Themes - OnePress - en to ar translation catalogue (376 entries)

en: #about
ar: #عن

en: #contact
ar: #شحص

en: #services
ar: #خدمات

en: % Comments
ar: % تعليق

en: %1$s action required | %1$s actions required
ar[0]: %1$s عمل مطلوب
ar[1]: %1$s عمل مطلوب
ar[2]: %1$s أعمال مطلوبة
ar[3]: %1$s أعمال مطلوبة
ar[4]: %1$s عمل مطلوب
ar[5]: %1$s عمل مطلوب

en: %1$s theme by %2$s
ar: %1$s قالب بواسطة %2$s

en: %1$s you will need to install and activate the %2$s plugin first.
ar: ستحتاج لتنصيب %1$s وتفعيل إضافة %2$s أولا.

en: %s supports the Theme Customizer for all theme settings. Click "Customize" to start customize your site.
ar: %s يدعم مخصص القالب بكل إعداداته. أنقر "تخصيص"  لتخصص موقعك.

en: (Edit)
ar: (تحرير)

en: ,
ar: ،

en: 1 Column
ar: 1 عمود

en: 1 Comment
ar: تعليق واحد

en: 2 Columns
ar: 2 أعمدة

en: 3 Columns
ar: 3 أعمدة

en: 4 Columns
ar: 4 أعمدة

en: <h4 class="customizer-group-heading-message">Drag &amp; Drop Section Orders</h4><p class="customizer-group-heading-message">Check out the <a target="_blank" href="https://www.famethemes.com/plugins/onepress-plus/?utm_source=theme_customizer&utm_medium=text_link&utm_campaign=onepress_customizer#get-started">OnePress Plus</a> version for full control over the frontpage SECTIONS ORDER!</p><h4 class="customizer-group-heading-message">Advanced Section Styling</h4><p class="customizer-group-heading-message">Check out the <a target="_blank" href="https://www.famethemes.com/plugins/onepress-plus/?utm_source=theme_customizer&utm_medium=text_link&utm_campaign=onepress_customizer#get-started">OnePress Plus</a> version for full control over the section styling which includes background color, image, video, parallax effect, custom style and more ...</p>
ar: <h4 class="customizer-group-heading-message">سحب و إسقات الطلبات القسم</h4> <p class="customizer-group-heading-message">تفقد <a target="_blank" href="https://www.famethemes.com/plugins/onepress-plus/?utm_source=theme_customizer&utm_medium=text_link&utm_campaign=onepress_customizer#get-started">OnePress Plus</a>  نسخة للتحكم الكامل في ترتيب أقسام frontpage </p> <h4 class="customizer-group-heading-message">تصميم أقسان متقدم </h4> <p class="customizer-group-heading-message">   <a target="_blank" href="https://www.famethemes.com/plugins/onepress-plus/?utm_source=theme_customizer&utm_medium=text_link&utm_campaign=onepress_customizer#get-started">OnePress Plus</a>تفقد نسخه للتحكم الكامل على تصميم القسم الذي يتضمن لون الخلفية،الصورة ،الفيديو، تأثيرات المناظر تصميم متخصص وأكثر ...</p>

en: About Us
ar: عنّا

en: About content page
ar: صفحة المحتوى عن الموقع

en: Active Now
ar: فعل الآن

en: Add
ar: إضافة

en: Add an item
ar: أضف بندا

en: Address
ar: عنوان الموقع

en: After number
ar: بعد رقم

en: All
ar: الكل

en: Apply for front page template only.
ar: فعل لنموذج الصفحة الرئيسية فقط.

en: Apply header cover settings for single product.
ar: تفعيل إعدادات الترويسة لمنتج واحد

en: Are you sure want to copy ?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد النسخ ؟

en: Ascending
ar: تصاعدي

en: Author
ar: مؤلف

en: Back To Top
ar: العودة للأعلى

en: Background
ar: الخلفية

en: Background Color
ar: لون الخلفية

en: Background Image
ar: صورة الخلفية

en: Background Images
ar: صور الخلفيات

en: Background Overlay Color
ar: لون غطاء الخلفية

en: Background image
ar: صورة الخلفية

en: Before number
ar: قبل رقم

en: Below Hero Slider
ar: أسفل الشريط البارز

en: Button
ar: زر

en: Button #1 Link
ar: رابط زر #1

en: Button #1 Text
ar: نص زر #1

en: Button #1 style
ar: تصميم زر #1

en: Button #2 Link
ar: رابط زر #2

en: Button #2 Text
ar: نص زر #2

en: Button #2 style
ar: تصميم رز #2

en: Button Primary
ar: زر أساسي

en: Button Secondary
ar: زر ثانوي

en: Carousel
ar: معرض صور دائري

en: Category to show
ar: التصنيف للعرض

en: Center
ar: المنتصف

en: Center vertical align for menu
ar: محاذاة عامودية منتصفة للقائمة

en: Change
ar: تغيير

en: Change homepage page template
ar: غير نموذج الصفحة لصفحة البيت

en: Check this box to disable all element animation when scroll.
ar: إنقر الصندوق لتعطيل حركة العناصر أثناء التمرير.

en: Check this box to disable sticky header when scroll.
ar: إنقر الصندوق لتعطيل الترويسة الملتصقة عند السحب.

en: Check this box to disable the page title bar on all pages.
ar: إنقر الصندوق لتعطيل شريط العنوان على كل الصفحات.

en: Check this box to hide contact form.
ar: إنقر الصندوق لإخفاء نموذج الإتصال.

en: Check this box to hide footer back to top button.
ar: إنقر الصندوق لإخفاء زر العودة إلى الأعلى الموجود بالحاشية.

en: Check this box to hide footer newsletter form.
ar: أنقر الصندوق لإخفاء حاشية نموذج النشرة الإخبارية.

en: Check this box to hide footer social section.
ar: إنقر الصندوق لإخفاء قسم الحاشية الإجتماعية.

en: Check this box to hide this section.
ar: إنقر الصندوق لإخفاء هذا القسم.

en: Check this box to make hero section full screen.
ar: أنقر الصندوق لجعل الشاشة تكبر كاملا للمقطع الأساسي.

en: Check this box to show post thumbnail on single post.
ar: أنقر هذا الصندوق لعرض مصغرة مقال واحد

en: Check this box to show single post meta such as post date, author, category,...
ar: أنقر هذا الصندوق لعرض معلومات ميتا مثل التاريخ، المؤلف، التصنيف ...

en: Check this if you want to disable default google fonts in theme.
ar: إنقر لتعطيل خطوط جوجل الإفتراضية قي القالب

en: Child theme uses it's own theme setting name, would you like to copy setting data from parent theme to this child theme?
ar: القالب الوريث يستعمل إسم حاص لإعداداته هل ترغب بنسخ تلك الإعدادات من المورث

en: Close
ar: إغلاق

en: Color
ar: اللون

en: Comment Count
ar: عدد التعليقات

en: Comment navigation
ar: استعراض التعليق

en: Comments are closed.
ar: التعليقات مغلقة.

en: Contact Box Title
ar: عنوان صندوق التواصل

en: Contact Form Shortcode.
ar: رمز مصغر لنموذج التواصل.

en: Contact Text
ar: نص التواصل

en: Contained
ar: متضمن

en: Content Text
ar: نص الفحوى

en: Copy now
ar: إنسخ الآن

en: Copyright %1$s %2$s %3$s
ar: حقوق الطبع %1$s %2$s %3$s

en: Counter content
ar: عداد الفحوى

en: Create a support ticket
ar: أنشئ تذكرة مساندة

en: Custom CSS
ar: CSS مخصص

en: Custom Link
ar: رابط مخصّص

en: Custom footer %s columns width
ar: حاشية مبتكرة %s عرض الأعمدة

en: Custom footer 1 column width
ar: حاشية مبتكرة عرض عمود

en: Custom icon
ar: أيقونة مخصصة

en: Danger
ar: خطر

en: Date
ar: التاريخ

en: Default
ar: افتراضي

en: Default, inside container
ar: إفتراضي، داخل الصندوق

en: Descending
ar: تنازلي

en: Description
ar:  الوصف

en: Details
ar: تفاصيل

en: Disable Google Fonts
ar: عطل خطوط جوجل

en: Disable Page Title bar?
ar: عطل شريط العنوان على الصفحة؟

en: Disable Preload Icon
ar: عطل أيقونة قبل التحميل

en: Disable Sticky Header?
ar: عطل الترويسة الملتصقة؟

en: Disable animation effect?
ar: عطل تأثير الحركة؟

en: Disable footer widgets
ar: تعطيل ودجات الحاشية

en: Dismiss
ar: تجاهل

en: Display
ar: عرض

en: Display Layout
ar: نسق العرض

en: Display featured image as header cover.
ar: إعرض الصورة البارزة كغلاف الترويسة.

en: Display page excerpt as header cover description.
ar: إعرض مقتطفات من الصفحة في شرح ترويسة الغلاف

en: Edit
ar: التعديل

en: Email
ar: البريد الالكترونى

en: Enable Lightbox
ar: فعل Lightbox

en: Enable parallax effect (apply for first BG image only)
ar: فعل تأثيرات المنظر (أضفها فقط لأول صورة خلفية)

en: Enter int numbers and sum of them must smaller or equal 12, separated by "+"
ar: أدخل أرقام صحيحة مجموعها أصغر أو يساوي 12 مفصولة ب "+"

en: Enter your e-mail address
ar: أدخل عنوان بريدك الإلكتروني

en: FameThemes Demo Importer
ar: مستورد النموذج FameThemes

en: Famethemes Demo Importer
ar: مستورد النموذج Famethemes

en: Fax
ar: فاكس

en: Features
ar: ملامح

en: Features Layout Setting
ar: إعدادات نسق المزايا

en: Features content
ar: فحوى الميزات

en: Footer %s
ar: الحاشية %s

en: Footer Copyright
ar: حقوق طبع الحاشية

en: Footer Socials
ar: الحاشية إجتماعي

en: Footer Widgets
ar: ودجات الحاشية

en: Free vs PLUS
ar: مجاني بالمقارنة مع بلاس

en: From Theme
ar: من قالب

en: Full Page Content
ar: فحوى الصفحة الكاملة

en: Full Width
ar: حجم كامل

en: Full Width - Contained Content
ar: مساحة العرض الكامل - المحتوى الداخلي

en: Full Width - Stretched Content
ar: مساحة العرض الكامل - المحتوى الممتد

en: Gallery
ar: معرض

en: Get OnePress Plus now!
ar: إحصل على OnePress Plus الآن!

en: Get Started
ar: الشروع في ...

en: Get in touch
ar: ابق على تواصل

en: Global
ar: عالمي

en: Grid
ar: شبكة

en: Having Trouble, Need Support?
ar: هل تواجه مشاكل و بحاجة للمساعدة؟

en: Header
ar: ترويسة

en: Header Position
ar: موقع الترويسة

en: Header Transparent
ar: الترويسة الشفافة

en: Header Width
ar: حجم عرض الترويسة

en: Hero Background Media
ar: وسائل الإعلام الخلفية للبارز

en: Hero Content Layout
ar: نسق فحوى البارز

en: Hero Settings
ar: إعدادات البارز

en: Hey.
ar: مرحبا.

en: Hide Footer Newsletter?
ar: أخفي النشرة الإخبارية للحاشية؟

en: Hide Footer Social?
ar: أخفي وسائل التواصل للحاشية؟

en: Hide breadcrumb.
ar: أخفي تسلسل دخول الصفحات

en: Hide contact form completely.
ar: أخفي نموذج التواصل تماما.

en: Hide footer back to top?
ar: أخفي العودة للأعلى للحاشية؟

en: Hide footer.
ar: أخفي الحاشية

en: Hide header.
ar: أخفي الترويسة

en: Hide item title
ar: أخفي عنوان البند

en: Hide page title area.
ar: أخفي مساحة عنوان الصفحة

en: Hide site tagline
ar: إخفي شعار الموقع

en: Hide site title
ar: إخفي عنوان الموقع

en: Hide this section?
ar: أخفي هذا المقطع؟

en: Hooray! There are no required actions for you right now.
ar: مرحا! لا يوجد أعمال مطلوبة منك الآن.

en: ID
ar: التعريف

en: Icon
ar: رمز

en: Icon Size
ar: حجم الأيقونة

en: If you use logo and your logo is too tall, check this box to auto vertical align menu.
ar: إذا كان الشعار الذي تستخدمه طويل جدا، إنقر هذا الصندوق لقائمة محاذاة عامودية أوتوماتيكية.

en: Image
ar: حذف

en: Import Demo Data
ar: إستورد بيانات نموذجية

en: In order to change homepage section contents, you will need to set template "Frontpage" for your homepage.
ar: لتغيير محتويات قسم صفحة البيت، أنت بحاجة لإنشاء نموذج "Frontpage" لصفحتك.

en: In order to have the one page look for your website, please go to Customize -&gt; Static Front Page and switch "Front page displays" to "A static page".
ar: للحصول على منظر الصفحة الواحدة لموقعك ، رجاءا إذهب إلى تخصيص -&lt; Static Front Page and غير"Front page displays" ل "A static page".

en: Info
ar: معلومة

en: Install Now
ar: نصب الآن

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ar: يبدو أننا لم نعثر على ما تطلب. لعل استعمال البحث قد يساعد.

en: It should be your blog page link.
ar: يجب أن يكون رابط الصفحة لمدونتك.

en: Item
ar: العنصر

en: Item Spacing
ar: المسافة بين الخلايا

en: Item content source
ar: مصدر فحوى البند

en: Join our Newsletter
ar: إنضم لنشرتنا الإخبارية

en: Justified
ar: متناسق

en: Keep %s updated
ar: إبقى %s محدثا

en: Keep Updated
ar: إبق مطلعا

en: Large Text
ar: نص كبير

en: Latest News
ar: آخر الأخبار

en: Layout
ar: النسق

en: Layout 1
ar: نسق 1

en: Layout 2
ar: نسق 2

en: Layout Settings
ar: إعدادات التنسيق

en: Layout columns
ar: نسق الأعمدة

en: Leave a comment
ar: اترك تعليقاً

en: Left
ar: يسار

en: Left Sidebar
ar: الشريط الجانبي (يسار)

en: Left sidebar
ar: الشريط الجانبي (يسار)

en: Link Color
ar: لون نص الرابط

en: Link Hover Color
ar: لون نص الرابط في الحوم

en: Link to single page
ar: رابط لصفحة واحدة

en: Logo Height In Pixel
ar: ارتفاع الشعار بالبيكسل

en: MailChimp Action URL
ar: MailChimp فعل URL

en: Make hero section full screen
ar: إجعل القسم البارز شاشة كاملة

en: Masonry
ar: غير متناسق

en: Menu
ar: القائمة

en: Menu Item Padding
ar: حجم حشوة القائمة

en: Menu Link Color
ar: لون نص رابط القائمة

en: Menu Link Hover/Active BG Color
ar: لون خلفية رابط القائمة في حالة حومان/فعال

en: Menu Link Hover/Active Color
ar: لون نص رابط القائمة في حالة حومان/فعال

en: More News Button Text
ar: نص زر أخبار أكثر

en: Most Used Categories
ar: التصنيفات الأكثر إستخدامًا

en: Navigation
ar: التنقّل

en: Need any help to setup and configure %s? Please have a look at our documentations instructions.
ar: أتحتاج مساعدة لتنصيب و تهيئة %s? رجاءا ألق نظرة على وثائق التعليمات.

en: Newer Comments
ar: التعليقات الأحدث

en: Newsletter Form Title
ar: عنوان نموذج النشرة الإخبارية

en: No sidebar
ar: بدون شريط جانبي

en: Nothing Found
ar: لم يتم العثور على نتائج

en: Number
ar: إسم المرسل

en: Number footer columns to display.
ar: عدد أعمدة الحاشية للعرض.

en: Number items
ar: البنود الرقمية

en: Number of post to show
ar: عدد المقالات للعرض

en: Older Comments
ar: التعليقات الأقدم

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo;
ar: فكرة على  &ldquo;%2$s&rdquo;

en: OnePress Dashboard
ar: لوحة قيادة OnePress

en: OnePress Documentation
ar: توثيق OnePress

en: OnePress Plus Available! Take a look
ar: OnePress Plus متوفر! ألق نظرة

en: OnePress Theme
ar: قالب OnePress

en: OnePress Theme %s
ar: قالب OnePress %s

en: OnePress is a creative and flexible WordPress ONE PAGE theme well suited for business, portfolio, digital agency, product showcase, freelancers websites.
ar: OnePress قالب لصفحة واحدة من WordPress مرن ،مدهش و خلاق يلائم كل من موقع ويب تجاري ، محفظة ، وكالة رقمية ، عرض منتجات ، عمل حر.

en: Only apply when transparent header option is checked.
ar: فعل فقط عند نقر خيار الترويسة الشفافة.

en: Only set if display site tagline.
ar: فعلها فقط إن كان هناك شعار

en: Only set if you don't use an image logo.
ar: فعلها فقط عندما لا تستعمل صورة شعار.

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ar: عذراً! لايمكن العثور على تلك الصفحة.

en: Open Button #1 In New Window
ar: افتح زر #1 في نافذة جديدة

en: Open Button #2 In New Window
ar: افتح زر #2 في نافذة جديدة

en: Order
ar: الترتيب

en: Order By
ar: الترتيب حسب

en: Order by Page Order
ar: رتب بترتيب الصفحة

en: Our Numbers
ar: أرقامنا

en: Our Services
ar: خدماتنا

en: Our Team
ar: فريقنا

en: Padding Bottom
ar: الحشوة السفلية

en: Padding Bottom:
ar: الحشوة السفلية:

en: Padding Top
ar: حجم الحشوة العلوية

en: Padding Top:
ar: الحشوة العلوية:

en: Padding left and right for Navigation items (pixels).
ar: الحشوة اليمنى واليسرى لبنود التنقل (بيكسلز).

en: Page
ar: صفحة

en: Page Excerpt
ar: مقطتفات الصفحة

en: Page Settings
ar: اعدادات الصفحة

en: Page Title Area
ar: مساحة عنوان الصفحة

en: Pages:
ar: : الصفحات

en: Paste Youtube or Vimeo url here
ar: ألصق Youtube أو Vimeo url هنا

en: Phone
ar: الهاتف

en: Pingback:
ar: التنبيه:

en: Post author
ar: كاتب المقالة

en: Posted in %1$s
ar: نُشر في %1$s

en: Primary
ar: أساسي

en: Primary Color
ar: اللون الرئيسي

en: Primary Menu
ar: القائمة الأساسية

[ctx: Raleway font: on or off]
en: on
ar: أشعل

en: Random order
ar: ترتيب عشوائي

en: Read More Link
ar: رابط إقرأ أكثر

en: Read More Text
ar: إقرأ المزيد

en: Read Our Blog
ar: إقرأ مدونتنا

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ar: هل أنت على استعداد لنشر مقالتك الأولى؟ <a href="%1$s">ابدأ من هنا</a>.

en: Recommend Plugins
ar: إضافات موص بها

en: Recommended Actions
ar: أعمال موص بها

en: Remove
ar: حذف

en: Reply
ar: ردّ

en: Responsive Menu Button Color
ar: لون زر قائمة متجاوب

en: Retina Logo
ar: شعار الشبكية

en: Right
ar: يمين

en: Right sidebar
ar: الشريط الجانبي على اليمين

en: Rotating Text Background
ar: تدوير نص الخلفية

en: Rotating Text Color
ar: لون النص المدور

en: Row Height
ar: ارتفاع الصف

en: Save time by import our demo data, your website will be set up and ready to customize in minutes. %s
ar: وفر وقت بإستيرد بياناتنا النموذجية وسيكون موقعك منشأ ومخصص في دقائق . %s

en: Scroll to top when click to the site logo or site title, only apply on front page.
ar: السحب إلى أعلى غند نقر شعار أو عنوان الصفحة، فعلها فقط على الصفحة الأمامية.

en: Search
ar: بحث

en: Search Results for: %s
ar: نتائج البحث عن: %s

en: Section Content
ar: فحوى القسم

en: Section Description
ar: وصف القسم

en: Section ID:
ar: معرف القسم:

en: Section Order & Styling
ar: تصميم وترتيب الأقسام

en: Section Settings
ar: إعدادات القسم

en: Section Subtitle
ar: العنوان الفرعي للقسم

en: Section Title
ar: عنوان للقسم

en: Section heading
ar: قسم الترويسة

en: Section subtitle
ar: العنوان الفرعي للقسم

en: Section: About
ar: قسم: عن

en: Section: Contact
ar: قسم: اتصال

en: Section: Counter
ar: قسم: عداد

en: Section: Features
ar: قسم : مزايا

en: Section: Gallery
ar: قسم : معرض

en: Section: Hero
ar: قسم: بارز

en: Section: News
ar: قسم: أخبار

en: Section: Services
ar: قسم: خدمات

en: Section: Team
ar: قسم: فريق

en: Section: Video Lightbox
ar: قسم: فيديو Lightbox

en: Select Gallery Page
ar: إختر صفحة المعرض

en: Select Gallery Source
ar: إختر مصدر المعرض

en: Select a page
ar: إختر صفحة

en: Select member
ar: إختر مشترك

en: Select page
ar: تحديد صفحة

en: Service content
ar: فحوى الخدمة

en: Services Layout Settings
ar: إعدادات نسق الخدمات

en: Set your homepage page template to "Frontpage".
ar: إجعل نموذج صفحة بيتك ل "Frontpage".

en: Setup front page displays
ar: أعد عروض الصفحة الرئيسية

en: Show single post meta
ar: إعرض معلومات ميتا لمقال واحد

en: Show single post thumbnail
ar: إعرض مصغرة مقال واحد

en: Sidebar
ar: جانب

en: Single Post
ar: مقالة منفردة

en: Site Colors
ar: ألوان الموقع

en: Site Layout
ar: تنسيق الموقع

en: Site Layout, apply for all pages, exclude home page and custom page templates.
ar: تنسيق الموقع، فعال لكل الصفحات، عدا صفحة المنزل و قوالب الصفحات المعدلة

en: Site Tagline Color
ar: لون شعار الموقع

en: Site Title Color
ar: لون عنوان الموقع

en: Skip to content
ar: التجاوز إلى المحتوى

en: Slider
ar: مزلاج

en: Slider animation speed
ar: سرعة حركة الشريط

en: Slider duration speed
ar: سرعة مدة التمرير

en: Small Text
ar: نص صغير

en: Social Footer Title
ar: عنوان الحاشية الإجتماعية

en: Social network
ar: شبكة تواصل إجتماعي

en: Socials
ar: إجتماعي

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ar: عذرا، لا يوجد شيء يتطابق مع كلمات البحث التي استعملتها، المرجو المحاولة من جديد باستعمال كلمات مفتاحية أخرى.

en: Start Customize
ar: إبدأ التعديل

en: Subscribe
ar: اشتراك

en: Success
ar: تمّ بنجاح

en: Support for %s WordPress theme is conducted through FameThemes support ticket system.
ar: دعم لقالب %s WordPress يؤدي من خلال دعم نظام تذاكر FameThemes

en: Switch "Front page displays" to "A static page"
ar: غير "Front page displays" ل "A static page"

en: Tagged %1$s
ar: الموسومة %1$s

en: Team Layout Settings
ar: إعدادات نسق الفريق

en: Team members
ar: أعضاء الفريق

en: Text Color
ar: لون النص

en: Text Rotating Guide: Put your rotate texts separate by "|" into <span class="js-rotating">...</span>, go to Customizer -> Theme Options -> Section: Hero -> Hero Settings to control rotate animation.
ar: دليل تدوير النص: ضع نصوصك المدارة مفصولة ب "|" في  <span class="js-rotating">...</span>, إذهب ل مخصص -> خيارات القالب -> قسم: بارز  -> إعدادات حركة الإدارة للبارز.

en: Text animation
ar: حركة النص

en: Text animation speed
ar: سرعة النصوص المتحركة

en: The amount of time in between slides, expressed as the number of milliseconds.
ar: المدة الزمنية بين الشرائح، عبر عن الرقم بالميلي ثانية.

en: The delay between the changing of each phrase in milliseconds.
ar: المدة لتغيير كل مصطلح بالميلي ثانية

en: The hero content padding bottom in percent (%).
ar: الحشوة السفلية لفحوى البارز بالنسبة المئوية (%).

en: The hero content padding top in percent (%).
ar: الحشوة العلوية لفحوى البارز بالنسبة المئوية (%).

en: The page cover padding bottom in percent (%).
ar: الحشوة السفلية لغطاء الصفحة بالنسبة المئوية (%).

en: The page cover padding top in percent (%).
ar: حجم الحشوة العلوية لغلاف الصفحة بالنسبة المئوية (%)

en: The social profiles specified below will be displayed in the footer of your site.
ar: المظاهر الإجتماعية المحددة أدناه سيتم عرضها في حاشية موقعك.

en: Theme Customizer
ar: مخصص القالب

en: Theme Documentation
ar: وثيقة القالب

en: Theme Options
ar: خيارات القالب

en: This is the speed at which the image will fade in. Integers in milliseconds are accepted.
ar: سرعة إخفاء الصورة ، معبرة بالميلي ثانية

en: Title
ar: المسمى الوظيفي

en: To Theme
ar: إلى القالب

en: Top
ar: أعلى

en: Transparent Logo
ar: شعار شفاف

en: Transparent Logo Height in Pixel
ar: إرتفاع الشعار الشفاف بالبكسيل

en: Transparent Retina Logo
ar: شعار واضح شفاف

en: Transparent Site Tagline Color
ar: شفافية لون الشعار للموقع

en: Transparent Site Title Color
ar: شفافية لون عنوان للموقع

en: Try looking in the monthly archives. %1$s
ar: حاول أن تبحث في الأرشيف الشهري. %1$s

en: URL
ar: الرابط الإلكتروني

en: Upgrade to %1s to unlock this feature.
ar: حدث بنسبة 1% لتفعيل المزية

en: Upgrade to <a target="_blank" href="https://www.famethemes.com/plugins/onepress-plus/?utm_source=theme_customizer&utm_medium=text_link&utm_campaign=onepress_customizer#get-started">OnePress Plus</a> to be able to add more items and unlock other premium features!
ar: حدث ل <a target="_blank" href="https://www.famethemes.com/plugins/onepress-plus/?utm_source=theme_customizer&utm_medium=text_link&utm_campaign=onepress_customizer#get-started">OnePress Plus</a> ليكون في مقدورك إضافة بنود جديدة وفتح ميزات أخرى متميزة!

en: User media
ar: الوسائط المتعددة للمستخدم

en: Video url
ar: رابط الفيديو

en: View More
ar: إعرض أكثر

en: Want to add <strong>background video</strong> for hero section? Upgrade to <a target="_blank" href="https://www.famethemes.com/plugins/onepress-plus/?utm_source=theme_customizer&utm_medium=text_link&utm_campaign=onepress_customizer#get-started">OnePress Plus</a> version.
ar: هل تريد إضافة <strong>خلفية فيديو</strong> للقسم البارز؟ حدث لنسخة <a target="_blank" href="https://www.famethemes.com/plugins/onepress-plus/?utm_source=theme_customizer&utm_medium=text_link&utm_campaign=onepress_customizer#get-started">OnePress Plus</a>.

en: Warning
ar: تحذير

en: We are <span class="js-rotating">OnePress | One Page | Responsive | Perfection</span>
ar: نحن <span class="js-rotating">OnePress | One Page | متجاوب| مكتمل</span>

en: Welcome to OnePress - Version %1s
ar: أهلا بك في OnePress - نسخة %1s

en: Welcome! Thank you for choosing %1$s! To fully take advantage of the best our theme can offer please make sure you visit our <a href="%2$s">Welcome page</a>
ar: مرحبا! شكرا لإختيارك  %1$s! للحصول على أفضل ما يمكن لقالبنا أن يقدم رجاءا تأكد من زيارتك  <a href="%2$s">صفحة الترحاب</a> الخاصة بنا

en: Why choose Us
ar: لماذا تختارنا

en: Widget Title Color
ar: لون ودجت العنوان

en: WooCommerce Sidebar
ar: الشريط الجانبي لWooCommerce

en: You can install %1$s plugin and go to Customizer &rarr; Section: Contact &rarr; Section Content to show a working contact form here.
ar: يمكنك تنصيب إضافة %1$s والذهاب إلى المخصص &larr; مقطع: الشخص &larr; مقطع الشخص الفعال من هنا.

en: You can use text rotate slider in this textarea too.
ar: بإمكانك إستعمال مزلاج تدوير النص أيضا في هذه المنطقة النصية.

en: You're using %1$s theme, It's a child theme of OnePress
ar: أنت تستعمل قالب  %1$s ، هو قالب إبن ل OnePress

en: Your comment is awaiting moderation.
ar: تعليقك بأنتظار الموافقة بالنشر.

en: Your counter label
ar: ملصق عدادك

en: Your settings were copied.
ar: تم نسخ اعداداتك

en: about
ar: حول

en: contact
ar: اتصال

en: counter
ar: عداد

en: features
ar: مزايا

en: gallery
ar: معرض

en: hero
ar: بارز

en: image
ar: صورة

en: news
ar: أخبار

[ctx: post author]
en: by %s
ar: بواسطة %s

[ctx: post date]
en: Posted on %s
ar: نشر في %s

en: services
ar: خدمات

en: team
ar: فريق
