Themes - OnePress - en to pt translation catalogue (406 entries)

note: Description of the theme
en: OnePress is an outstanding creative and flexible WordPress one page theme well suited for business website, portfolio, digital agency, product showcase, freelancers and everyone else who appreciate good design. The theme overall is an elegant and classic one, a fine example of Bootstrap 4 WordPress theme which compatibility with latest version of WooCommerce. (Live preview : https://demos.famethemes.com/onepress)
pt: O OnePress é um tema criativo e flexível de uma página para WordPress. É apropriado para sites de empresas, portefólios, agências digitais, apresentação de produtos, freelancers e para qualquer pessoa que aprecie um bom design. É um tema elegante e clássico, um bom exemplo de um tema para WordPress em Bootstrap 4, compatível com a última versão do WooCommerce. (Pré-visualização: https://demos.famethemes.com/onepress)

en: Please setup your main Latitude & Longitude first
pt: Por favor, configure primeiro a sua latitude e longitude principal

en: The section ID should be English character, lowercase and no space.
pt: O ID da seção deve ser em inglês, em letras minúsculas e sem espaço.

en: Disable the section navigation on mobile
pt: Desactivar a secção de navegação em dispositivos móveis

en: Page Title Alignment
pt: Alinhamento do título da página

en: Hide placeholder if the post thumbnail not exists.
pt: Ocultar o marcador de posição se a miniatura do artigo não existir.

en: Hide thumbnail placeholder
pt: Ocultar marcador de posição da miniatura

en: Enable Image Link
pt: Ativar a ligação da imagem

en: Secondary Color
pt: Cor secundária

en: Enter content max width number, e.g : 800
pt: Insira a largura máxima do conteúdo, por exemplo: 800

en: Single Content Max Width
pt: Largura máxima do conteúdo individual

en: Right Sidebar
pt: Barra lateral direita

en: No Sidebar
pt: Sem barra

en: Single Layout Sidebar
pt: Barra lateral do layout Individual

en: Disable archive prefix
pt: Desactivar o prefixo de arquivo

en: Label Color
pt: Cor da etiqueta

en: Label Background
pt: Fundo da etiqueta

en: Testimonials
pt: Testemunhos

en: Section: Testimonials
pt: Secção: Testemunhos

en: Highlight Projects
pt: Projectos em destaque

en: Section: Projects
pt: Secção: Projectos

en: Pricing Table
pt: Tabela de preços

en: Section: Pricing
pt: Secção: Preços

en: Map
pt: Mapa

en: Section: Map
pt: Secção: Mapa

en: Section: Call to Action
pt: Secção: Chamada para a Acção

en: Our Clients
pt: Os nossos clientes

en: Section: Clients
pt: Secção: Clientes

en: Section: Slider
pt: Secção: Slider

en: Demo Import
pt: Importação de demonstração

en: Overview
pt: Resumo

en: Customizer Section Manager
pt: Gestor de secções do Personalizador

en: Settings saved
pt: Configurações guardadas

en: Plus Feature
pt: Funcionalidade Plus

en: Contact Form by WPForms
pt: Formulário de contacto por WPForms

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
pt: j \d\e F, Y

[ctx: monthly archives date format]
en: F Y
pt: F \d\e Y

en: Full content
pt: Conteúdo completo

en: Custom
pt: Personalizado

en: Hide post categories
pt: Ocultar categorias

en: Blog Posts
pt: Artigos

en: Dots color
pt: Cor dos pontos

en: By default navigation label is section title.
pt: Por omissão, o rótulo de navegação é o título da secção.

en: Home
pt: Página inicial

en: Create a support ticket
pt: Criar ticket de suporte

en: Open Button #2 In New Window
pt: Abrir botão #2 numa nova janela

en: Open Button #1 In New Window
pt: Abrir botão #1 numa nova janela

en: Apply header cover settings for single product.
pt: Aplicar definições de capa do cabeçalho às páginas dos produtos.

en: Keep %s updated
pt: Mantenha o %s actualizado

en: Your settings were copied.
pt: As suas definições foram copiadas.

en: Hide footer.
pt: Esconder rodapé.

en: Display page excerpt as header cover description.
pt: Mostrar excerto da página como descrição da capa do cabeçalho.

en: Display featured image as header cover.
pt: Mostrar imagem de destaque como capa do cabeçalho.

en: Hide page title area.
pt: Esconder área do título da página.

en: Hide header.
pt: Esconder cabeçalho.

en: Hide breadcrumb.
pt: Esconder breadcrumb.

en: Only set if display site tagline.
pt: Seleccione apenas se mostrar a descrição do site.

en: Site Tagline Color
pt: Cor da descrição do site

note: Template Name of the theme
en: Full Width - Contained Content
pt: Largura total - Conteúdo contido

note: Template Name of the theme
en: Full Width - Stretched Content
pt: Largura total - Conteúdo a toda a largura

en: Upgrade to %1s to unlock this feature.
pt: Actualize para %1s para desbloquear esta funcionalidade.

en: Page Settings
pt: Definições da página

en: Get OnePress Plus now!
pt: Obter o OnePress Plus agora!

en: Free vs PLUS
pt: Gratuito vs Plus

en: Recommended Actions
pt: Acções recomendadas

en: OnePress Plus Available! Take a look
pt: OnePress Plus disponível! Saiba mais

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Descending
pt: Descendente

en: Order
pt: Ordem

en: Random order
pt: Ordem aleatória

en: Order by Page Order
pt: Ordem da página

en: Comment Count
pt: Contagem de comentários

en: Date
pt: Data

en: Author
pt: Autor

en: Default
pt: Por omissão

en: Order By
pt: Ordenar por

en: Category to show
pt: Categoria a mostrar

en: Icon Size
pt: Tamanho do ícone

en: Layout Settings
pt: Definições do layout

en: Rotating Text Background
pt: Fundo do texto rotativo

en: Rotating Text Color
pt: Cor do texto rotativo

en: We are <span class="js-rotating">OnePress | One Page | Responsive | Perfection</span>
pt: Somos <span class="js-rotating">OnePress | Uma Página | Responsivos | Perfeição</span>

en: Want to add <strong>background video</strong> for hero section? Upgrade to <a target="_blank" href="https://www.famethemes.com/plugins/onepress-plus/?utm_source=theme_customizer&utm_medium=text_link&utm_campaign=onepress_customizer#get-started">OnePress Plus</a> version.
pt: Gostaria de adicionar <strong>fundo de vídeo</strong> na secção hero? Actualize para a versão <a target="_blank" href="https://www.famethemes.com/plugins/onepress-plus/?utm_source=theme_customizer&utm_medium=text_link&utm_campaign=onepress_customizer#get-started">OnePress Plus</a>.

en: Disable Preload Icon
pt: Desactivar ícone de carregar a página

en: Footer Copyright
pt: Copyright do rodapé

en: Link Hover Color
pt: Cor da ligação ao passar com o rato

en: Link Color
pt: Cor da ligação

en: Widget Title Color
pt: Cor do título dos widgets

en: Enter int numbers and sum of them must smaller or equal 12, separated by "+"
pt: Insira números inteiros cuja soma deverá ser menor ou igual a 12, separados por "+"

en: Custom footer %s columns width
pt: Largura personalizada das %s colunas do rodapé

en: Custom footer 1 column width
pt: Largura personalizada da coluna do rodapé

en: Disable footer widgets
pt: Desactivar widgets do rodapé

en: Number footer columns to display.
pt: Número de colunas a mostrar no rodapé.

en: Footer Widgets
pt: Widgets do rodapé

en: Text Color
pt: Cor do texto

en: Upgrade to <a target="_blank" href="https://www.famethemes.com/plugins/onepress-plus/?utm_source=theme_customizer&utm_medium=text_link&utm_campaign=onepress_customizer#get-started">OnePress Plus</a> to be able to add more items and unlock other premium features!
pt: Actualize para o <a target="_blank" href="https://www.famethemes.com/plugins/onepress-plus/?utm_source=theme_customizer&utm_medium=text_link&utm_campaign=onepress_customizer#get-started">OnePress Plus</a> para poder adicionar mais itens e desbloquear outras funcionalidades premium!

en: Footer Socials
pt: Redes sociais do rodapé

en: Right
pt: Direita

en: Left
pt: Esquerda

en: Center
pt: Centro

en: Color
pt: Cor

en: The page cover padding bottom in percent (%).
pt: O espaçamento inferior da capa da página, em percentagem (%).

en: Padding Bottom
pt: Espaçamento inferior

en: The page cover padding top in percent (%).
pt: O espaçamento superior da capa da página, em percentagem (%).

en: Padding Top
pt: Espaçamento superior

en: Check this box to disable the page title bar on all pages.
pt: Seleccione esta opção para desactivar a barra de título em todas as páginas.

en: Disable Page Title bar?
pt: Desactivar barra do título de página?

en: Page Title Area
pt: Área do título da página

en: Padding left and right for Navigation items (pixels).
pt: Espaçamento à esquerda e direita dos itens da navegação (píxeis).

en: Menu Item Padding
pt: Espaçamento dos itens de menu

en: Navigation
pt: Navegação

en: Transparent Site Tagline Color
pt: Cor da descrição do site no cabeçalho transparente

en: Transparent Site Title Color
pt: Cor do título do site no cabeçalho transparente

en: Transparent Retina Logo
pt: Logótipo retina transparente

en: Only apply when transparent header option is checked.
pt: Apenas se aplica se activar o cabeçalho transparente.

en: Transparent Logo
pt: Logótipo transparente

en: Below Hero Slider
pt: Abaixo do slider do hero

en: Top
pt: Topo

en: Header Position
pt: Posição do cabeçalho

en: Contained
pt: Contido

en: Header Width
pt: Largura do cabeçalho

en: Check this if you want to disable default google fonts in theme.
pt: Seleccione esta opção para desactivar as Google Fonts do tema.

en: Disable Google Fonts
pt: Desactivar Google Fonts

en: Logo Height In Pixel
pt: Altura do logótipo em píxeis

en: Retina Logo
pt: Logótipo retina

en: All
pt: Tudo

en: Footer %s
pt: Rodapé %s

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo;
pt: Um comentário em &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Check this box to show single post meta such as post date, author, category,...
pt: Seleccione esta opção para mostrar metadados de artigo, como a data, autor, categoria, etc.

en: Show single post meta
pt: Mostrar metadados do artigo

en: Check this box to show post thumbnail on single post.
pt: Seleccione esta opção para mostrar a imagem de destaque no artigo.

en: Show single post thumbnail
pt: Mostrar imagem de destaque do artigo

en: Single Post
pt: Artigo

en: The amount of time in between slides, expressed as the number of milliseconds.
pt: A duração de cada slide, em milisegundos.

en: Slider duration speed
pt: Duração dos slides

en: This is the speed at which the image will fade in. Integers in milliseconds are accepted.
pt: Esta é a velocidade com que a imagem aparece, em milisegundos.

en: Slider animation speed
pt: Velocidade da animação do slider

en: Text animation speed
pt: Velocidade da animação do texto

en: Child theme uses it's own theme setting name, would you like to copy setting data from parent theme to this child theme?
pt: Os temas dependentes usam o seu próprio nome de definições de tema, gostaria de copiar os dados das definições do tema superior para este tema dependente?

en: Search
pt: Pesquisar

en: Are you sure want to copy ?
pt: Tem a certeza que quer copiar?

en: Recommend Plugins
pt: Plugins recomendados

en: Copy now
pt: Copiar agora

en: To Theme
pt: Para o tema

en: From Theme
pt: Do tema

en: You're using %1$s theme, It's a child theme of OnePress
pt: Está a usar o tema %1$s, que é um tema dependente do OnePress

en: Details
pt: Detalhes

en: Import Demo Data
pt: Importar dados de demonstração

en: Save time by import our demo data, your website will be set up and ready to customize in minutes. %s
pt: Poupe tempo ao importar dados de demonstração, o seu site ficará configurado e pronto a personalizar em minutos. %s

en: Read More Text
pt: Texto "Ver mais"

en: View More
pt: Ver mais

en: Read More Link
pt: Ligação "Ver mais"

en: No sidebar
pt: Sem barra lateral

en: Left sidebar
pt: Barra lateral esquerda

en: Right sidebar
pt: Barra lateral direita

en: Site Layout, apply for all pages, exclude home page and custom page templates.
pt: Layout do site, aplicável a todas as páginas, com excepção da página inicial e de modelos personalizados de página.

en: Site Layout
pt: Layout do site

en: Famethemes Demo Importer
pt: Importador da demonstração de FameThemes

en: WooCommerce Sidebar
pt: Barra lateral do WooCommerce

en: 1 Column
pt: 1 coluna

en: Enable Lightbox
pt: Activar lightbox

en: Number items
pt: Número de itens

en: Layout columns
pt: Colunas do layout

en: Row Height
pt: Altura da linha

en: Item Spacing
pt: Espaçamento entre itens

en: Justified
pt: Justificado

en: Carousel
pt: Carrossel

en: Grid
pt: Grelha

en: Display
pt: Disposição

en: Default, inside container
pt: Por omissão, dentro do contentor

en: Select Gallery Page
pt: Seleccione página de galeria

en: Page
pt: Página

en: Select Gallery Source
pt: Seleccione origem da galeria

en: Gallery
pt: Galeria

en: gallery
pt: galeria

en: Section: Gallery
pt: Secção: Galeria

en: Scroll to top when click to the site logo or site title, only apply on front page.
pt: Voltar ao topo ao clicar no logótipo ou título do site, só é aplicável na página inicial.

en: FameThemes Demo Importer
pt: Importador da demonstração do FameThemes

en: Hey.
pt: Olá,

en: %1$s you will need to install and activate the %2$s plugin first.
pt: %1$s primeiro tem de instalar e activar o plugin %2$s.

en: Active Now
pt: Activar agora

en: Install Now
pt: Instalar agora

en: Button #2 style
pt: Estilo do botão #2

en: More News Button Text
pt: Texto do botão "Mais notícias"

en: It should be your blog page link.
pt: Deverá ser a ligação da sua página de blog.

en: Danger
pt: Perigo

en: Warning
pt: Aviso

en: Info
pt: Informação

en: Success
pt: Sucesso

en: Primary
pt: Principal

en: Button
pt: Botão

en: Button Secondary
pt: Botão secundário

en: Button Primary
pt: Botão principal

en: Button #1 style
pt: Estilo do botão #1

en: The hero content padding bottom in percent (%).
pt: O espaçamento inferior do conteúdo do hero, em percentagem (%).

en: The hero content padding top in percent (%).
pt: O espaçamento superior do conteúdo do hero, em percentagem (%).

en: The delay between the changing of each phrase in milliseconds.
pt: O intervalo entre as alterações de cada frase, em milisegundos.

en: The newsletter form use MailChimp, please follow <a target="_blank" href="https://mailchimp.com/help/host-your-own-signup-forms/">this guide</a> to know how to get MailChimp Action URL. Example <i>//famethemes.us8.list-manage.com/subscribe/post?u=521c400d049a59a4b9c0550c2&amp;id=83187e0006</i>
pt: O formulário de newsletter utiliza o MailChimp. Por favor siga <a target="_blank" href="https://mailchimp.com/help/host-your-own-signup-forms/">este guia</a> para saber como obter o URL da acção do MailChimp. Exemplo <i>//famethemes.us8.list-manage.com/subscribe/post?u=521c400d049a59a4b9c0550c2&amp;id=83187e0006</i>

en: Hide site tagline
pt: Esconder descrição do site

en: Hide site title
pt: Esconder título do site

en: image
pt: Imagem

en: Text animation
pt: Animação do texto

en: OnePress Theme %s
pt: Tema OnePress %s

en: %1$s action required | %1$s actions required
pt[0]: %1$s acção necessária
pt[1]: %1$s acções necessárias

en: Custom CSS
pt: CSS personalizado

en: Why choose Us
pt: As nossas vantagens

en: Services Layout Settings
pt: Definições do layout de serviços

en: Custom Link
pt: Ligação personalizada

en: Description
pt: Descrição

en: Features content
pt: Conteúdo das funcionalidades

en: Features Layout Setting
pt: Definições do layout das funcionalidades

en: Features
pt: Funcionalidades

en: features
pt: funcionalidades

en: Section: Features
pt: Secção: Funcionalidades

en: Section Description
pt: Descrição da secção

en: Image
pt: Imagem

en: Content Text
pt: Texto do conteúdo

en: Display Layout
pt: Layout a apresentar

en: Icon
pt: Ícone

en: Social network
pt: Rede social

en: Socials
pt: Redes sociais

en: Apply for front page template only.
pt: Aplica-se apenas ao modelo de página inicial.

en: Header Transparent
pt: Cabeçalho transparente

en: Subscribe
pt: Subscrever

en: Enter your e-mail address
pt: Insira o seu endereço de email

en: Support for %s WordPress theme is conducted through FameThemes support ticket system.
pt: O suporte do tema %s para WordPress é garantido pela plataforma de suporte da FameThemes.

en: OnePress Documentation
pt: Documentação do OnePress

en: 2 Columns
pt: 2 colunas

en: 3 Columns
pt: 3 colunas

en: 4 Columns
pt: 4 colunas

en: Team Layout Settings
pt: Definições do layout da equipa

en: Page Excerpt
pt: Excerto da página

en: Full Page Content
pt: Todo o conteúdo da página

en: Item content source
pt: Origem do conteúdo dos itens

en: About content page
pt: Conteúdo da secção Sobre

en: Enable parallax effect (apply for first BG image only)
pt: Activar efeito parallax (aplica-se apenas na primeira imagem de fundo)

en: If you use logo and your logo is too tall, check this box to auto vertical align menu.
pt: Se utilizar um logótipo demasiado grande, seleccione esta opção para centrar automaticamente o menu na vertical.

en: Center vertical align for menu
pt: Centrar menu na vertical

en: Responsive Menu Button Color
pt: Cor do botão do menu responsivo

en: Menu Link Hover/Active BG Color
pt: Cor de fundo das ligações do menu ao passar com o rato ou activas

en: Menu Link Hover/Active Color
pt: Cor das ligações do menu ao passar com o rato ou activas

en: Menu Link Color
pt: Cor das ligações do menu

en: Only set if you don't use an image logo.
pt: Seleccione apenas se não utilizar uma imagem de logótipo.

en: Site Title Color
pt: Cor do título do site

en: Background Color
pt: Cor de fundo

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Primary Color
pt: Cor principal

en: Site Colors
pt: Cores do site

en: User media
pt: Multimédia do utilizador

en: Background image
pt: Imagem de fundo

en: Paste Youtube or Vimeo url here
pt: Cole aqui o URL do YouTube ou Vimeo

en: Video url
pt: URL do vídeo

en: Section heading
pt: Título da secção

en: Section: Video Lightbox
pt: Secção: Lightbox de vídeo

en: Hooray! There are no required actions for you right now.
pt: Muito bem! Não tem acções necessárias neste momento.

en: Change homepage page template
pt: Alterar modelo da página inicial

en: In order to change homepage section contents, you will need to set template "Frontpage" for your homepage.
pt: Para poder alterar os conteúdos das secções da página inicial, tem de utilizar o modelo "Página inicial" para a sua página inicial.

en: Set your homepage page template to "Frontpage".
pt: Defina "Página inicial" como modelo da sua página

en: Setup front page displays
pt: Configurar página inicial

en: In order to have the one page look for your website, please go to Customize -&gt; Static Front Page and switch "Front page displays" to "A static page".
pt: Para o site funcionar como página única, vá a Personalizar -&gt; Opções da página inicial e mude "A sua página inicial mostra" para "Uma página estática".

en: Switch "Front page displays" to "A static page"
pt: Configure a página inicial como página estática

en: Dismiss
pt: Ignorar

en: Welcome to OnePress - Version %1s
pt: Bem-vindo ao OnePress - Versão %1s

en: Welcome! Thank you for choosing %1$s! To fully take advantage of the best our theme can offer please make sure you visit our <a href="%2$s">Welcome page</a>
pt: Bem-vindo! Obrigado por escolher o %1$s! Para tirar todo o proveito do melhor que o tema tem para oferecer, por favor visite a nossa <a href="%2$s">página de boas-vindas</a>.

en: OnePress Theme
pt: Tema OnePress

en: OnePress Dashboard
pt: Painel do OnePress

en: Background Overlay Color
pt: Cor da sobreposição do fundo

en: Section Order & Styling
pt: Ordem e estilo das secções

en: Check this box to disable sticky header when scroll.
pt: Seleccione esta opção para desactivar o cabeçalho fixo ao deslocar a página.

en: Disable Sticky Header?
pt: Desactivar cabeçalho fixo?

note: Template Name of the theme
en: Left Sidebar
pt: Barra lateral esquerda

en: Full Width
pt: Largura total

note: Template Name of the theme
en: Frontpage
pt: Página inicial

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pt: Parece que não foi possível encontrar o que procura. Talvez uma pesquisa possa ajudar.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pt: Desculpe, mas nada correspondeu aos seus critérios de pesquisa. Por favor tente com palavras-chave diferentes.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
pt: Pronto para publicar o seu primeiro artigo? <a href="%1$s">Comece aqui</a>.

en: Nothing Found
pt: Nada encontrado

en: Pages:
pt: Páginas:

en: #services
pt: #servicos

en: You can install %1$s plugin and go to Customizer &rarr; Section: Contact &rarr; Section Content to show a working contact form here.
pt: Pode instalar o plugin %1$s e ir a Personalizar &rarr; Secção: Contacto &rarr; Conteúdo da secção, para mostrar aqui um formulário de contacto pronto a funcionar.

en: Search Results for: %s
pt: Resultados da pesquisa por: %s

en: Your comment is awaiting moderation.
pt: O seu comentário aguarda moderação.

en: Edit
pt: Editar

en: Reply
pt: Responder

en: Post author
pt: Autor do artigo

en: (Edit)
pt: (Editar)

en: % Comments
pt: % comentários

en: 1 Comment
pt: 1 comentário

en: Leave a comment
pt: Deixe um comentário

en: Tagged %1$s
pt: Etiquetas %1$s

en: Posted in %1$s
pt: Publicado em %1$s

[ctx: post author]
en: by %s
pt: Por %s

[ctx: post date]
en: Posted on %s
pt: Publicado em %s

en: Having Trouble, Need Support?
pt: Está com problemas e precisa de suporte?

en: Need any help to setup and configure %s? Please have a look at our documentations instructions.
pt: Precisa de ajuda para configurar o %s? Consulte as nossas instruções na documentação.

en: Theme Documentation
pt: Documentação do tema

en: Start Customize
pt: Personalizar

en: %s supports the Theme Customizer for all theme settings. Click "Customize" to start customize your site.
pt: O %s suporta o Personalizador para todas as definições do tema. Clique em "Personalizar" para começar a personalizar o seu site.

en: Theme Customizer
pt: Personalizador do tema

en: OnePress is a creative and flexible WordPress ONE PAGE theme well suited for business, portfolio, digital agency, product showcase, freelancers websites.
pt: O OnePress é um tema criativo e flexível de uma página para WordPress, é apropriado para sites de empresas, portfólios, agências digitais, apresentação de produtos e freelancers.

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Morada

en: Contact Box Title
pt: Título da caixa de contacto

en: Contact Text
pt: Texto do contacto

en: Check this box to hide contact form.
pt: Seleccione esta opção para esconder o formulário de contacto.

en: Hide contact form completely.
pt: Esconder por completo o formulário de contacto.

en: Contact Form Shortcode.
pt: Shortcode do formulário de contacto.

en: Get in touch
pt: Entre em contacto

en: contact
pt: contacto

en: Section: Contact
pt: Secção: Contacto

en: Read Our Blog
pt: Leia o nosso blog

en: Number of post to show
pt: Número de artigos a mostrar

en: Latest News
pt: Últimas notícias

en: news
pt: noticias

en: Section: News
pt: Secção: Notícias

en: Team members
pt: Membros da equipa

en: Our Team
pt: A nossa equipa

en: team
pt: equipa

en: Section: Team
pt: Secção: Equipa

en: After number
pt: Depois do número

en: Before number
pt: Antes do número

en: Number
pt: Número

en: Your counter label
pt: A legenda do seu contador

en: Title
pt: Título

en: Counter content
pt: Conteúdo do contador

en: Our Numbers
pt: Os nossos números

en: counter
pt: contador

en: Section: Counter
pt: Secção: Contador

en: Custom icon
pt: Ícone personalizado

en: Service content
pt: Conteúdo dos serviços

en: Our Services
pt: Os nossos serviços

en: services
pt: servicos

en: Section: Services
pt: Secção: Serviços

en: Link to single page
pt: Ligação para página do artigo

en: Hide item title
pt: Esconder título do item

en: Select a page
pt: Seleccione uma página

en: Section Content
pt: Conteúdo da secção

en: Section Subtitle
pt: Subtítulo da secção

en: Section subtitle
pt: Subtítulo da secção

en: Section Title
pt: Título da secção

en: about
pt: sobre

en: Section Settings
pt: Definições da secção

en: Section: About
pt: Secção: Sobre

en: Button #2 Link
pt: Ligação do botão #2

en: #contact
pt: #contacto

en: Button #2 Text
pt: Texto do botão #2

en: Get Started
pt: Começar

en: Button #1 Link
pt: Ligação do botão #1

en: #about
pt: #sobre

en: Button #1 Text
pt: Texto do botão #1

en: About Us
pt: Sobre

en: You can use text rotate slider in this textarea too.
pt: Também pode usar slider com rotação de texto nesta área.

en: Small Text
pt: Texto pequeno

en: Text Rotating Guide: Put your rotate texts separate by "|" into <span class="js-rotating">...</span>, go to Customizer -> Theme Options -> Section: Hero -> Hero Settings to control rotate animation.
pt: Instruções sobre texto rotativo: Insira os seus textos separados por "|" em <span class="js-rotating">...</span>, vá ao Personalizador > Opções do site > Secção: Hero > Definições do hero, para controlar a animação da rotação.

en: Large Text
pt: Texto grande

en: Hero Content Layout
pt: Layout do conteúdo do hero

en: Background Image
pt: Imagem de fundo

en: Background
pt: Fundo

en: Background Images
pt: Imagens de fundo

en: Hero Background Media
pt: Multimédia de fundo do hero

en: Padding Bottom:
pt: Espaçamento inferior:

en: Padding Top:
pt: Espaçamento superior:

en: Check this box to make hero section full screen.
pt: Seleccione esta opção para a secção hero ocupar o ecrã inteiro.

en: Make hero section full screen
pt: Secção hero em ecrã inteiro

en: Section ID:
pt: ID de secção:

en: Check this box to hide this section.
pt: Seleccione esta opção para esconder esta secção.

en: Hide this section?
pt: Esconder esta secção?

en: Hero Settings
pt: Definições do hero

en: Section: Hero
pt: Secção: Hero

en: MailChimp Action URL
pt: URL da acção do MailChimp

en: Newsletter Form Title
pt: Título do formulário da newsletter

en: Check this box to hide footer newsletter form.
pt: Seleccione esta opção para esconder o formulário da newsletter.

en: Hide Footer Newsletter?
pt: Esconder newsletter do rodapé?

en: Social Footer Title
pt: Título das redes sociais do rodapé

en: The social profiles specified below will be displayed in the footer of your site.
pt: Os perfis de redes sociais especificados abaixo serão mostrados no rodapé do seu site.

en: Check this box to hide footer social section.
pt: Seleccione esta opção para esconder a secção de redes sociais do rodapé.

en: Hide Footer Social?
pt: Esconder redes sociais do rodapé?

en: Check this box to hide footer back to top button.
pt: Seleccione esta opção para esconder o botão do rodapé para voltar ao topo.

en: Hide footer back to top?
pt: Esconder botão para voltar ao topo?

en: Check this box to disable all element animation when scroll.
pt: Seleccione esta opção para desactivar a animação de todos os elementos ao deslocar a página.

en: Disable animation effect?
pt: Desactivar efeito de animação?

en: Global
pt: Geral

en: Theme Options
pt: Opções do tema

en: Select member
pt: Seleccionar membro

en: Select page
pt: Seleccionar página

en: Close
pt: Fechar

en: Change
pt: Alterar

en: Add
pt: Adicionar

en: Remove
pt: Eliminar

en: Add an item
pt: Adicionar um item

en: Skip to content
pt: Saltar para conteúdo

en: Sidebar
pt: Barra lateral

en: Primary Menu
pt: Menu principal

en: %1$s theme by %2$s
pt: Tema %1$s por %2$s

en: Back To Top
pt: Voltar ao topo

en: Join our Newsletter
pt: Subscreva a nossa newsletter

en: Keep Updated
pt: Mantenha-se actualizado

en: Comments are closed.
pt: Os comentários estão fechados.

en: Newer Comments
pt: Comentários mais recentes

en: Older Comments
pt: Comentários mais antigos

en: Comment navigation
pt: Navegação de comentários

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
pt[0]: %1$s comentário em &ldquo;%2$s&rdquo;
pt[1]: %1$s comentários em &ldquo;%2$s&rdquo;

note: translators: %1$s: smiley
en: Try looking in the monthly archives. %1$s
pt: Tente pesquisar no arquivo mensal. %1$s

en: Most Used Categories
pt: Categorias mais usadas

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
pt: Parece que não foi encontrado nada aqui. Tente visitar uma das ligações abaixo ou fazer uma pesquisa.

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
pt: Ups! Página não encontrada.
