, no sidebar
sv: En kolumn, inget sidofält

en: Content on right
sv: Innehåll till höger

en: Content on left
sv: Innehåll till vänster

en: Dark
sv: Mörk

en: Light
sv: Ljus

en: Overview
sv: Översikt

en: <a href="http://wordpress.org/support/" target="_blank">Support Forums</a>
sv: <a href="http://wordpress.org/support/" target="_blank">Supportforum</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Theme_Options_Screen" target="_blank">Documentation on Theme Options</a>
sv: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Theme_Options_Screen" target="_blank">Dokumentation för temainställningar</a>/

en: For more information:
sv: För mer information:

en: Remember to click "Save Changes" to save any changes you have made to the theme options.
sv: Kom ihåg att klicka på "Spara ändringar" för att spara eventuella ändringar du har gjort i inställningar för temat.

en: <strong>Default Layout</strong>: You can choose if you want your site&#8217;s default layout to have a sidebar on the left, the right, or not at all.
sv: <strong>Standardlayout</strong>: Du kan välja om du vill att din webbplats standardlayout ska ha ett sidofält till vänster, höger eller inte alls.

en: <strong>Link Color</strong>: You can choose the color used for text links on your site. You can enter the HTML color or hex code, or you can choose visually by clicking the "Select a Color" button to pick from a color wheel.
sv: <strong>Länkfärg</strong>: Du kan välja den färg som används för textlänkar på din webbplats. Du kan ange HTML- eller hex-färgkod eller så kan du välja visuellt genom att klicka på "Välj en färg"-knappen för att välja från ett färghjul.

en: <strong>Color Scheme</strong>: You can choose a color palette of "Light" (light background with dark text) or "Dark" (dark background with light text) for your site.
sv: <strong>Färgschema</strong>: Du kan välja en färgpalett av "Ljus" (ljus bakgrund med mörk text) eller "Mörk" (mörk bakgrund med ljus text) för din webbplats.

en: Some themes provide customization options that are grouped together on a Theme Options screen. If you change themes, options may change or disappear, as they are theme-specific. Your current theme, Twenty Eleven, provides the following Theme Options:
sv: Vissa teman ger anpassningsalternativ som är grupperade tillsammans på en inställningssida för temat. Om du byter tema kan dessa inställningar komma att ändras eller försvinna eftersom de är tema-specifika. Ditt aktuella tema, Twenty Eleven, har följande inställningsalternativ:

en: Theme Options
sv: Inställningar för tema

en: Default Layout
sv: Standardlayout

en: Link Color
sv: Länkfärg

en: Color Scheme
sv: Färgschema

en: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Published </span> <span class="entry-date"><abbr class="published" title="%1$s">%2$s</abbr></span> at <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Return to %7$s" rel="gallery">%8$s</a>
sv: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Publicerad </span> <span class="entry-date"><abbr class="published" title="%1$s">%2$s</abbr></span> i storleken <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> i <a href="%6$s" title="Gå tillbaka till %7$s" rel="gallery">%8$s</a>

en: Next &rarr;
sv: Nästa &rarr;

en: &larr; Previous
sv: &larr; Föregående

en: Image navigation
sv: Bildnavigering

en: Skip to secondary content
sv: Hoppa till sekundärt innehåll

en: Skip to primary content
sv: Hoppa till huvudinnehåll

en: Main menu
sv: Huvudmeny

en: Page %s
sv: Sida %s

en: <span class="sep">Posted on </span><a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%3$s">%4$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> by </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%5$s" title="%6$s" rel="author">%7$s</a></span></span>
sv: <span class="sep">Postat </span><a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%3$s">%4$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> av </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%5$s" title="%6$s" rel="author">%7$s</a></span></span>

en: Reply <span>&darr;</span>
sv: Svara <span>&darr;</span>

en: Your comment is awaiting moderation.
sv: Din kommentar inväntar granskning.

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
sv: %1$s kl. %2$s

note: translators: 1: comment author, 2: date and time
en: %1$s on %2$s <span class="says">said:</span>
sv: %1$s den %2$s <span class="says">skrev:</span>

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv: Nyare inlägg <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
sv: <span class="meta-nav">&larr;</span> Äldre inlägg

en: Post navigation
sv: Inläggsnavigering

en: Footer Area Three
sv: Sidfotsfält tre

en: Footer Area Two
sv: Sidfotsfält två

en: An optional widget area for your site footer
sv: Ett valfritt widgetfält för din webbplats sidfot

en: Footer Area One
sv: Sidfotsfält ett

en: The sidebar for the optional Showcase Template
sv: Sidopanelen för den valfria presentationsmallen.

en: Showcase Sidebar
sv: Sidopanel presentation

en: Main Sidebar
sv: Primär sidopanel

note: translators: header image description
en: Hanoi Plant
sv: Hanoi-blom

note: translators: header image description
en: Willow
sv: Vide

note: translators: header image description
en: Lanterns
sv: Lanternor

note: translators: header image description
en: Chessboard
sv: Schackbräde

note: translators: header image description
en: Pine Cone
sv: Tallkotte

note: translators: header image description
en: Trolley
sv: Kärra

note: translators: header image description
en: Shore
sv: Strand

note: translators: header image description
en: Wheel
sv: Hjul

en: Primary Menu
sv: Primär meny

en: Proudly powered by %s
sv: Drivs med %s

en: Semantic Personal Publishing Platform
sv: Semantisk plattform för personlig publicering

en: Featured
sv: Utvalda

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv: Visa alla inlägg av %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: This entry was posted by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
sv: Detta inlägg postades av <a href="%6$s">%5$s</a>. Bokmärk <a href="%3$s" title="Permalänk till %4$s" rel="bookmark">permalänken</a>.

en: This entry was posted in %1$s by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
sv: Det här inlägget postades i  %1$s av <a href="%6$s">%5$s</a>. Bokmärk <a href="%3$s" title="Permalänk till %4$s" rel="bookmark">permalänken</a>.

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
sv: Det här inlägget postades i %1$s och märktes %2$s av <a href="%6$s">%5$s</a>. Bokmärk <a href="%3$s" title="Permalänk till %4$s" rel="bookmark">permalänken</a>.

en: Quote
sv: Citat

en: Link
sv: Länk

en: View all posts by %s
sv: Visa alla inlägg av %s

en: <a href="%1$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%2$s">%3$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> by </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%4$s" title="%5$s" rel="author">%6$s</a></span></span>
sv: <a href="%1$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%2$s">%3$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> av </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%4$s" title="%5$s" rel="author">%6$s</a></span></span>

en: Image
sv: Bild

en: <span class="%1$s">Tagged</span> %2$s
sv: <span class="%1$s">Märkt</span> %2$s

en: <span class="%1$s">Posted in</span> %2$s
sv: <span class="%1$s">Publicerat i</span> %2$s

en: Permalink to %s
sv: Permanent länk till %s

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
sv[0]: Detta galleri innehåller <a %1$s>%2$s bild</a>.
sv[1]: Detta galleri innehåller <a %1$s>%2$s bilder</a>.

en: Gallery
sv: Galleri

en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
sv: Det här inlägget postades i %1$s. Bokmärk <a href="%3$s" title="Permalänk till %4$s" rel="bookmark">permalänken</a>.

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
sv: Det här inlägget postades i %1$s och har märkts med etiketterna %2$s. Bokmärk <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalänken</a>.

en: Edit
sv: Redigera

en: <b>%</b> Replies
sv: <b>%</b> Kommentarer

en: <b>1</b> Reply
sv: <b>1</b> Kommentar

en: Leave a reply
sv: Lämna ett svar

en: Pages:
sv: Sidor:

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv: Läs mer <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Reply
sv: Svara

en: Aside
sv: Notering

en: Comments are closed.
sv: Kommentarer inaktiverade.

en: Newer Comments &rarr;
sv: Nyare kommentarer &rarr;

en: &larr; Older Comments
sv: &larr; Äldre kommentarer

en: Comment navigation
sv: Kommentarsnavigering

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
sv[0]: En reaktion på &ldquo;%2$s&rdquo;
sv[1]: %1$s reaktion på &ldquo;%2$s&rdquo;

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
sv: Det här inlägget är lösenordsskyddat. Ange lösenordet för att se eventuella kommentarer.

en: Category Archives: %s
sv: Kategoriarkiv: %s

en: About %s
sv: Om %s

en: Author Archives: %s
sv: Författararkiv: %s

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
sv: Inga resultat hittades för det efterfrågade arkivet. Kanske en sökning kan hjälpa att hitta relaterade inlägg.

en: Nothing Found
sv: Inget kunde hittas

en: Blog Archives
sv: Bloggarkiv

en: Yearly Archives: %s
sv: Årsarkiv: %s

en: Monthly Archives: %s
sv: månadsarkiv: %s

en: Daily Archives: %s
sv: Dagsarkiv: %s

note: translators: %1$s: smilie
en: Try looking in the monthly archives. %1$s
sv: Prova att leta i månadsarkiven. %1$s

en: Most Used Categories
sv: Mest använda kategorier

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching, or one of the links below, can help.
sv: Det verkar som om vi inte hittar det du letar efter. Kanske en sökning eller någon av länkarna nedan kan vara till hjälp.

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
sv: Det här var ju lite pinsamt, eller hur?
