Themes - OnePress - en to ja_JP translation catalogue (401 entries)

note: Description of the theme
en: OnePress is an outstanding creative and flexible WordPress one page theme well suited for business website, portfolio, digital agency, product showcase, freelancers and everyone else who appreciate good design. The theme overall is an elegant and classic one, a fine example of Bootstrap 4 WordPress theme which compatibility with latest version of WooCommerce. (Live preview : https://demos.famethemes.com/onepress)
ja_JP: OnePress は、良いデザインを理解する方のためのクリエイティブで柔軟な1ページ WordPress テーマです。企業サイトやポートフォリオ、制作会社、製品ショーケース、フリーランサーなどにぴったりです。テーマ全体がエレガントでクラシックであり、最新版の WooCommerce との互換性があります。Bootstrap 4 をベースにした WordPress テーマの好例のひとつです。(ライブプレビュー: https://demos.famethemes.com/onepress)

en: Bulk Edit for WooCommerce
ja_JP: WooCommerceの一括編集

en: Currency Switcher for WooCommerce
ja_JP: WooCommerceの通貨スイッチャー

en: Please setup your main Latitude & Longitude first
ja_JP: まずはメインの緯度と経度を設定してください

en: The section ID should be English character, lowercase and no space.
ja_JP: セクション ID は英字、小文字、スペースなしで入力してください。

en: Disable the section navigation on mobile
ja_JP: モバイルではセクションナビゲーションを無効にする

en: Apply when the page display featured image as header cover.
ja_JP: ページがアイキャッチ画像をヘッダーカバーとして表示する場合に適用します。

en: Page Title Cover Alignment
ja_JP: ページタイトルカバーの配置

en: Page Title Alignment
ja_JP: ページタイトルの配置

en: Hide placeholder if the post thumbnail not exists.
ja_JP: 投稿サムネイルが存在しない場合、プレースホルダーを非表示にします。

en: Hide thumbnail placeholder
ja_JP: サムネイルプレースホルダーを非表示

en: Enable Image Link
ja_JP: 画像リンクを有効化

en: Select a page which have content contain [gallery] shortcode or gallery blocks.
ja_JP: 本文内に[gallery] ショートコードまたはギャラリーブロックを含むページを選択します。

en: Secondary Color
ja_JP: サブカラー

en: Enter content max width number, e.g : 800
ja_JP: コンテンツの最大幅を入力します。例: 800

en: Single Content Max Width
ja_JP: 個別コンテンツの最大幅

en: Right Sidebar
ja_JP: 右サイドバー

en: No Sidebar
ja_JP: サイドバーなし

en: Single Layout Sidebar
ja_JP: 個別レイアウトのサイドバー

en: Disable archive prefix
ja_JP: アーカイブ接頭辞を無効化

en: Label Color
ja_JP: ラベル色

en: Label Background
ja_JP: ラベル背景

en: Testimonials
ja_JP: 推薦文

en: Section: Testimonials
ja_JP: セクション: 推薦文

en: Highlight Projects
ja_JP: プロジェクトをハイライト

en: Section: Projects
ja_JP: セクション: プロジェクト

en: Pricing Table
ja_JP: 価格表

en: Section: Pricing
ja_JP: セクション: 価格表

en: Map
ja_JP: 地図

en: Section: Map
ja_JP: セクション: 地図

en: Section: Call to Action
ja_JP: セクション: CTA

en: Our Clients
ja_JP: クライアント

en: Section: Clients
ja_JP: セクション: クライアント

en: Section: Slider
ja_JP: セクション: スライダー

en: Demo Import
ja_JP: デモインポート

en: Overview
ja_JP: 概要

en: Disable (or enable) unused sections to improve Customizer loading speed. Your section settings is still saved.
ja_JP: 未使用のセクションを無効 (または有効) にして、カスタマイザーの読み込み速度を向上させます。セクション設定は引き続き保存されます。

en: Customizer Section Manager
ja_JP: カスタマイザーセクション管理

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
ja_JP: Y年n月j日

[ctx: monthly archives date format]
en: F Y
ja_JP: Y年n月

[ctx: yearly archives date format]
en: Y
ja_JP: Y年

en: <h4 class="customizer-group-heading-message">Advanced Section Styling</h4><p class="customizer-group-heading-message">Check out the <a target="_blank" href="https://www.famethemes.com/plugins/onepress-plus/?utm_source=theme_customizer&utm_medium=text_link&utm_campaign=onepress_customizer#get-started">OnePress Plus</a> version for full control over the section styling which includes background color, image, video, parallax effect, custom style and more ...</p>
ja_JP: <h4 class="customizer-group-heading-message">高度なセクションのスタイリング</h4><p class="customizer-group-heading-message"><a target="_blank" href="//www.famethemes.com/plugins/onepress-plus/?utm_source=theme_customizer&utm_medium=text_link&utm_campaign=onepress_customizer#get-started">OnePress Plus</a>バージョンで、背景色、画像、動画を含むセクションのスタイリングを完全に制御 、視差効果、カスタム スタイルなど ...</p>

en: Custom More News link
ja_JP: カスタム追加ニュースリンク

en: More News Page
ja_JP: 追加ニュースページ

en: Full content
ja_JP: 完全なコンテンツ

en: Use excerpt metabox
ja_JP: 抜粋メタボックスを使う

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Custom excerpt length
ja_JP: カスタム抜粋の長さ

en: Hide post categories
ja_JP: 投稿カテゴリーを非表示

en: Sections Navigation
ja_JP: セクションナビゲーション

en: Check this to disable archive prefix on category, date, tag page.
ja_JP: カテゴリー、日付、タグページのアーカイブ接頭辞を無効化するには、ここにチェックを入れてください。

en: Blog Posts
ja_JP: ブログ投稿

en: Custom navigation label
ja_JP: カスタムナビゲーションラベル

en: Inverse dots color
ja_JP: ドットの色を反転

en: Dots inverse color
ja_JP: ドットの反転色

en: Dots color
ja_JP: ドットの色

en: Enable navigation labels
ja_JP: ナビゲーションラベルを有効化

en: Home
ja_JP: ホーム

en: Create a support ticket
ja_JP: サポートチケットを作成

en: Transparent Logo Height in Pixel
ja_JP: ピクセル単位の透過ロゴの高さ

en: Keep %s updated
ja_JP: %s を最新に保つ

en: Your settings were copied.
ja_JP: 設定をコピーしました。

en: Hide footer.
ja_JP: フッターを非表示にする。

en: Hide page title area.
ja_JP: ページタイトルエリアを非表示。

en: Hide header.
ja_JP: ヘッダーを非表示にする。

en: Hide breadcrumb.
ja_JP: パンくずリストを非表示にする。

en: Site Tagline Color
ja_JP: サイトキャッチフレーズの色

en: Page Settings
ja_JP: ページ設定

en: Get OnePress Plus now!
ja_JP: OnePress Plus を今すぐ入手 !

en: Free vs PLUS
ja_JP: 無料版と PLUS 版の違い

en: Recommended Actions
ja_JP: 推奨アクション

en: Ascending
ja_JP: 昇順

en: Descending
ja_JP: 降順

en: Order
ja_JP: 順序

en: Random order
ja_JP: ランダム順

en: Comment Count
ja_JP: コメント数

en: Date
ja_JP: 日付

en: Author
ja_JP: 投稿者

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Order By
ja_JP: 並び順

en: Category to show
ja_JP: 表示するカテゴリー

en: 1x
ja_JP: 1倍

en: 2x
ja_JP: 2倍

en: 3x
ja_JP: 3倍

en: 4x
ja_JP: 4倍

en: 5x
ja_JP: 5倍

en: Icon Size
ja_JP: アイコンサイズ

en: Layout Settings
ja_JP: レイアウト設定

en: Rotating Text Background
ja_JP: ローテーションテキストの背景

en: Rotating Text Color
ja_JP: ローテーションテキストの色

en: Disable Preload Icon
ja_JP: 事前読み込みアイコンを無効化

en: Footer Copyright
ja_JP: フッターの著作権

en: Link Hover Color
ja_JP: マウスオーバー時のリンク色

en: Link Color
ja_JP: リンク色

en: Widget Title Color
ja_JP: ウィジェットタイトルの色

en: Disable footer widgets
ja_JP: フッターウィジェットの無効化

en: Number footer columns to display.
ja_JP: 表示するフッターカラムの数。

en: Footer Widgets
ja_JP: フッターウィジェット

en: Text Color
ja_JP: 文字色

en: Upgrade to <a target="_blank" href="https://www.famethemes.com/plugins/onepress-plus/?utm_source=theme_customizer&utm_medium=text_link&utm_campaign=onepress_customizer#get-started">OnePress Plus</a> to be able to add more items and unlock other premium features!
ja_JP: さらに項目を追加したり、他のプレミアム機能を利用するには、<a target="_blank" href="https://www.famethemes.com/plugins/onepress-plus/?utm_source=theme_customizer&utm_medium=text_link&utm_campaign=onepress_customizer#get-started">OnePress Plus</a> にアップグレードしてください。

en: Footer Socials
ja_JP: フッターソーシャル

en: Right
ja_JP: 右

en: Left
ja_JP: 左

en: Center
ja_JP: 中央

en: Color
ja_JP: 色

en: The page cover padding bottom in percent (%).
ja_JP: ページカバーの下余白 (%)。

en: Padding Bottom
ja_JP: 下部余白

en: The page cover padding top in percent (%).
ja_JP: ページカバーの上余白 (%)。

en: Padding Top
ja_JP: 上余白

en: Check this box to disable the page title bar on all pages.
ja_JP: すべてのページでページタイトルバーを無効化するには、ここにチェックを入れてください。

en: Disable Page Title bar?
ja_JP: ページのタイトルバーを無効化しますか ?

en: Page Title Area
ja_JP: ページタイトルエリア

en: Menu Item Padding
ja_JP: メニュー項目の余白

en: Navigation
ja_JP: ナビゲーション

en: Transparent Site Tagline Color
ja_JP: 透過サイトキャッチフレーズ色

en: Transparent Site Title Color
ja_JP: 透過サイトタイトル色

en: Transparent Retina Logo
ja_JP: 透過 Retiana ロゴ

en: Transparent Logo
ja_JP: 透過ロゴ

en: Below Hero Slider
ja_JP: ヒーロースライダーの下

en: Top
ja_JP: トップ

en: Header Position
ja_JP: ヘッダーの位置

en: Contained
ja_JP: コンテンツ幅に合わせる

en: Header Width
ja_JP: ヘッダーの幅

en: Check this if you want to disable default google fonts in theme.
ja_JP: テーマ内のデフォルト Google フォントを無効化するにはここにチェックを入れてください。

en: Disable Google Fonts
ja_JP: Google フォントを無効化

en: Logo Height In Pixel
ja_JP: ピクセル単位のロゴの高さ

en: Retina Logo
ja_JP: Retina 用ロゴ

en: All
ja_JP: すべて

note: translators: 1: widget number
en: Footer %s
ja_JP: フッター %s

note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo;
ja_JP: 「%2$s」への1件のフィードバック

en: Show single post meta
ja_JP: 個別投稿メタ情報を表示

en: Check this box to show post thumbnail on single post.
ja_JP: 個別投稿で投稿サムネイルを表示するには、ここにチェックを入れてください。

en: Show single post thumbnail
ja_JP: 個別投稿サムネイルを表示

en: Single Post
ja_JP: 個別投稿

en: Slider duration speed
ja_JP: スライダー存続速度

en: Slider animation speed
ja_JP: スライダーのアニメーション速度

en: Text animation speed
ja_JP: テキストのアニメーション速度

en: Search
ja_JP: 検索

en: Are you sure want to copy ?
ja_JP: 本当にコピーしてもよろしいですか ?

en: Recommend Plugins
ja_JP: おすすめのプラグイン

en: Copy now
ja_JP: 今すぐコピー

en: To Theme
ja_JP: テーマへ

en: From Theme
ja_JP: テーマから

en: Details
ja_JP: 詳細

en: Import Demo Data
ja_JP: デモデータをインポート

en: Save time by import our demo data, your website will be set up and ready to customize in minutes. %s
ja_JP: デモデータをインポートして時間を節約すれば、ウェブサイトがセットアップされ、数分でカスタマイズする準備ができます。 %s

en: Read More Text
ja_JP: 「続きを読む」テキスト

en: View More
ja_JP: さらに表示

en: Read More Link
ja_JP: 「続きを読む」リンク

en: No sidebar
ja_JP: サイドバーなし

en: Left sidebar
ja_JP: 左サイドバー

en: Right sidebar
ja_JP: 右サイドバー

en: Site Layout, apply for all pages, exclude home page and custom page templates.
ja_JP: サイトレイアウト、すべてのページに適用、ホームページとカスタムページテンプレートを除外します。

en: Site Layout
ja_JP: サイトのレイアウト

en: WooCommerce Sidebar
ja_JP: WooCommerce サイドバー

en: 1 Column
ja_JP: 1 カラム

en: Enable Lightbox
ja_JP: Lightbox を有効にする

en: Number items
ja_JP: 項目数

en: Layout columns
ja_JP: カラムのレイアウト

en: Row Height
ja_JP: 行の高さ

en: Item Spacing
ja_JP: アイテムの間隔

en: Justified
ja_JP: 均等割付

en: Slider
ja_JP: スライダー

en: Carousel
ja_JP: カルーセル

en: Grid
ja_JP: グリッド

en: Display
ja_JP: 表示

en: Default, inside container
ja_JP: デフォルト、コンテナ内

en: Layout
ja_JP: レイアウト

en: Select Gallery Page
ja_JP: ギャラリーページを選択

en: Page
ja_JP: 固定ページ

en: Select Gallery Source
ja_JP: ギャラリーソースを選択

en: Gallery
ja_JP: ギャラリー

en: gallery
ja_JP: ギャラリー

en: Section: Gallery
ja_JP: セクション: ギャラリー

en: FameThemes Demo Importer
ja_JP: FameThemes デモインポーター

en: Active Now
ja_JP: 今すぐ有効化

en: Install Now
ja_JP: 今すぐインストール

en: Button #2 style
ja_JP: ボタン #2 スタイル

en: More News Button Text
ja_JP: もっとニュースを読むボタンのテキスト

en: It should be your blog page link.
ja_JP: ブログページのリンクにしてください。

en: Danger
ja_JP: 危険

en: Warning
ja_JP: 警告

en: Info
ja_JP: 情報

en: Success
ja_JP: 成功

en: Primary
ja_JP: メイン

en: Button
ja_JP: ボタン

en: Button Secondary
ja_JP: サブボタン

en: Button Primary
ja_JP: メインボタン

en: Button #1 style
ja_JP: ボタン #1 スタイル

en: The hero content padding bottom in percent (%).
ja_JP: ヒーローコンテンツの下の余白 (％で指定)

en: The hero content padding top in percent (%).
ja_JP: ヒーローコンテンツの上の余白 (％で指定)

en: The delay between the changing of each phrase in milliseconds.
ja_JP: フレーズごとの変化の間隔をミリ秒で指定

en: The newsletter form use MailChimp, please follow <a target="_blank" href="https://mailchimp.com/help/host-your-own-signup-forms/">this guide</a> to know how to get MailChimp Action URL. Example <i>//famethemes.us8.list-manage.com/subscribe/post?u=521c400d049a59a4b9c0550c2&amp;id=83187e0006</i>
ja_JP: ニュースレターフォームには MailChimp を使用しています。<a target="_blank" href="https://mailchimp.com/help/host-your-own-signup-forms/">ガイド</a>に従って、MailChimp アクション URL の取得方法を確認してください。例: <i>//famethemes.us8.list-manage.com/subscribe/post?u=521c400d049a59a4b9c0550c2&amp;id=83187e0006</i>

en: Hide site tagline
ja_JP: サイトのキャッチフレーズを非表示にする

en: Hide site title
ja_JP: サイトタイトルを非表示にする

en: image
ja_JP: 画像

en: Text animation
ja_JP: テキストアニメーション

en: OnePress Theme %s
ja_JP: OnePress テーマ %s

en: %1$s action required | %1$s actions required
ja_JP[0]: %1$s件のアクションが必要です

en: Custom CSS
ja_JP: カスタム CSS

en: Why choose Us
ja_JP: 選ばれる理由

en: Services Layout Settings
ja_JP: サービスレイアウト設定

en: Custom Link
ja_JP: カスタムリンク

en: Description
ja_JP: 説明

en: Features content
ja_JP: 注目コンテンツ

en: Features Layout Setting
ja_JP: 「注目」レイアウト設定

en: Features
ja_JP: 注目

en: Section: Features
ja_JP: セクション: 注目

en: Section Description
ja_JP: セクション説明

en: Image
ja_JP: 画像

en: Content Text
ja_JP: 本文

en: Layout 2
ja_JP: レイアウト2

en: Layout 1
ja_JP: レイアウト1

en: Display Layout
ja_JP: 表示レイアウト

en: Icon
ja_JP: アイコン

en: Social network
ja_JP: SNS

en: Socials
ja_JP: ソーシャル

en: Apply for front page template only.
ja_JP: フロントページテンプレートでのみ適用します。

en: Header Transparent
ja_JP: ヘッダーの透過

en: Subscribe
ja_JP: 購読

en: Enter your e-mail address
ja_JP: メールアドレスを入力してください

en: Support for %s WordPress theme is conducted through FameThemes support ticket system.
ja_JP: WordPress テーマ %s のサポートは、FameThemes のサポートチケットシステムを通じて行われます。

en: OnePress Documentation
ja_JP: OnePress ドキュメンテーション

en: 2 Columns
ja_JP: 2カラム

en: 3 Columns
ja_JP: 3コラム

en: 4 Columns
ja_JP: 4コラム

en: Team Layout Settings
ja_JP: チームのレイアウト設定

en: Page Excerpt
ja_JP: 抜粋

en: Full Page Content
ja_JP: 全幅コンテンツ

en: Item content source
ja_JP: 項目の取得方法

en: About content page
ja_JP: アバウトコンテンツページ

en: Enable parallax effect (apply for first BG image only)
ja_JP: パララックス効果を有効にする (最初の背景画像のみ適用)

en: If you use logo and your logo is too tall, check this box to auto vertical align menu.
ja_JP: ロゴを使用していてロゴの縦幅が高すぎる場合は、このボックスにチェックを入れてメニューを自動で垂直方向に揃えてください。

en: Center vertical align for menu
ja_JP: メニューを中央揃えにする

en: Responsive Menu Button Color
ja_JP: レスポンシブメニューボタンの色

en: Menu Link Hover/Active BG Color
ja_JP: メニューリンクのホバー/アクティブ時の背景色

en: Menu Link Hover/Active Color
ja_JP: メニューリンクのホバー/アクティブ時の色

en: Menu Link Color
ja_JP: メニューリンク色

en: Only set if you don't use an image logo.
ja_JP: 画像ロゴを使用しない場合のみ設定します。

en: Site Title Color
ja_JP: サイトタイトルの色

en: Background Color
ja_JP: 背景色

en: Header
ja_JP: ヘッダー

en: Primary Color
ja_JP: メインカラー

en: Site Colors
ja_JP: サイト配色

en: User media
ja_JP: ユーザメディア

en: Background image
ja_JP: 背景画像

en: Paste Youtube or Vimeo url here
ja_JP: YouTube または Vimeo の URL を貼り付けます

en: Video url
ja_JP: 動画 URL

en: Section heading
ja_JP: セクションの見出し

en: Section: Video Lightbox
ja_JP: セクション: ビデオライトボックス

en: Hooray! There are no required actions for you right now.
ja_JP: 今のところ必要な作業はありません。

en: Change homepage page template
ja_JP: トップページのページテンプレートを変更

en: In order to change homepage section contents, you will need to set template "Frontpage" for your homepage.
ja_JP: ホームページのセクション内容を変更するには、ホームページのテンプレートを「フロントページ」に設定します。

en: Set your homepage page template to "Frontpage".
ja_JP: トップページのページテンプレートを「フロントページ」に設定します。

en: Setup front page displays
ja_JP: フロントページの表示設定

en: In order to have the one page look for your website, please go to Customize -&gt; Static Front Page and switch "Front page displays" to "A static page".
ja_JP: サイトを1ページ表示にするには、「カスタマイズ」>「固定フロントページ」で、「フロントページ表示」を「固定ページ」に切り替えます。

en: Switch "Front page displays" to "A static page"
ja_JP: 「フロントページ表示」を「固定ページ」に切り替える

en: Dismiss
ja_JP: 非表示

en: Welcome to OnePress - Version %1s
ja_JP: OnePress バージョン%1sへようこそ。

note: translators: 1: name, 2: link
en: Welcome! Thank you for choosing %1$s! To fully take advantage of the best our theme can offer please make sure you visit our <a href="%2$s">Welcome page</a>
ja_JP: ようこそ。％1$s をお選びいただきありがとうございます。テーマが提供する利益を享受するために、必ず<a href="%2$s">ウェルカムページ</a>をご覧ください・

en: OnePress Theme
ja_JP: OnePress テーマ

en: OnePress Dashboard
ja_JP: OnePress ダッシュボード

en: Background Overlay Color
ja_JP: 背景に重ねる色

en: Section Order & Styling
ja_JP: セクションの順序とスタイリング

en: Check this box to disable sticky header when scroll.
ja_JP: スクロール時の固定ヘッダーを無効にするには、チェックします。

en: Disable Sticky Header?
ja_JP: ヘッダーの固定表示を無効化しますか ?

note: Template Name of the theme
en: Left Sidebar
ja_JP: 左サイドバー

en: Full Width
ja_JP: 全幅

note: Template Name of the theme
en: Frontpage
ja_JP: フロントページ

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ja_JP: お探しのコンテンツを見つけられませんでした。検索をお試しください。

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ja_JP: 検索キーワードに一致するものが見つかりませんでした。 別のキーワードで試してみてください。

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ja_JP: 最初の投稿を公開する準備はできましたか ? <a href="%1$s">ここから始めましょう</a>。

en: Nothing Found
ja_JP: 何も見つかりませんでした

en: Pages:
ja_JP: 固定ページ:

en: You can install %1$s plugin and go to Customizer &rarr; Section: Contact &rarr; Section Content to show a working contact form here.
ja_JP: %1$s プラグインをインストールし、「カスタマイザー」&rarr;「セクション: お問い合わせ」&rarr;「セクション内容」から表示するお問い合わせフォームを設定します。

en: Search Results for: %s
ja_JP: 「%s」の検索結果

en: Your comment is awaiting moderation.
ja_JP: あなたのコメントは承認待ちです。

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Reply
ja_JP: 返信

en: Post author
ja_JP: 投稿者

en: (Edit)
ja_JP: (編集)

en: Pingback:
ja_JP: ピンバック:

en: % Comments
ja_JP: %件のコメント

en: 1 Comment
ja_JP: 1件のコメント

en: Leave a comment
ja_JP: コメントを残す

note: translators: 1 : tag list
en: Tagged %1$s
ja_JP: タグ: %1$s

en: Posted in %1$s
ja_JP: カテゴリー: %1$s

[ctx: post author]
note: translators: 1: author
en: by %s
ja_JP: 投稿者: %s

[ctx: post date]
note: translators: 1: time
en: Posted on %s
ja_JP: 投稿日: %s

en: Having Trouble, Need Support?
ja_JP: お困りですか ?

en: Need any help to setup and configure %s? Please have a look at our documentations instructions.
ja_JP: %s の設置や設定でお困りですか? ドキュメンテーションをご覧ください。

en: Theme Documentation
ja_JP: テーマドキュメンテーション

en: Start Customize
ja_JP: カスタマイズを始める

en: %s supports the Theme Customizer for all theme settings. Click "Customize" to start customize your site.
ja_JP: %s は、すべてのテーマ設定をテーマカスタマイザーで行います。「カスタマイズ」をクリックして、あなたのサイトのカスタマイズを始めましょう。

en: Theme Customizer
ja_JP: テーマカスタマイザー

en: OnePress is a creative and flexible WordPress ONE PAGE theme well suited for business, portfolio, digital agency, product showcase, freelancers websites.
ja_JP: OnePress は、ビジネスのポートフォリオ、制作会社、製品ショーケース、フリーランサーの Web サイトに適した、創造的で柔軟な WordPress の1ページのテーマです。

en: Email
ja_JP: メール

en: Phone
ja_JP: 電話

en: Address
ja_JP: 住所

en: Contact Box Title
ja_JP: お問い合わせボックスのタイトル

en: Contact Text
ja_JP: お問い合わせのテキスト

en: Check this box to hide contact form.
ja_JP: チェックしてお問い合わせフォームを非表示にします。

en: Hide contact form completely.
ja_JP: 完全にお問い合わせフォームを非表示にします。

en: Contact Form Shortcode.
ja_JP: Contact Form のショートコード。

en: Get in touch
ja_JP: お問い合わせ

en: contact
ja_JP: 連絡先を知っている

en: Section: Contact
ja_JP: セクション: お問い合わせ

en: Read Our Blog
ja_JP: ブログを読む

en: Number of post to show
ja_JP: 表示する投稿数

en: Latest News
ja_JP: 最新ニュース

en: news
ja_JP: ニュース

en: Section: News
ja_JP: セクション: ニュース

en: Team members
ja_JP: チームメンバー

en: Our Team
ja_JP: 私たちのチーム

en: team
ja_JP: チーム

en: Section: Team
ja_JP: セクション: チーム

en: After number
ja_JP: 番号の後

en: Before number
ja_JP: 電話番号の前に表示するテキスト

en: Number
ja_JP: 番号

en: Your counter label
ja_JP: あなたのカウンターラベル

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Counter content
ja_JP: カウンターコンテンツ

en: Our Numbers
ja_JP: 私たちの番号

en: counter
ja_JP: カウンター

en: Section: Counter
ja_JP: セクション: カウンター

en: Custom icon
ja_JP: カスタムアイコン

en: Service content
ja_JP: サービス内容

en: Our Services
ja_JP: 私たちのサービス

en: services
ja_JP: サービス

en: Section: Services
ja_JP: セクション: サービス

en: Link to single page
ja_JP: 個別ページへのリンク

en: Hide item title
ja_JP: 項目のタイトルを非表示

en: Select a page
ja_JP: ページを選択

en: Section Content
ja_JP: セクションの内容

en: Section Subtitle
ja_JP: セクションのサブタイトル

en: Section subtitle
ja_JP: セクションのサブタイトル

en: Section Title
ja_JP: セクションのタイトル

en: Section Settings
ja_JP: セクションの設定

en: Section: About
ja_JP: セクション: サイトの概要

en: Button #2 Link
ja_JP: ボタン #2 リンク

en: Button #2 Text
ja_JP: ボタン＃2テキスト

en: Get Started
ja_JP: 始めてみよう

en: Button #1 Link
ja_JP: ボタン #1 リンク

en: Button #1 Text
ja_JP: ボタン #1 テキスト

en: About Us
ja_JP: サイトの概要

en: You can use text rotate slider in this textarea too.
ja_JP: このテキストエリアのテキスト回転スライダーも利用可能です。

en: Small Text
ja_JP: 小さなテキスト

en: Text Rotating Guide: Put your rotate texts separate by "|" into <span class="js-rotating">...</span>, go to Customizer -> Theme Options -> Section: Hero -> Hero Settings to control rotate animation.
ja_JP: テキスト回転について: <span class="js-rotating">...</span>に、「|」区切りで回転させるテキストを入力します。「カスタマイザー」>「サイト設定」>「アニメーション」で回転アニメーションを制御します。

en: Large Text
ja_JP: 大きなテキスト

en: Hero Content Layout
ja_JP: ヒーローコンテンツレイアウト

en: Background Image
ja_JP: 背景画像

en: Background
ja_JP: 背景

en: Background Images
ja_JP: 背景画像

en: Hero Background Media
ja_JP: ヒーローの背景メディア

en: Padding Bottom:
ja_JP: 下部の余白:

en: Padding Top:
ja_JP: 上部の余白:

en: Check this box to make hero section full screen.
ja_JP: ヒーローセクションを全画面表示にするには、ここにチェックを入れてください。

en: Make hero section full screen
ja_JP: ヒーローセクションを全画面表示にする

en: Section ID:
ja_JP: セクション ID:

en: Check this box to hide this section.
ja_JP: セクションを非表示にするには、ここにチェックを入れてください。

en: Hide this section?
ja_JP: セクションを非表示にします。

en: Hero Settings
ja_JP: ヒーロー設定

en: Section: Hero
ja_JP: セクション: ヒーロー

en: MailChimp Action URL
ja_JP: MailChimp アクション URL

en: Newsletter Form Title
ja_JP: ニュースレターのフォームタイトル

en: Check this box to hide footer newsletter form.
ja_JP: フッターのニュースレターのフォームを非表示にするには、このボックスをチェックします。

en: Hide Footer Newsletter?
ja_JP: ニュースレターのフッターを非表示にします。

en: Social Footer Title
ja_JP: SNS フッターのタイトル

en: The social profiles specified below will be displayed in the footer of your site.
ja_JP: 以下の SNS プロフィール設定はサイトのフッターに表示されます。

en: Check this box to hide footer social section.
ja_JP: フッターの SNS セクションを非表示にするには、ここにチェックを入れてください。

en: Hide Footer Social?
ja_JP: フッターの SNS を非表示にします。

en: Check this box to hide footer back to top button.
ja_JP: フッターの「上部へ戻る」ボタンを非表示にするには、ここにチェックを入れてください。

en: Hide footer back to top?
ja_JP: ページ上部へ戻るボタンを非表示にしますか ?

en: Check this box to disable all element animation when scroll.
ja_JP: スクロール時の要素アニメーションをすべて無効化するには、ここにチェックを入れてください。

en: Disable animation effect?
ja_JP: アニメーション効果を無効化しますか ?

en: Global
ja_JP: 全般

en: Theme Options
ja_JP: テーマ設定

en: Select member
ja_JP: メンバーを選択

en: Select page
ja_JP: 固定ページを選択

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Change
ja_JP: 変更

en: Add
ja_JP: 追加

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Item
ja_JP: 項目

en: Add an item
ja_JP: 項目を追加

en: Menu
ja_JP: メニュー

en: Skip to content
ja_JP: コンテンツへスキップ

en: Sidebar
ja_JP: サイドバー

en: Primary Menu
ja_JP: メインメニュー

en: Back To Top
ja_JP: ページトップへ戻る

en: Join our Newsletter
ja_JP: ニュースレターを受け取る

en: Keep Updated
ja_JP: 最新情報を受け取る

en: Comments are closed.
ja_JP: コメントは受け付けていません。

en: Newer Comments
ja_JP: 新しいコメント

en: Older Comments
ja_JP: 過去のコメント

en: Comment navigation
ja_JP: コメントナビゲーション

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ja_JP[0]: 「%2$s」への%1$s件のフィードバック

note: translators: %1$s: smiley
en: Try looking in the monthly archives. %1$s
ja_JP: 月別アーカイブを探してみてください: %1$s

en: Most Used Categories
ja_JP: よく使われているカテゴリー

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
ja_JP: ここには何も見つかりませんでした。以下のリンクまたは検索をお試しください。

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ja_JP: お探しのページが見つかりません。
