Plugins - W3 Total Cache - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (1949 entries)

en: Desktop
ja_JP: デスクトップ

en: Diagnostics
ja_JP: 診断

en: Duration
ja_JP: 期間

en: Group
ja_JP: グループ

en: Mobile
ja_JP: モバイル

en: Start Time
ja_JP: 開始時間

en: Tips
ja_JP: ヒント

en: Total
ja_JP: 合計

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Value
ja_JP: 値

en: For example:
ja_JP: 例:

en: Valid
ja_JP: 有効

en: Cache
ja_JP: キャッシュ

en: Don't cache
ja_JP: キャッシュしない

en: It's easy to set up and manage, backs up your entire WordPress site, has automated fault protection if an update fails, and provides easy site migration options.
ja_JP: セットアップと管理が簡単で、WordPress サイト全体をバックアップし、更新が失敗した場合の障害保護を自動化し、簡単なサイト移行オプションを提供します.

en: NewRelic extension is currently
ja_JP: NewRelic 拡張機能は現在

en: Protect your WordPress site from data loss by installing the FREE Total Upkeep plugin.
ja_JP: 無料の Total Upkeep プラグインをインストールして、WordPress サイトをデータ損失から保護します。

en: Swarmify extension is currently
ja_JP: Swarmify 拡張機能は現在

en: view log
ja_JP: ビュー・ログ

note: translators: 1 HTML acronym for Content Delivery Network (CDN).
en: Host the entire website with your compatible %1$s provider to reduce page load time.
ja_JP: 互換性のある %1$s プロバイダーで Web サイト全体をホストして、ページの読み込み時間を短縮します。

en: Example extension is currently
ja_JP: 例の拡張機能は現在

note: translators: 1 HTML acronym for Content Delivery Network (CDN).
en: Enhance your website performance by adding Bunny.Net's (%1$s) service to your site.
ja_JP: Bunny.Net's の (%1$s) サービスをサイトに追加して、サイトのパフォーマンスを向上させます。

note: translators: 1 HTML acronym for Content Delivery Network (CDN).
en: If you're an existing Bunny CDN customer, enable %1$s and authorize. If you need help configuring your %1$s, we also offer Premium Services to assist you.
ja_JP: 既存の Bunny CDN 顧客の場合は、%1$s を有効にして承認してください。%1$s の設定にサポートが必要な場合は、プレミアムサービスもご利用いただけます。

en: Bunny CDN works magically with W3 Total Cache to speed up your site around the world for as little as $1 per month.
ja_JP: Bunny CDN は W3 Total Cache と魔法のように連携し、月額わずか1ドルで世界中のサイトを高速化します。

en: Install Free Backup Plugin
ja_JP: 無料のバックアップ プラグインをインストールする

en: Database Cache Purge Log
ja_JP: データベース キャッシュ パージ ログ

en: Object Cache Purge Log
ja_JP: オブジェクト キャッシュ パージ ログ

en: Page Cache Purge Log
ja_JP: ページ キャッシュ パージ ログ

en: W3 Total Cache has detected that you do not have a Backup Plugin installed.
ja_JP: W3 Total Cache は、バックアップ プラグインがインストールされていないことを検出しました。

note: translators: 1 interval in seconds.
en: [W3TC] Database Cache file GC (every %d seconds)
ja_JP: [W3TC] データベース キャッシュ ファイル GC (%d 秒ごと)

note: translators: 1 interval in seconds.
en: [W3TC] Object Cache file GC (every %d seconds)
ja_JP: [W3TC] オブジェクト キャッシュ ファイル GC (%d 秒ごと)

note: translators: 1 interval in seconds.
en: [W3TC] Page Cache file GC (every %d seconds)
ja_JP: [W3TC] ページ キャッシュ ファイル GC (%d 秒ごと)

note: translators: 1 interval in seconds.
en: [W3TC] Page Cache prime (every %d seconds)
ja_JP: [W3TC] ページ キャッシュ プライム (%d 秒ごと)

en: Premium Support
ja_JP: プレミアムサポート

note: translators: 1 absolute path to wp-config.php, 2 cooke domain definition, 3 require once wp-setting.php definition.
en: %1$s could not be written, please edit config and add:%2$s before %3$s.
ja_JP: %1$s を書き込めませんでした。構成を編集して %3$s の前に %2$s を追加してください。

note: translators: 1 W3TC config director path.
en: Default settings could not be restored. Please run %1$s to make the configuration file write-able, then try again.
ja_JP: デフォルト設定を復元できませんでした。 %1$s を実行して構成ファイルを書き込み可能にしてから、再試行してください。

en: Files and directories could not be automatically created to complete the installation.
ja_JP: インストールを完了するためのファイルとディレクトリを自動的に作成できませんでした。

en: make it automatically.
ja_JP: 自動で作ります。

note: translators: 1 HTML acronym SSH (secure shell), 2 HTML acronym FTP (file transfer protocol).
en: Please enter %1$s or %2$s host for the site.
ja_JP: サイトの %1$s または %2$s ホストを入力してください。

note: translators: 1 HTML acronym SSH (secure shell), 2 HTML acronym FTP (file transfer protocol).
en: Please enter %1$s or %2$s login for the server. Create a temporary one just for this support case if needed.
ja_JP: サーバーの %1$s または %2$s ログインを入力してください。必要に応じて、このサポート ケース専用の一時的なものを作成します。

note: translators: 1 HTML acronym SSH (secure shell), 2 HTML acronym FTP (file transfer protocol).
en: Please enter %1$s or %2$s password for the %2$s account.
ja_JP: %2$s アカウントの %1$s または %2$s パスワードを入力してください。

note: translators: 1 HTML acronym URL (uniform resource locator).
en: Please enter the address of the site in the site %1$s field.
ja_JP: サイト %1$s フィールドにサイトのアドレスを入力してください。

note: translators: 1 absolute path to wp-config.php, 2 cookie domain definition, 3 require once wp-setting.php definition.
en: %1$s could not be written, please edit config and add: %2$s before %3$s.
ja_JP: %1$s を書き込めませんでした。設定を編集して %3$s の前に %2$s を追加してください。

en: W3 Total Cache Error:
ja_JP: W3 合計キャッシュ エラー:

en: or use FTP form to allow
ja_JP: またはFTPフォームを使用して許可します

en: Cant find minification base url, make sure minification folder sits inside WP_CONTENT_DIR and DOCUMENT_ROOT is set correctly
ja_JP: 縮小化のベース URL が見つかりません。縮小化フォルダが WP_CONTENT_DIR 内にあり、DOCUMENT_ROOT が正しく設定されていることを確認してください

en: Replaced URLs for CDN:
ja_JP: CDN の置き換えられた URL:

en: request URI is rejected
ja_JP: リクエスト URI が拒否されました

en: SSL is rejected
ja_JP: SSL が拒否されました

en: user agent is rejected
ja_JP: ユーザーエージェントが拒否されました

en: Cached queries:
ja_JP: キャッシュされたクエリ:

en: Total queries:
ja_JP: 合計クエリ:

en: Total query time:
ja_JP: 合計クエリ時間:

en: Post was modified before wp_rewrite initialization. Cant flush cache.
ja_JP: wp_rewrite の初期化前に投稿が変更されました。キャッシュをフラッシュできません。

en: Db cache debug info:
ja_JP: データベース キャッシュのデバッグ情報:

note: translators: 1 queue interval value.
en: [W3TC] CDN auto upload (every %1$d seconds)
ja_JP: [W3TC] CDN 自動アップロード (%1$d 秒ごと)

note: translators: 1 queue interval value.
en: [W3TC] CDN queue process (every %1$d seconds)
ja_JP: [W3TC] CDN キュー プロセス (%1$d 秒ごと)

note: translators: 1: HTML break, 2: HTML anchor open tag, 3: HTML anchor close tag.
en: Please see %2$sAmazon's CloudFront documentation -- Paying for file invalidation%3$s:%1$sThe first 1,000 invalidation paths that you submit per month are free; you pay for each invalidation path over 1,000 in a month.%1$sYou can disable automatic purging by enabling "Only purge CDN manually".
ja_JP: %2$sAmazon の CloudFront ドキュメントをご覧ください -- ファイル無効化の支払い%3$s:%1$s毎月送信する最初の 1,000 個の無効化パスは無料です。月に 1,000 を超える無効化パスごとに支払います。%1$s[CDN を手動でのみパージする] を有効にすると、自動パージを無効にできます。

note: translators: 4: HTML line break tag, 5: HTML opening a tag to purge CDN manually, 6: HTML closing a tag.
en: Please see %1$sAmazon's CloudFront documentation -- Paying for file invalidation%2$sThe first 1,000 invalidation paths that you submit per month are free; you pay for each invalidation path over 1,000 in a month.%3$sYou can disable automatic purging by enabling %4$sOnly purge CDN manually%5$s.
ja_JP: %1$sAmazon の CloudFront ドキュメントをご覧ください -- ファイル無効化の支払い%2$s毎月送信する最初の 1,000 個の無効化パスは無料です。月に 1,000 を超える無効化パスごとに料金が発生します。%3$s%4$s[CDN を手動でのみパージする]%5$s を有効にすると、自動パージを無効にできます。

note: translators: 1 HTML line break tag followed by opening HTML b tag, 2 closing HTML b tag.
en:  %1$sNot supported by "Disk: Enhanced" page cache method for Nginx%2$s
ja_JP:  %1$sNginx の「ディスク: 拡張」ページ キャッシュ方式ではサポートされていません%2$s

note: translators: HTML input submit for updating media query string.
en: %1$s to make existing file modifications visible to visitors with a primed cache
ja_JP: %1$s を使用して、既存のファイルの変更を、準備されたキャッシュを使用して訪問者に表示します

en: Google Maps
ja_JP: Google マップ

en: Logged In
ja_JP: ログイン中

en: Period
ja_JP: ピリオド

en: Success
ja_JP: 成功

note: translators: 1 opening HTML a tag to Google Maps Easy plugin, 2 closing HTML a tag.
en: %1$sGoogle Maps Easy%2$s plugin
ja_JP: %1$sGoogle Maps Easy%2$s プラグイン

note: translators: 1 opening HTML a tag to WordPress Google Map Plugin, 2 closing HTML a tag.
en: %1$sWP Google Map Plugin%2$s plugin
ja_JP: %1$sWP Google マップ プラグイン%2$s プラグイン

note: translators: 1 opening HTML a tag to WordPress Google Maps, 2 closing HTML a tag.
en: %1$sWP Google Maps%2$s plugin
ja_JP: %1$sWP Google マップ%2$s プラグイン

en: &lt; Back To Statistics
ja_JP: &lt; 統計に戻る

en: Access Log:
ja_JP: アクセスログ:

en: An error occurred
ja_JP: エラーが発生しました

en: API call
ja_JP: API 呼び出し

en: async
ja_JP: 非同期

note: translators: 1 class name, 2 file name.
en: Attempt to create object of class %1$s has been made, but file %2$s doesnt exists
ja_JP: クラス %1$s のオブジェクトを作成しようとしましたが、ファイル %2$s が存在しません

en: Cache Fill
ja_JP: キャッシュフィル

en: Cache hit rate:
ja_JP: キャッシュヒット率:

en: Calls
ja_JP: 通話

en: Connection read timeout
ja_JP: 接続読み取りタイムアウト

en: Connection retry interval
ja_JP: 接続再試行間隔

en: Connection timeout
ja_JP: 接続タイムアウト

en: CSS compression in cache:
ja_JP: キャッシュ内の CSS 圧縮:

en: Database:
ja_JP: データベース:

en: Detailed view (in debug mode only)
ja_JP: 詳細ビュー (デバッグ モードのみ)

en: Dynamic time to process (ms):
ja_JP: 動的処理時間 (ミリ秒):

en: Entries:
ja_JP: エントリー:

en: JS compression in cache:
ja_JP: キャッシュ内の JS 圧縮:

en: Memory per request (MB)
ja_JP: リクエストあたりのメモリ (MB)

en: Memory used:
ja_JP: 使用メモリ:

en: No data collected yet
ja_JP: データはまだ収集されていません

en: Not cached
ja_JP: キャッシュされていません

en: PHP Memory:
ja_JP: PHP メモリ:

en: PHP Requests:
ja_JP: PHP リクエスト:

note: translators: 1 opening HTML code tag, 2 closing HTML code tag.
en: Process %1$sbackground%2$s styles
ja_JP: %1$sbackground%2$s スタイルを処理

en: error
ja_JP: エラー

en: Hit rate
ja_JP: ヒット率

en: inline
ja_JP: インライン

en: Time per request (ms)
ja_JP: リクエストあたりの時間 (ミリ秒)

en: Time taken for ObjectCache activity
ja_JP: ObjectCache アクティビティにかかった時間

en: Time taken:
ja_JP: 所要時間:

en: Verify TLS Certificates
ja_JP: TLS 証明書を確認する

en: W3TC Configuration
ja_JP: W3TC 構成

en: I Understand the Risks
ja_JP: 私はリスクを理解している

en: Purges Log
ja_JP: パージログ

en: Evictions:
ja_JP: 立ち退き:

en: Failed to open file
ja_JP: ファイルを開くことができませんでした

en: Files:
ja_JP: ファイル:

en: Fragment Cache:
ja_JP: フラグメントキャッシュ:

en: Invalid WordPress nonce.  Please reload the page and try again.
ja_JP: WordPress ナンスが無効です。ページを再読み込みして、もう一度お試しください。

note: translators: 1 opening HTML code tag, 2 closing HTML code tag.
en: Process %1$simg%2$s tags
ja_JP: %1$sig%2$s タグの処理

en: Reject reasons:
ja_JP: 却下の理由:

en: Show More
ja_JP: もっと見せる

en: Size used (MB)
ja_JP: 使用サイズ (MB)

en: Request time
ja_JP: リクエスト時間

en: Requests handled by PHP
ja_JP: PHP によって処理されるリクエスト

en: Slowest requests (in debug mode only)
ja_JP: 最も遅いリクエスト (デバッグ モードのみ)

en: Used:
ja_JP: 使用済み:

en: Used by
ja_JP: によって使われた

note: translators: 1 opening HTML a tag to plugin admin page, 2 closing HTML a tag.
en: Please %1$snetwork activate%2$s W3 Total Cache when using WordPress Multisite.
ja_JP: WordPress マルチサイトを使用する場合は、%1$snetwork activate%2$s W3 Total Cache を使用してください。

note: translators: 1 opening HTML strong tag, 2 closing HTML strong tag, 3 database driver file path.
en: %1$sW3 Total Cache Error:%2$s database driver doesn't exist: %3$s.
ja_JP: %1$sW3 合計キャッシュ エラー: %2$s データベース ドライバが存在しません: %3$s。

en: Database Queries
ja_JP: データベース クエリ

en: Object Cache Calls
ja_JP: オブジェクト キャッシュの呼び出し

en: Avg processing time:
ja_JP: 平均処理時間:

en: Cache flushes:
ja_JP: キャッシュ フラッシュ:

en: Cache hits:
ja_JP: キャッシュ ヒット:

en: Cache size:
ja_JP: キャッシュ サイズ:

en: Calls/period:
ja_JP: コール/期間:

en: Calls/sec:
ja_JP: 呼び出し/秒:

en: Dynamic Requests/period:
ja_JP: 動的リクエスト/期間:

en: Dynamic Requests/second:
ja_JP: 動的リクエスト/秒:

en: Responded CSS compression:
ja_JP: 応答された CSS 圧縮:

en: Responded JS compression:
ja_JP: 応答した JS 圧縮:

en: Size used:
ja_JP: 使用サイズ:

en: Static Requests/period:
ja_JP: 静的リクエスト/期間:

en: Static Requests/second:
ja_JP: 静的リクエスト/秒:

en: Static time to process (ms):
ja_JP: 静的処理時間 (ミリ秒):

note: translators: 5 opening HTML acronym tag, 6 closing HTML acronym tag.
en: Once %1$sCSS%2$s is optimized, try %3$sJS%4$s minification. If auto mode doesn't work for
    							you, be sure to check the web browsers error console to quickly confirm that the optimization
    							isn't working. If the JavaScript is working, you can either make additional optimizations for
    							user experience like experimenting with embed locations etc or further reducing file size etc.
    							However, if you're having errors try the "combine only" option and if that still generates
    							errors, there are bugs in the code of your theme or plugins or both that prevent minification
    							of %5$sJS%6$s from working automatically.
ja_JP: %1$sCSS%2$s が最適化されたら、%3$sJS%4$s の縮小を試してください。自動モードが機能しない場合
    Web ブラウザのエラー コンソールを確認して、最適化
    動作していません。 JavaScript が機能している場合は、追加の最適化を行うことができます。
    埋め込み場所などを試したり、ファイルサイズをさらに縮小したりするなどのユーザーエクスペリエンス。
    ただし、エラーが発生した場合は、「結合のみ」オプションを試してみてください。
    エラー、テーマまたはプラグイン、またはその両方のコードに縮小を妨げるバグがあります
    の %5$sJS%6$s が自動的に動作しなくなりました。

en: Still want to get started? Now for the Pro' tips:
ja_JP: まだ始めたいですか？プロのヒントは次のとおりです。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Start with minify for your %1$sCSS%2$s using auto mode first. If you have any issues at that step,
    							contact your developer(s) and report a bug. They should be able to point you in the right
    							direction or correct the issue in a future update.
ja_JP: 最初に自動モードを使用して %1$sCSS%2$s の縮小を開始します。その段階で問題があれば、
    開発者に連絡して、バグを報告してください。彼らはあなたを正しい方向に向けることができるはずです
    将来の更新で問題を修正するか修正してください。

note: translators: 3 opening HTML acronym tag, 4 closing HTML acronym tag.
en: The interactions and dependencies of %1$sCSS%2$s or %3$sJS%4$s on each other can be complex.
    							Themes and plugins are typically created by various developers and can be combined in
    							millions of combinations. As a result, W3 Total Cache cannot take all of those nuances into
    							account, it just does the operation and let's you tune to what degree it does it, it
    							doesn't "validate" the result or know if it's good or bad; a human must do that.
ja_JP: %1$sCSS%2$s または %3$sJS%4$s の相互の相互作用と依存関係は複雑になる場合があります。
    テーマとプラグインは通常、さまざまな開発者によって作成され、さまざまな方法で組み合わせることができます。
    何百万もの組み合わせ。その結果、W3 Total Cache はこれらのニュアンスのすべてを取り込めません。
    アカウント、それは操作を行うだけで、それがどの程度行うかを調整しましょう。
    結果を「検証」したり、それが良いか悪いかを知りません。人間はそれをしなければなりません。

en: Loading...
ja_JP: 読み込み中…

en: an "instant on" or "set it and forget it" optimization technique.
ja_JP: 「すぐにオン」または「設定して忘れる」最適化手法。

note: translators: 1 opening HTML a tag to W3TC Terms page, 2 closing HTML a tag.
en: Our terms of use and privacy policies have been updated. Please %1$sreview%2$s and accept them.
ja_JP: 利用規約とプライバシー ポリシーが更新されました。%1$sレビュー%2$sして承認してください。

en:  not
ja_JP:  いいえ

note: translators: 1 opening HTML span tag, 2 closing HTML span tag.
en: %1$sUpgrade Performance%2$s
ja_JP: %1$sパフォーマンスをアップグレード%2$s

en: Minification is a process of reducing the file size to improve user experience and it requires
    					testing in order to get it right &mdash; as such it doesn't work for everyone.
ja_JP: 縮小は、ユーザー エクスペリエンスを向上させるためにファイル サイズを縮小するプロセスであり、それを正しく行うにはテストが必要です。

en: There are lots of reasons why minify cannot work for all sites under all circumstances and they
    				have nothing to do with W3 Total Cache: Your site's content, your server(s), your plugins and
    				your theme are all unique, that means that minify cannot automatically work for everyone.
ja_JP: すべての状況下ですべてのサイトで縮小化が機能しない理由はたくさんあります。
    W3 Total Cache とは何の関係もありません: サイトのコンテンツ、サーバー、プラグイン、
    あなたのテーマはすべてユニークです。つまり、ミニファイはすべての人に自動的に機能するわけではありません。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Create a list of redirects to %1$sCDN%2$s (hostname specified in hostname field #1.)
ja_JP: %1$sCDN%2$s (ホスト名フィールド #1 で指定されたホスト名) へのリダイレクトのリストを作成します。

note: translators: 5 opening HTML a tag to W3TC BrowserCache admin page, 6 closing HTML a tag.
en: Enable %1$sHTTP%2$s compression in the "%3$sHTML%4$s" section on %5$sBrowser Cache</a> Settings tab.
ja_JP: %5$sブラウザ キャッシュ</a>設定タブの「%3$sHTML%4$s」セクションで %1$sHTTP%2$s 圧縮を有効にします。

note: Translators: 1 opening HTML a tag to license rest link, 2 closing HTML a tag.
en: Your W3 Total Cache license key is not active for this site. You can switch your license to this website following %1$sthis link%2$s
ja_JP: W3 Total Cache ライセンス キーは、このサイトでは有効ではありません。 %1$sこのリンク%2$sに従って、ライセンスをこのウェブサイトに切り替えることができます

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: This tool allows you to modify the URL of Media Library attachments. Use it if the "WordPress address (%1$sURL%2$s)" value has been changed in the past.
ja_JP: このツールを使用すると、メディア ライブラリの添付ファイルの URL を変更できます。過去に「WordPressアドレス(%1$sURL%2$s)」の値を変更した場合に使用します。

en: In seconds
ja_JP: すぐに

en: REpresentational State Transfer
ja_JP: 代表的な状態の転送

note: translators: 3 opening HTML acronym tag, 4 closing HTML acronym tag.
en: Significantly reduce the default %1$sTTL%2$s for comment cookies to reduce the number of authenticated user traffic. Enter -1 to revert to default %3$sTTL%4$s.
ja_JP: コメント Cookie のデフォルトの %1$sTTL%2$s を大幅に減らして、認証されたユーザー トラフィックの数を減らします。デフォルトの %3$sTTL%4$s に戻すには、-1 を入力します。

note: translators: 1 HTML line break, 2 opening HTML acronym tag, 3 closing HTML acronym tag.
en: %1$sAvailable when memcached extension installed, built with %2$sSASL%3$s
ja_JP: %1$s%2$sSASL%3$s でビルドされた memcached 拡張機能がインストールされている場合に使用可能

en: In miliseconds
ja_JP: ミリ秒単位

en: Secure Socket Layer
ja_JP: セキュア ソケット レイヤー

en: Simple Authentication and Security Layer
ja_JP: シンプルな認証とセキュリティ レイヤー

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: ElastiCache %1$sPHP%2$s module not found
ja_JP: ElastiCache %1$sPHP%2$s モジュールが見つかりません

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Specify memcached password, when %1$sSASL%2$s authentication used
ja_JP: %1$sSASL%2$s 認証を使用する場合、memcached パスワードを指定します

en: Verify TLS Certificates:
ja_JP: TLS 証明書を確認します。

note: translators: 1 opneing HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Additional home %1$sURL%2$ss:
ja_JP: 追加のホーム %1$sURL%2$ss:

note: translators: 3 opening HTML acronym tag, 4 closing HTML acronym tag.
en: A %1$scompliant%2$s sitemap can be used to specify the pages to maintain in the primed cache. Pages will be cached according to the priorities specified in the %3$sXML%4$s file.
ja_JP: %1$s準拠%2$s サイトマップを使用して、準備されたキャッシュに保持するページを指定できます。ページは、%3$sXML%4$s ファイルで指定された優先順位に従ってキャッシュされます。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Always cache %1$sURL%2$ss that use these query string name-value pairs. The value part is not required. But if used, separate name-value pairs with an equals sign (i.e., name=value). Each pair should be on their own line.
ja_JP: これらのクエリ文字列の名前と値のペアを使用する %1$sURL%2$ss を常にキャッシュします。値の部分は必須ではありません。ただし、使用する場合は、名前と値のペアを等号で区切ります (つまり、name=value)。各ペアは、それぞれの回線にある必要があります。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Cache %1$sSSL%2$s requests (uniquely) for improved performance.
ja_JP: %1$sSSL%2$s リクエストを (一意に) キャッシュして、パフォーマンスを向上させます。

note: translators: 3 opneing HTML acronym tag, 4 closing HTML acronym tag.
en: Controls WordPress %1$sREST%2$s %3$sAPI%4$s functionality.
ja_JP: WordPress %1$sREST%2$s %3$sAPI%4$s 機能を制御します。

note: translators: 4 HTML line break tag, 5 HTML line break tag.
en: Specify full home %1$sURL%2$ss of your mirrors so that plugin will flush it's cache when content is changed. For example:%3$s http://my-site.com%4$shttp://www.my-site.com%5$shttps://my-site.com
ja_JP: コンテンツが変更されたときにプラグインがキャッシュをフラッシュするように、ミラーの完全なホーム %1$sURL%2$ss を指定します。例:%3$s http://my-site.com%4$shttp://www.my-site.com%5$shttps://my-site.com

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Specify memcached username, when %1$sSASL%2$s authentication used
ja_JP: %1$sSASL%2$s 認証を使用する場合、memcached ユーザー名を指定します

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Specify redis password, when %1$sSASL%2$s authentication used
ja_JP: %1$sSASL%2$s 認証を使用する場合、redis パスワードを指定します

en: Verify the server's certificate when connecting via TLS.
ja_JP: TLS 経由で接続する場合は、サーバーの証明書を確認してください。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: %1$sCSS%2$s file management:
ja_JP: %1$sCSS%2$s ファイル管理:

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: %1$sCSS%2$s minify settings:
ja_JP: %1$sCSS%2$s 縮小設定:

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: %1$sHTML%2$s minify settings:
ja_JP: %1$sHTML%2$s 縮小設定:

en: Time to Live
ja_JP: 有効期間

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: %1$sJS%2$s file management:
ja_JP: %1$sJS%2$s ファイル管理:

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: %1$sJS%2$s minify settings:
ja_JP: %1$sJS%2$s 縮小設定:

en: Alternative PHP Cache
ja_JP: 代替 PHP キャッシュ

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: No %1$sCSS%2$s files added
ja_JP: %1$sCSS%2$s ファイルは追加されていません

note: translators: 3 opening HTML a tag to W3TC Cache Groups admin page, 4 closing HTML a tag.
en: %1$sOptional:%2$s On the "%3$sUser Agent Groups%4$s" tab, specify any user agents, like mobile phones if a mobile theme is used.
ja_JP: %1$sOptional:%2$s [%3$sUser Agent Groups%4$s] タブで、モバイル テーマが使用されている場合は携帯電話などのユーザー エージェントを指定します。

note: translators: 1 opening HTML a tag to W3TC plugin installation FAQs, 2 closing HTML a tag.
en: Additional installation guides can be found in the %1$swiki%2$s.
ja_JP: 追加のインストール ガイドは %1$swiki%2$s にあります。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Always ignore the specified %1$sCSS%2$s files. Use relative paths. Omit: protocol, hostname, leading forward slash and query strings.
ja_JP: 指定された %1$sCSS%2$s ファイルを常に無視します。相対パスを使用します。省略: プロトコル、ホスト名、先頭のスラッシュ、およびクエリ文字列。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Always ignore the specified %1$sJS%2$s files. Use relative paths. Omit: protocol, hostname, leading forward slash and query strings.
ja_JP: 指定された %1$sJS%2$s ファイルを常に無視します。相対パスを使用します。省略: プロトコル、ホスト名、先頭のスラッシュ、およびクエリ文字列。

note: translators: 1 opening HTML span tag, 2 closing HTML span tag.
en: Before %1$s&lt;/head&gt;%2$s
ja_JP: %1$s&lt;/head&gt;%2$s前

note: translators: 3 opening HTML a tag to iis.net WinCache for PHP download page, 4 closing HTML a tag.
en: Best compatibility with %1$sIIS%2$s is realized via %3$sWinCache%4$s opcode cache.
ja_JP: %1$sIIS%2$s との最適な互換性は、%3$sWinCache%4$s オペコード キャッシュによって実現されます。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag for HTTP (Hypertext Transfer Protocol), 2 closing HTML acronym tag.
en: For better performance, send files to browser before they are requested when using the %1$sHTTP%2$s/2 protocol.
ja_JP: %1$sHTTP%2$s/2 プロトコルを使用する場合は、パフォーマンスを向上させるために、要求される前にファイルをブラウザに送信してください。

note: translators: 3 opening HTML acronym tag, 4 closing HTML acronym tag.
en: If disabled, %1$sCSS%2$s and %3$sJS%4$s embeddings will use GET variables instead of "fancy" links.
ja_JP: 無効にすると、%1$sCSS%2$s および %3$sJS%4$s 埋め込みは、「ファンシー」リンクの代わりに GET 変数を使用します。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Install %1$sAPC%2$s module
ja_JP: %1$sAPC%2$s モジュールをインストール

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: No %1$sJS%2$s files added
ja_JP: %1$sJS%2$s ファイルは追加されていません

note: translators: 3 opening HTML a tag to W3TC Browsercache admin, 4 closing HTML a tag.
en: The %1$sTTL%2$s of page cache files is set via the "Expires header lifetime" field in the "Cascading Style Sheets &amp; JavaScript" section on %3$sBrowser Cache%4$s Settings tab.
ja_JP: ページ キャッシュ ファイルの %1$sTTL%2$s は、%3$sブラウザ キャッシュ%4$s 設定タブの [カスケーディング スタイル シートと JavaScript] セクションの [ヘッダーの有効期間の有効期限] フィールドで設定されます。

note: translators: 13 opening HTML acronym tag, 14 closing HTML acronym tag.
en: %1$sRecommended:%2$s If you already have a content delivery network (%3$sCDN%4$s) provider, proceed to the "%5$sContent Delivery Network%6$s" tab and populate the fields and set your preferences. If you do not use the Media Library, you will need to import your images etc. into the default locations. Use the Media Library Import Tool on the "Content Delivery Network" tab to perform this task. If you do not have a %7$sCDN%8$s provider, you can still improve your site's performance using the "Self-hosted" method. On your own server, create a subdomain and matching %9$sDNS%10$s Zone record; e.g. static.domain.com and configure %11$sFTP%12$s options on the "Content Delivery Network" tab accordingly. Be sure to %13$sFTP%14$s upload the appropriate files, using the available upload buttons.
ja_JP: %1$s推奨:%2$s コンテンツ配信ネットワーク (%3$sCDN%4$s) プロバイダーを既にお持ちの場合は、[%5$sコンテンツ配信ネットワーク%6$s] タブに進み、フィールドに入力して、プリファレンスを設定します。メディア ライブラリを使用しない場合は、画像などをデフォルトの場所にインポートする必要があります。このタスクを実行するには、[コンテンツ配信ネットワーク] タブのメディア ライブラリ インポート ツールを使用します。 %7$sCDN%8$s プロバイダーをお持ちでない場合でも、「自己ホスト」方式を使用してサイトのパフォーマンスを改善できます。独自のサーバーで、サブドメインと一致する %9$sDNS%10$s ゾーン レコードを作成します。例えばstatic.domain.com を開き、それに応じて [コンテンツ配信ネットワーク] タブで %11$sFTP%12$s オプションを構成します。使用可能なアップロード ボタンを使用して、適切なファイルを %13$sFTP%14$s アップロードしてください。

note: translators: 5 opening HTML acronym tag, 6 closing HTML acronym tag.
en: %1$sRecommended:%2$s On the "%3$sBrowser Cache%4$s" tab, %5$sHTTP%6$s compression is enabled by default. Make sure to enable other options to suit your goals.
ja_JP: %1$s推奨:%2$s [%3$sブラウザ キャッシュ%4$s] タブでは、%5$sHTTP%6$s 圧縮がデフォルトで有効になっています。目的に合わせて他のオプションを有効にしてください。

note: translators: 13 closing HTML acronym tag, 14 closing HTML a tag.
en: %1$sRecommended:%2$s On the "%3$sMinify%4$s" tab all of the recommended settings are preset. Use the help button to simplify discovery of your %5$sCSS%6$s and %7$sJS%8$s files and groups. Pay close attention to the method and location of your %9$sJS%10$s group embeddings. See the plugin's %11$s%12$sFAQ%13$s%14$s for more information on usage.
ja_JP: %1$sRecommended:%2$s [%3$sMinify%4$s] タブには、すべての推奨設定が事前設定されています。ヘルプ ボタンを使用して、%5$sCSS%6$s および %7$sJS%8$s ファイルとグループの検出を簡素化します。 %9$sJS%10$s グループ埋め込みの方法と場所に細心の注意を払ってください。使用方法の詳細については、プラグインの %11$s%12$sFAQ%13$s%14$s を参照してください。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Detailed information about each cache will be appended in (publicly available) %1$sHTML%2$s comments in the page's source code. Performance in this mode will not be optimal, use sparingly and disable when not in use.
ja_JP: 各キャッシュに関する詳細情報は、ページのソース コード内の %1$sHTML%2$s コメント (公開) に追加されます。このモードでのパフォーマンスは最適ではありません。慎重に使用し、使用しないときは無効にしてください。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: If selected, detailed caching information will appear at the end of each page in a %1$sHTML%2$s comment. View a page's source code to review.
ja_JP: 選択すると、詳細なキャッシュ情報が各ページの最後にある %1$sHTML%2$s コメントに表示されます。確認するページのソース コードを表示します。

en: Access Control List
ja_JP: アクセス制御リスト

en: Network File System
ja_JP: ネットワーク ファイル システム

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Not recommended for %1$sNFS%2$s systems.
ja_JP: %1$sNFS%2$s システムには推奨されません。

note: translators: 1 opening HTML a tag to W3TC install admin page.
en: Notify of server configuration errors, if this option is disabled, the server configuration for active settings can be found on the %1$sinstall%2$s tab.
ja_JP: サーバー構成エラーを通知します。このオプションが無効になっている場合、アクティブな設定のサーバー構成は %1$sinstall%2$s タブにあります。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Optimize disk enhanced page and Minify disk caching for %1$sNFS%2$s
ja_JP: ディスク拡張ページを最適化し、%1$sNFS%2$s のディスク キャッシュを最小化します

en: Simple Notification Service
ja_JP: 簡易通知サービス

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Specify the %1$sAPI%2$s Key.
ja_JP: %1$sAPI%2$s キーを指定します。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Specify the %1$sAPI%2$s secret.
ja_JP: %1$sAPI%2$s シークレットを指定します。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Specify the %1$sSNS%2$s topic.
ja_JP: %1$sSNS%2$s トピックを指定します。

note: translators: 3 opening HTML acronym tag, 4 closing HTML acronym tag.
en: Specify the IP addresses of your varnish instances above. The %1$sVCL%2$s's %3$sACL%4$s must allow this request.
ja_JP: 上記のワニス インスタンスの IP アドレスを指定します。 %1$sVCL%2$s の %3$sACL%4$s は、この要求を許可する必要があります。

en: Varnish Configuration Language
ja_JP: ワニス設定言語

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Enable %1$sHTTP%2$s compression and add headers to reduce server load and decrease file load time.
ja_JP: %1$sHTTP%2$s 圧縮を有効にし、ヘッダーを追加して、サーバーの負荷を軽減し、ファイルの読み込み時間を短縮します。

en: Frequently Asked Questions
ja_JP: よくある質問

note: translators: 1 label for Extension select/deselect checkobox
en: Select %1$s
ja_JP: %1$s を選択

en: Secure Shell
ja_JP: セキュア シェル

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: %1$sFTP%2$s path:
ja_JP: %1$sFTP%2$s パス:

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en:  or %1$sCNAME%2$s:
ja_JP: または %1$sCNAME%2$s:

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: %1$sPHP%2$s Modules
ja_JP: %1$sPHP%2$s モジュール

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: %1$sFTP%2$s hostname:
ja_JP: %1$sFTP%2$s ホスト名:

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: %1$sFTP%2$s password:
ja_JP: %1$sFTP%2$s パスワード:

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: %1$sFTP%2$s username:
ja_JP: %1$sFTP%2$s ユーザー名:

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: %1$sSFTP%2$s public key:
ja_JP: %1$sSFTP%2$s 公開鍵:

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: %1$sFTP%2$s connection:
ja_JP: %1$sFTP%2$s 接続:

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: %1$sSFTP%2$s private key:
ja_JP: %1$sSFTP%2$s 秘密鍵:

en:  (available after upgrade)
ja_JP:  (アップグレード後に利用可能)

en: Extensible Markup Language
ja_JP: 拡張マークアップ言語

en: eXtensible Markup Language
ja_JP: 拡張マークアップ言語

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Only purge %1$sCDN%2$s manually
ja_JP: %1$sCDN%2$s のみを手動でパージします

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Prepare the %1$sCDN%2$s by:
ja_JP: 次の方法で %1$sCDN%2$s を準備します。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Purge %1$sCDN%2$s only if explicit purge button is clicked.
ja_JP: 明示的なパージ ボタンがクリックされた場合にのみ、%1$sCDN%2$s をパージします。

note: translators: 1 Cookie Domain.
en: Set cookie domain to "%1$s"
ja_JP: Cookie ドメインを「%1$s」に設定

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Rewrite %1$sURL%2$s structure of objects
ja_JP: オブジェクトの %1$sURL%2$s 構造を書き換えます

en: Universal Resource Indicator
ja_JP: ユニバーサルリソースインジケータ

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en:  objects from the %1$sCDN%2$s if needed.
ja_JP:  必要に応じて %1$sCDN%2$s からのオブジェクト。

en: Access-Control-Allow-Origin
ja_JP: アクセス制御許可オリジン

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Add %1$sCORS%2$s headers to allow cross-domain assets usage.
ja_JP: %1$sCORS%2$s ヘッダーを追加して、クロスドメイン アセットの使用を許可します。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Adds canonical %1$sHTTP%2$s header to assets files.
ja_JP: 正規の %1$sHTTP%2$s ヘッダーをアセット ファイルに追加します。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: All Media Library content will use %1$sCDN%2$s links on administration pages.
ja_JP: すべてのメディア ライブラリ コンテンツは、管理ページの %1$sCDN%2$s リンクを使用します。

en: AWS Identity and Access Management
ja_JP: AWS ID およびアクセス管理

en: Disabled (don't apply an ACL)
ja_JP: 無効 (ACL を適用しない)

en: Enabled (apply the 'public-read' ACL)
ja_JP: 有効 (「public-read」ACL を適用)

note: translators: 5 opening HTML acronym tag, 6 closing HTML acronym tag.
en: Enter the hostname or %1$sCNAME%2$s(s) of your %3$sFTP%4$s server configured above, these values will replace your site's hostname in the %5$sHTML%6$s.
ja_JP: 上で構成した %3$sFTP%4$s サーバーのホスト名または %1$sCNAME%2$s(s) を入力します。これらの値は、%5$sHTML%6$s 内のサイトのホスト名を置き換えます。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Enter the hostname provided by Rackspace Cloud Files, this value will replace your site's hostname in the %1$sHTML%2$s.
ja_JP: Rackspace Cloud Files から提供されたホスト名を入力します。この値は、%1$sHTML%2$s 内のサイトのホスト名を置き換えます。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Generate unique %1$sURI%2$s for each file protected from caching by browser.
ja_JP: ブラウザによるキャッシュから保護されたファイルごとに一意の %1$sURI%2$s を生成します。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: If %1$sCDN%2$s is enabled (and not using the origin pull method), your minified files will be automatically uploaded.
ja_JP: %1$sCDN%2$s が有効になっている (オリジン プル方式を使用していない) 場合、縮小されたファイルは自動的にアップロードされます。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: If checked, all attachments will be hosted with the %1$sCDN%2$s.
ja_JP: オンにすると、すべての添付ファイルが %1$sCDN%2$s でホストされます。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: If checked, all theme file types specified in the "theme file types to upload" field below will be hosted with the %1$sCDN%2$s.
ja_JP: オンにすると、下の [アップロードするテーマ ファイルの種類] フィールドで指定されたすべてのテーマ ファイルの種類が %1$sCDN%2$s でホストされます。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: If checked, any file names or paths specified in the "custom file list" field below will be hosted with the %1$sCDN%2$s.
ja_JP: オンにすると、以下の「カスタム ファイル リスト」フィールドで指定されたファイル名またはパスが %1$sCDN%2$s でホストされます。

note: translators: 5 opening HTML acronym tag, 6 closing HTML acronym tag.
en: If checked, minified %1$sCSS%2$s and %3$sJS%4$s files will be hosted with the %5$sCDN%6$s.
ja_JP: オンにすると、縮小された %1$sCSS%2$s および %3$sJS%4$s ファイルが %5$sCDN%6$s でホストされます。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: If checked, WordPress static core file types specified in the "wp-includes file types to upload" field below will be hosted with the %1$sCDN%2$s.
ja_JP: オンにすると、以下の「アップロードする wp-includes ファイル タイプ」フィールドで指定された WordPress 静的コア ファイル タイプが %1$sCDN%2$s でホストされます。

note: translators: 5 opening HTML a tag to W3TC BrowserCache admin page, 6 closing HTML a tag.
en: If using Amazon Web Services or Self-Hosted %1$sCDN%2$s types, enable %3$sHTTP%4$s compression in the "Media &amp; Other Files" section on %5$sBrowser Cache%6$s Settings tab.
ja_JP: アマゾン ウェブ サービスまたは自己ホスト型の %1$sCDN%2$s タイプを使用している場合は、%5$sブラウザ キャッシュ%6$s 設定タブの [メディアとその他のファイル] セクションで %3$sHTTP%4$s 圧縮を有効にしてください.

note: translators: 3 opening HTML acronym tag, 4 closing HTML acronym tag.
en: If using subdomain for %1$sCDN%2$s functionality, this setting helps prevent new users from sending cookies in requests to the %3$sCDN%4$s subdomain.
ja_JP: %1$sCDN%2$s 機能にサブドメインを使用している場合、この設定により、新しいユーザーがリクエストで Cookie を %3$sCDN%4$s サブドメインに送信するのを防ぐことができます。

note: translators: 6 closing HTML acronym tag. translators: 5 opening HTML acronym tag, 6 closing HTML acronym tag.
en: If you have already added a %1$s%2$sCNAME%3$s%4$s to your %5$sDNS%6$s Zone, enter it here.
ja_JP: %1$s%2$sCNAME%3$s%4$s を %5$sDNS%6$s ゾーンに既に追加している場合は、ここに入力してください。

note: translators: 3 opening HTML acronym tag, 4 closing HTML acronym tag.
en: If you have already added a %1$sCNAME%2$s to your %3$sDNS%4$s Zone, enter it here.
ja_JP: %1$sCNAME%2$s を %3$sDNS%4$s ゾーンに既に追加している場合は、ここに入力してください。

note: translators: 5 opening HTML acronym tag, 6 closing HTML acronym tag.
en: Minification can decrease file size of %1$sHTML%2$s, %3$sCSS%4$s, %5$sJS%6$s and feeds respectively by ~10%% on average.
ja_JP: 縮小すると、%1$sHTML%2$s、%3$sCSS%4$s、%5$sJS%6$s、およびフィードのファイル サイズをそれぞれ平均で最大 10%% 縮小できます。

note: translators: 3 closing HTML acronym tag, 4 closing HTML a tag.
en: Object caching greatly increases performance for highly dynamic sites that use the %1$sObject Cache %2$sAPI%3$s%4$s.
ja_JP: オブジェクト キャッシュは、%1$sObject Cache %2$sAPI%3$s%4$s を使用する非常に動的なサイトのパフォーマンスを大幅に向上させます。

en: Objects in an S3 bucket served from CloudFront do not need to be publicly accessible. Set this value to disabled to ensure that objects are not publicly accessible and can only be accessed via CloudFront or with a suitable IAM role.
ja_JP: CloudFront から提供される S3 バケット内のオブジェクトは、パブリックにアクセスできる必要はありません。オブジェクトがパブリックにアクセスできず、CloudFront または適切な IAM ロールを介してのみアクセスできるようにするには、この値を無効に設定します。

en: Set objects to publicly accessible on upload:
ja_JP: アップロード時にオブジェクトをパブリックにアクセスできるように設定します。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Specify any files outside of theme or other common directories to host with the %1$sCDN%2$s.
ja_JP: %1$sCDN%2$s でホストするテーマまたはその他の共通ディレクトリ以外のファイルを指定します。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Specify the file types in the active theme to host with the %1$sCDN%2$s.
ja_JP: %1$sCDN%2$s でホストするアクティブなテーマのファイル タイプを指定します。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Specify the file types within the WordPress core to host with the %1$sCDN%2$s.
ja_JP: %1$sCDN%2$s でホストする WordPress コア内のファイル タイプを指定します。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Specify the path of files that should not use the %1$sCDN%2$s.
ja_JP: %1$sCDN%2$s を使用しないファイルのパスを指定します。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Specify user agents that should not access files hosted with the %1$sCDN%2$s.
ja_JP: %1$sCDN%2$s でホストされているファイルにアクセスしてはならないユーザー エージェントを指定します。

note: translators: 3 opening HTML acronym tag, 4 closing HTML acronym tag.
en: Theme files, media library attachments, %1$sCSS%2$s, %3$sJS%4$s files etc will appear to load instantly for site visitors.
ja_JP: テーマ ファイル、メディア ライブラリの添付ファイル、%1$sCSS%2$s、%3$sJS%4$s ファイルなどは、サイト訪問者に即座にロードされるように見えます。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Use default %1$sSSH%2$s public/private key files
ja_JP: デフォルトの %1$sSSH%2$s 公開/秘密鍵ファイルを使用

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Use passive %1$sFTP%2$s mode
ja_JP: パッシブ %1$sFTP%2$s モードを使用

note: translators: 9 closing HTML acronym tag, 10 closing HTML a tag. translators: 8 opening HTML acronym tag, 9 closing HTML acronym tag, 10 closing HTML a tag.
en: We recommend that you use %1$s%2$sIAM%3$s%4$s to create a new policy for %5$sAWS%6$s services that have limited permissions. A helpful tool: %7$s%8$sAWS%9$s Policy Generator%10$s
ja_JP: %1$s%2$sIAM%3$s%4$s を使用して、アクセス許可が制限されている %5$sAWS%6$s サービス用の新しいポリシーを作成することをお勧めします。便利なツール: %7$s%8$sAWS%9$s Policy Generator%10$s

note: translators: 5 opening HTML acronym tag, 6 closing HTML acronym tag.
en: When %1$sSSL%2$s pages are returned no %3$sCDN%4$s %5$sURL%6$ss will appear in HTML pages.
ja_JP: %1$sSSL%2$s ページが返されると、%3$sCDN%4$s %5$sURL%6$ss は HTML ページに表示されません。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Enable %1$sHTTP%2$s (brotli) compression
ja_JP: %1$sHTTP%2$s (brotli) 圧縮を有効にする

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Enable %1$sHTTP%2$s (gzip) compression
ja_JP: %1$sHTTP%2$s (gzip) 圧縮を有効にする

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Resources with a "?" in the %1$sURL%2$s are not cached by some proxy caching servers.
ja_JP: 「?」が付いているリソース%1$sURL%2$s の は、一部のプロキシ キャッシュ サーバーによってキャッシュされません。

en: Name:
ja_JP: 名前:

en: Version:
ja_JP: バージョン:

en: Creating and editing
ja_JP: 作成と編集

en: File Transfer Protocol
ja_JP: ファイル転送プロトコル

en: Request data:
ja_JP: リクエストデータ:

en: Uniform Resource Indicator
ja_JP: ユニフォーム リソース インジケーター

en: Uniform Resource Identifier
ja_JP: ユニフォームリソースインジケーター

en: Secure File Transfer Protocol
ja_JP: 安全なファイル転送プロトコル

note: translators: 1 opening HTML span with background, 2 closing HTML span tag, 3 HTML line break tag.
en: %1$sNot installed/Error/No/False%2$s: Plugin or some functions may not work.%3$s
ja_JP: %1$sNot installed/Error/No/False%2$s: プラグインまたは一部の機能が動作しない可能性があります.%3$s

note: translators: 1 opening HTML acornym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: (required for %1$sCDN%2$s support)
ja_JP: (%1$sCDN%2$s サポートに必要)

note: translators: 5 opening HTML acronym tag, 6 closing HTML acronym tag.
en: (required for Self-hosted (%1$sFTP%2$s) %3$sCDN%4$s %5$sSFTP%6$s support)
ja_JP: (自己ホスト (%1$sFTP%2$s) %3$sCDN%4$s %5$sSFTP%6$s サポートに必要)

note: translators: 3 opening HTML acronym tag, 4 closing HTML acronym tag.
en: (required for Self-hosted (%1$sFTP%2$s) %3$sCDN%4$s support)
ja_JP: (自己ホスト (%1$sFTP%2$s) %3$sCDN%4$s サポートに必要)

note: translators: 5 opening HTML acronym tag, 6 closing HTML acronym tag.
en: Bandwidth savings via Minify and %1$sHTTP%2$s compression of %3$sHTML%4$s, %5$sCSS%6$s, JavaScript and feeds
ja_JP: Minify と %3$sHTML%4$s、%5$sCSS%6$s、JavaScript、およびフィードの %1$sHTTP%2$s 圧縮による帯域幅の節約

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Caching of (minified) %1$sCSS%2$s and JavaScript in memory, on disk or on %3$sCDN%4$s
ja_JP: (圧縮された) %1$sCSS%2$s および JavaScript のメモリ内、ディスク上、または %3$sCDN%4$s 上のキャッシング

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Caching of search results pages (i.e. %1$sURI%2$ss with query string variables) in memory or on disk
ja_JP: 検索結果ページ (つまり、クエリ文字列変数を含む %1$sURI%2$ss) のメモリまたはディスクへのキャッシュ

note: translators: 1 opening HTML a tag to HTTP ETag Wiki page, 2 closing HTML a tag.
en: Complete header management including %1$sETags%2$s
ja_JP: %1$sETags%2$s を含む完全なヘッダー管理

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Import post attachments directly into the Media Library (and %1$sCDN%2$s)
ja_JP: 投稿の添付ファイルをメディア ライブラリ (および %1$sCDN%2$s) に直接インポートする

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Minification (concatenation and white space removal) of inline, external or 3rd party JavaScript / %1$sCSS%2$s with automated updates
ja_JP: 自動更新によるインライン、外部またはサードパーティの JavaScript / %1$sCSS%2$s の縮小 (連結と空白の削除)

note: translators: 3 opening HTML acronym tag, 4 closing HTML acronym tag.
en: Reduced %1$sHTTP%2$s Transactions, %3$sDNS%4$s lookups and reduced document load time
ja_JP: %1$sHTTP%2$s トランザクションの削減、%3$sDNS%4$s ルックアップ、およびドキュメントの読み込み時間の短縮

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Transparent content delivery network (%1$sCDN%2$s) integration with Media Library, theme files and WordPress core
ja_JP: メディア ライブラリ、テーマ ファイル、WordPress コアとの透過的なコンテンツ配信ネットワーク (%1$sCDN%2$s) の統合

note: translators: 1 opening HTML span with background, 2 closing HTML span tag, 3 HTML line break tag.
en: %1$sInstalled/Ok/Yes/True/On%2$s: Functionality will work properly.%3$s
ja_JP: %1$sInstalled/Ok/Yes/True/On%2$s: 機能は正常に動作します。%3$s

note: translators: 1 opening HTML span with background, 2 closing HTML span tag, 3 HTML line break tag.
en: %1$sNot detected/Not available/Off%2$s: May be installed, but cannot be automatically confirmed. Functionality may be limited.%3$s
ja_JP: %1$s検出されない/使用できない/オフ%2$s: インストールされている可能性がありますが、自動で確認できません。機能が制限される場合があります。%3$s

note: translators: 3: closing HTML p tag.
en: %1$sThe following memcached servers are not responding or not running:%2$sThis message will automatically disappear once the issue is resolved.%3$s
ja_JP: %1$s次の memcached サーバーが応答していないか実行されていません:%2$sこのメッセージは、問題が解決されると自動的に消えます。%3$s

note: translators: 2 closing HTML strong tag followed by closing HTML a tag.
en: Request professional %1$ssupport%2$s or troubleshoot issues using the common questions below:
ja_JP: プロの %1$sサポート%2$s をリクエストするか、以下の一般的な質問を使用して問題をトラブルシューティングしてください:

note: translators: 1 opening HTML a tag to W3TC plugin config support page, 2 closing HTML a tag.
en: Scripts that were not already detected above may require %1$sprofessional consultation%2$s to implement.
ja_JP: 上記でまだ検出されていないスクリプトを実装するには、%1$s専門的な相談%2$sが必要になる場合があります。

note: translators: 1: HTML a tag to WordPress codex for using htaccess for permalinks, 2: HTML input button to hide message.
en: The required directives for fancy permalinks could not be detected, please confirm they are available: %1$s %2$s
ja_JP: ファンシー パーマリンクに必要なディレクティブを検出できませんでした。利用可能であることを確認してください: %1$s %2$s

en: Available in sites
ja_JP: サイトで利用可能

en: Optimize JWPlayer
ja_JP: JWPlayer を最適化する

en: Hypertext Preprocessor
ja_JP: ハイパーテキストプリプロセッサ

note: translators: 3: conversion of file permissions from base 10 to 8, 4: HTML input button for hiding message.
en: %1$s is write-able. When finished installing the plugin, change the permissions back to the default: %2$s. Permissions are currently %3$s. %4$s
ja_JP: %1$s は書き込み可能です。プラグインのインストールが完了したら、パーミッションをデフォルトの %2$s に戻します。パーミッションは現在 %3$s です。 %4$s

en: Don't optimize videos for logged in users
ja_JP: ログインしたユーザー向けに動画を最適化しない

note: translators: 3 closing HTML a tag, 4 closing HTML em tag.
en: Enable this if you want to record the metric and transaction data (until the name is changed using PHP function), specify a value of true for this argument to make the agent send the transaction to the daemon. There is a slight performance impact as it takes a few milliseconds for the agent to dump its data. %1$sFrom %2$sNew Relic PHP API doc%3$s%4$s
ja_JP: メトリクスとトランザクション データを (PHP 関数を使用して名前が変更されるまで) 記録する場合は、これを有効にし、この引数に true の値を指定して、エージェントがトランザクションをデーモンに送信するようにします。エージェントがデータをダンプするのに数ミリ秒かかるため、パフォーマンスにわずかな影響があります。 %1$s%2$sからNew Relic PHP APIドキュメント%3$s%4$s

en: Only unauthenticated users will view optimized version of a given page.
ja_JP: 特定のページの最適化されたバージョンを表示できるのは、認証されていないユーザーのみです。

en: Optimize &lt;video&gt; HTML tags
ja_JP: &lt;video&gt; HTML タグを最適化する

en: Optimize videos delivered using &lt;video&gt; HTML tag.
ja_JP: &lt;video&gt; HTML タグを使用して配信される動画を最適化します。

en: Optimize videos delivered using JWPlayer script.
ja_JP: JWPlayer スクリプトを使用して配信されたビデオを最適化します。

note: translators: 3: opening HTML p tag, 4: HTML inptu button to preview changes, 5: closing HTML p tag.
en: Preview mode is active: Changed settings will not take effect until preview mode is %1$s or %2$s. %3$sTo preview any changed settings (without deploying): %4$s
ja_JP: プレビュー モードがアクティブです: 変更された設定は、プレビュー モードが %1$s または %2$s になるまで有効になりません。 %3$s(デプロイせずに)変更された設定をプレビューするには: %4$s

en: Swarmify API Key required in order to start optimizing your videos experience
ja_JP: 動画エクスペリエンスの最適化を開始するには、Swarmify API キーが必要です

note: translators: 1 opening HTML a tag to NewRelic per directory settings documentation, 2 closing HTML a tag.
en: Enable this to dynamically set proper application name. (See New Relic %1$sPer-directory settings%2$s for other methods.
ja_JP: これを有効にすると、適切なアプリケーション名が動的に設定されます。 (その他の方法については、New Relic %1$sディレクトリごとの設定%2$sを参照してください。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Include %1$sRUM%2$s in compressed or cached pages:
ja_JP: 圧縮またはキャッシュされたページに %1$sRUM%2$s を含めます:

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Select user roles that %1$sRUM%2$s should be enabled for:
ja_JP: %1$sRUM%2$s を有効にするユーザーの役割を選択:

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: This enables inclusion of %1$sRUM%2$s when using Page Cache together with Browser Cache gzip or when using Page Cache with Disc: Enhanced
ja_JP: これにより、Page Cache を Browser Cache gzip と一緒に使用する場合、または Page Cache を Disc: Enhanced で使用する場合に、%1$sRUM%2$s を含めることができます。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Use %1$sRUM%2$s only for following user roles
ja_JP: %1$sRUM%2$s は、次のユーザー ロールにのみ使用します

en: Your Cloudflare API token / global key
ja_JP: CloudFlare API トークン/グローバル キー

en: Always
ja_JP: 常に

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Never
ja_JP: なし

en: Pings
ja_JP: トラックバック/ピンバック

en: Visibility:
ja_JP: 公開状態:

en: via
ja_JP: 経由

en:  or
ja_JP:  また

en: Max upload:
ja_JP: 最大アップロード:

en: is currently
ja_JP: 現在

en: Strict
ja_JP: 厳しい

en: The Loop
ja_JP: ループ

en: True client IP:
ja_JP: 真のクライアント IP:

en: Alerts enabled:
ja_JP: 有効なアラート:

en: Fragment caching
ja_JP: フラグメントキャッシング

en: Primary navigation
ja_JP: プライマリ ナビゲーション

en: Real User Monitoring
ja_JP: リアル ユーザー モニタリング

en: Secondary navigation
ja_JP: 二次ナビゲーション

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: %1$sRUM%2$s enabled:
ja_JP: %1$sRUM%2$s 有効:

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: %1$sTLS%2$s 1.2 only:
ja_JP: %1$sTLS%2$s 1.2 のみ:

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Cloudflare: %1$sIP%2$s
ja_JP: CloudFlare: %1$sIP%2$s

en: If extension is active
ja_JP: 拡張機能が有効な場合

en: Secure Sockets Layer">
ja_JP: セキュア ソケット レイヤー">

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: %1$sIP%2$s geolocation:
ja_JP: %1$sIP%2$s 地理位置情報:

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Cloudflare: %1$sSSL%2$s
ja_JP: CloudFlare: %1$sSSL%2$s

en: Save New Relic settings
ja_JP: New Relic の設定を保存する

en: Full (https everywhere)
ja_JP: フル (どこでも https)

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: %1$sAPI%2$s token / global key:
ja_JP: %1$sAPI%2$s トークン / グローバル キー:

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: %1$sRUM%2$s ApDex Threshold:
ja_JP: %1$sRUM%2$s ApDex しきい値:

en: Application ApDex Threshold:
ja_JP: アプリケーション ApDex しきい値:

note: translators: 7 opening HTML a tag to Cloudflare help page, 8 closing HTML a tag.
en: Cloudflare protects and accelerates websites. %1$sSign up now for free%2$s to get started, or if you have an account simply log in to obtain your %3$sAPI%4$s token / global key from the %5$saccount page%6$s to enter it on the General Settings box that appears after plugin activation. Contact the Cloudflare %7$ssupport team%8$s with any questions.
ja_JP: CloudFlare は Web サイトを保護し、高速化します。 %1$s 今すぐ無料でサインアップ %2$s して開始するか、アカウントをお持ちの場合は、ログインして %5$s アカウント ページ %6$s から %3$s API %4$s トークン/グローバル キーを取得し、プラグインの有効化後に表示される [一般設定] ボックスに入力します。ご不明な点がございましたら、CloudFlare %7$s サポート チーム %8$s にお問い合わせください。

note: translators: 3 opening HTML a tag to NewRelic documentation for PHP, 4 closing HTML a tag.
en: New Relic may not be installed or not active on this server. %1$sSign up for a (free) account%2$s. Visit %3$sNew Relic%4$s for installation instructions.
ja_JP: New Relic がこのサーバーにインストールされていないか、アクティブになっていない可能性があります。 %1$s（無料）アカウントにサインアップ%2$s。インストール手順については、%3$sNew Relic%4$s にアクセスしてください。

en: Show converted image attachments in the Media Library.
ja_JP: 変換された画像の添付ファイルをメディア ライブラリに表示します。

en: You have not configured well email, API token / global key or domain
ja_JP: メール、API トークン/グローバル キー、またはドメインが適切に構成されていない

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: %1$sSSL%2$s encrypts your visitor's connection and safeguards credit card numbers and other personal data to and from your website.
ja_JP: %1$sSSL%2$s は、訪問者の接続を暗号化し、クレジット カード番号やその他の個人データを Web サイトとの間で保護します。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: %1$sTLS%2$s Client authentication requires Cloudflare to connect to your origin server using a client certificate
ja_JP: %1$sTLS%2$s クライアント認証では、CloudFlare がクライアント証明書を使用してオリジン サーバーに接続する必要があります

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Advanced %1$sDDoS%2$s protection:
ja_JP: 高度な %1$sDDoS%2$s 保護:

en: Advanced protection from Distributed Denial of Service (DDoS) attacks on your website.
ja_JP: Web サイトに対する分散型サービス妨害 (DDoS) 攻撃からの高度な保護。

en: Allows customer to continue to use True Client IP (Akamai feature) in the headers we send to the origin.
ja_JP: お客様は、オリジンに送信するヘッダーで True Client IP (Akamai 機能) を引き続き使用できます。

en: Distributed Denial of Service
ja_JP: 分散型サービス拒否

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Enable %1$sIP%2$s Geolocation to have Cloudflare geolocate visitors to your website and pass the country code to you.
ja_JP: %1$sIP%2$s Geolocation を有効にして、CloudFlare が Web サイトへの訪問者の位置を特定し、国コードをあなたに渡すようにします。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Enable Crypto %1$sTLS%2$s 1.2 feature for this zone and prevent use of previous versions.
ja_JP: このゾーンの Crypto %1$sTLS%2$s 1.2 機能を有効にし、以前のバージョンを使用できないようにします。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Enables or disables %1$sSSL%2$s header.
ja_JP: %1$sSSL%2$s ヘッダーを有効または無効にします。

en: Flexible (HTTPS to end-user only)
ja_JP: 柔軟 (HTTPS からエンド ユーザーのみ)

en: Max size of file allowed for uploading
ja_JP: アップロードできるファイルの最大サイズ

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Security header (%1$sSSL%2$s):
ja_JP: セキュリティ ヘッダー (%1$sSSL%2$s):

en: High
ja_JP: 高

en: Low
ja_JP: 低

en: Medium
ja_JP: 中

en: Under Attack
ja_JP: 攻撃を受けます

en: Always online:
ja_JP: 常にオンライン:

en: Enable error pages:
ja_JP: エラー ページを有効にします。

en: Hotlink protection:
ja_JP: ホットリンク保護:

en: Browser integrity check:
ja_JP: ブラウザの整合性チェック:

en: Web application firewall:
ja_JP: Web アプリケーション ファイアウォール:

en: Browser Integrity Check is similar to Bad Behavior and looks for common HTTP headers abused most commonly by spammers and denies access to your page. It will also challenge visitors that do not have a user agent or a non standard user agent (also commonly used by abuse bots, crawlers or visitors).
ja_JP: Browser Integrity Check は Bad Behavior に似ており、スパマーによって最も一般的に悪用される一般的な HTTP ヘッダーを探し、ページへのアクセスを拒否します。また、ユーザー エージェントまたは非標準のユーザー エージェントを持っていない訪問者にも挑戦します (悪用ボット、クローラー、または訪問者によっても一般的に使用されます)。

en: The Web Application Firewall (WAF) examines HTTP requests to your website. It inspects both GET and POST requests and applies rules to help filter out illegitimate traffic from legitimate website visitors.
ja_JP: Web アプリケーション ファイアウォール (WAF) は、Web サイトへの HTTP 要求を調べます。 GET と POST の両方のリクエストを検査し、ルールを適用して、正当な Web サイト訪問者からの不正なトラフィックを除外します。

en: When enabled, Always Online will serve pages from our cache if your server is offline
ja_JP: 有効にすると、サーバーがオフラインの場合、Always Online はキャッシュからページを提供します

en: Automatically optimize image loading for website visitors on mobile devices
ja_JP: モバイル デバイスでの Web サイト訪問者向けに画像の読み込みを自動的に最適化する

en: Automatically redirect visitors on mobile devices to a mobile-optimized subdomain
ja_JP: モバイル デバイスの訪問者をモバイル向けに最適化されたサブドメインに自動的にリダイレクトします

en: Cloudflare will proxy customer error pages on any 502,504 errors on origin server instead of showing a default Cloudflare error page. This does not apply to 522 errors and is limited to Enterprise Zones.
ja_JP: CloudFlare は、デフォルトの CloudFlare エラー ページを表示する代わりに、オリジン サーバー上のすべての 502,504 エラーで顧客エラー ページをプロキシします。これは 522 エラーには適用されず、エンタープライズ ゾーンに限定されます。

en: Lossless (Reduce the size of PNG, JPEG, and GIF files - no impact on visual quality)
ja_JP: ロスレス (PNG、JPEG、GIF ファイルのサイズを縮小 - 画質への影響なし)

en: Lossy (Further reduce the size of JPEG files for faster image loading)
ja_JP: Lossy (画像の読み込みを高速化するために JPEG ファイルのサイズをさらに縮小します)

en: security profile for your website, which will automatically adjust each of the security settings.
ja_JP: これにより、各セキュリティ設定が自動的に調整されます。

en: Strips metadata and compresses your images for faster page load times.
ja_JP: メタデータを削除して画像を圧縮し、ページの読み込み時間を短縮します。

en: When enabled, the Hotlink Protection option ensures that other sites cannot suck up your bandwidth by building pages that use images hosted on your site.
ja_JP: ホットリンク保護オプションを有効にすると、サイトでホストされている画像を使用するページを作成することで、他のサイトが帯域幅を消費することがなくなります。

en: Time-to-Live
ja_JP: 有効期間

en: Edge cache TTL:
ja_JP: エッジ キャッシュ TTL:

en: Mobile redirect:
ja_JP: モバイル リダイレクト:

en: Email obfuscation:
ja_JP: メールの難読化:

en: Prefetch preload:
ja_JP: プリフェッチ プリロード:

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Minify %1$sJS%2$s:
ja_JP: %1$sJS%2$s を縮小:

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Minify %1$sCSS%2$s:
ja_JP: %1$sCSS%2$s を縮小:

en: Response buffering"
ja_JP: 応答バッファリング」

en: Server side exclude:
ja_JP: サーバー側の除外:

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Minify %1$sHTML%2$s:
ja_JP: %1$sHTML%2$s を縮小:

en: Query string sorting:
ja_JP: クエリ文字列の並べ替え:

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Challenge %1$sTTL%2$s:
ja_JP: チャレンジ %1$sTTL%2$s:

en: Minify JavaScript files.
ja_JP: JavaScript ファイルを縮小します。

en: HyperText Markup Language
ja_JP: ハイパーテキストマークアップ言語

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Browser cache %1$sTTL%2$s:
ja_JP: ブラウザ キャッシュ %1$sTTL%2$s:

en: Aggressive (cache all static resources, including ones with a query string)
ja_JP: アグレッシブ (クエリ文字列を含むものを含む、すべての静的リソースをキャッシュします)

en: Basic (cache most static resources (i.e., css, images, and JavaScript)
ja_JP: 基本 (ほとんどの静的リソース (CSS、画像、JavaScript) をキャッシュします)

en: Cloudflare may buffer the whole payload to deliver it at once to the client versus allowing it to be delivered in chunks.
ja_JP: CloudFlare は、ペイロード全体をバッファリングして、クライアントに一度に配信するのではなく、チャンクで配信できるようにする場合があります。

en: Cloudflare will prefetch any URLs that are included in the response headers.
ja_JP: CloudFlare は、応答ヘッダーに含まれるすべての URL をプリフェッチします。

en: Cloudflare will treat files with the same query strings as the same file in cache, regardless of the order of the query strings.
ja_JP: CloudFlare は、クエリ文字列の順序に関係なく、同じクエリ文字列を持つファイルをキャッシュ内の同じファイルとして扱います。

en: Development Mode temporarily allows you to enter development mode for your websites if you need to make changes to your site. This will bypass Cloudflare's accelerated cache and slow down your site, but is useful if you are making changes to cacheable content (like images, css, or JavaScript) and would like to see those changes right away.
ja_JP: 開発モードでは、サイトに変更を加える必要がある場合に、一時的に Web サイトの開発モードに入ることができます。これにより、CloudFlare の高速化されたキャッシュがバイパスされ、サイトが遅くなりますが、キャッシュ可能なコンテンツ (画像、css、または JavaScript など) に変更を加えており、それらの変更をすぐに確認したい場合に役立ちます.

en: How the content is cached by Cloudflare
ja_JP: CloudFlare によるコンテンツのキャッシュ方法

en: If there is sensitive content on your website that you want visible to real visitors, but that you want to hide from suspicious visitors, all you have to do is wrap the content with Cloudflare SSE tags.
ja_JP: Web サイトに機密性の高いコンテンツがあり、実際の訪問者には表示したいが、不審な訪問者には隠したい場合は、そのコンテンツを CloudFlare SSE タグでラップするだけです。

en: Manual (run when attribute present only)
ja_JP: 手動 (属性が存在する場合のみ実行)

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Minify %1$sHTML%2$s content.
ja_JP: %1$sHTML%2$s コンテンツを縮小します。

en: On (automatically run on the JavaScript resources on your site)
ja_JP: オン (サイトの JavaScript リソースで自動的に実行されます)

en: Rocket Loader is a general-purpose asynchronous JavaScript loader coupled with a lightweight virtual browser which can safely run any JavaScript code after window.onload.
ja_JP: Rocket Loader は汎用の非同期 JavaScript ローダーで、window.onload の後に任意の JavaScript コードを安全に実行できる軽量の仮想ブラウザーと組み合わされています。

en: Simplified (ignore the query string when delivering a cached resource)
ja_JP: 簡素化 (キャッシュされたリソースを配信するときにクエリ文字列を無視します)

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Specify how long a visitor is allowed access to your site after successfully completing a challenge (such as a CAPTCHA). After the %1$sTTL%2$s has expired the visitor will have to complete a new challenge.
ja_JP: チャレンジ (CAPTCHA など) を正常に完了した後、訪問者がサイトへのアクセスを許可される期間を指定します。 %1$sTTL%2$s の有効期限が切れた後、訪問者は新しいチャレンジを完了する必要があります。

en: Last month
ja_JP: 先月

en: Last week
ja_JP: 先週

en: Origin host:
ja_JP: 元のホスト:

en: Add new folder:
ja_JP: 新しいフォルダを追加:

en: Forward Cookies:
ja_JP: 転送 Cookie:

en: Origin protocol:
ja_JP: 元のプロトコル:

en: Access Secret:
ja_JP: アクセス シークレット:

en: Traffic Type:
ja_JP: トラフィック タイプ:

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: %1$sAPI%2$s key:
ja_JP: %1$sAPI%2$s キー:

en: Domain Name System
ja_JP: ドメインネームシステム

en: Internet Protocol
ja_JP: インターネットプロトコル

en: Amazon Web Services
ja_JP: アマゾン ウェブ サービス

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: %1$sSSL%2$s support:
ja_JP: %1$sSSL%2$s サポート:

en: Forward Host Header:
ja_JP: 転送ホスト ヘッダー:

en: Forward Query String:
ja_JP: 転送クエリ文字列:

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: %1$sCNAME%2$ss to use
ja_JP: 使用する %1$sCNAME%2$ss

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Primary %1$sCNAME%2$s:
ja_JP: プライマリ %1$sCNAME%2$s:

en: Postfix to page titles
ja_JP: ページタイトルの接尾辞

en: Failed to select database
ja_JP: データベースの選択に失敗しました

en: Hypertext Markup Language
ja_JP: ハイパーテキストマークアップ言語

en: Add postfix to page titles
ja_JP: ページ タイトルに接尾辞を追加する

note: translators: 3 opening HTML acronym tag, 4 closing HTML acronym tag.
en: %1$sCDN%2$s host (%3$sCNAME%4$s target):
ja_JP: %1$sCDN%2$s ホスト (%3$sCNAME%4$s ターゲット):

note: translators: 3 opening HTML acronym tag, 4 closing HTML acronym tag.
en: %1$sFSD%2$s %3$sCDN%4$s Type:
ja_JP: %1$sFSD%2$s %3$sCDN%4$s タイプ:

en: Application Programming Interface
ja_JP: アプリケーション プログラミング インターフェイス

en: Check if you want to add postfix to each post title.
ja_JP: 各投稿タイトルに接尾辞を追加するかどうかを確認します。

note: translators: 4 opening HTML strong tag, 5 new setting value, 6 closing HTML strong tag followed by HTML line break.
en: currently set to %1$s%2$s%3$s will be changed to %4$s%5$s%6$s
ja_JP: 現在 %1$s%2$s%3$s に設定されていますが、%4$s%5$s%6$s に変更されます

note: translators: 7 opening HTML acronym tag, 8 closing HTML acronym tag.
en: Create an apex %1$sDNS%2$s record pointing to your WordPress host %3$sIP%4$s.%5$sCloudFront will use this host to mirror your site.%6$sTip: If your real domain name is domain.com, then the host for the apex record should be origin.domain.com with the host %7$sIP%8$s of domain.com, e.g.:
ja_JP: WordPress ホスト %3$sIP%4$s を指す頂点 %1$sDNS%2$s レコードを作成します。%5$sCloudFront はこのホストを使用してサイトをミラーリングします。%6$sヒント: 実際のドメイン名がdomain.com の場合、apex レコードのホストは、domain.com のホスト %7$sIP%8$s を持つ origin.domain.com である必要があります。例:

en: Enable when you have html pages cached on Cloudflare level.
ja_JP: CloudFlare レベルでキャッシュされた html ページがある場合に有効にします。

note: translators: 3 opening HTML acronym tag, 4 closing HTML acronym tag.
en: Enter hostname mapped to %1$sCDN%2$s host, this value will replace your site's hostname in the %3$sHTML%4$s.
ja_JP: %1$sCDN%2$s ホストにマッピングされたホスト名を入力してください。この値は、%3$sHTML%4$s 内のサイトのホスト名を置き換えます。

note: translators: 3 opening HTML acronym tag, 4 closing HTML acronym tag.
en: Enter the hostname provided by your %1$sCDN%2$s provider, this value will replace your site's hostname in the %3$sHTML%4$s.
ja_JP: %1$sCDN%2$s プロバイダーから提供されたホスト名を入力してください。この値は、%3$sHTML%4$s 内のサイトのホスト名を置き換えます。

en: Exclude minified JS files from being processed by Rocket Loader:
ja_JP: 縮小された JS ファイルが Rocket Loader によって処理されないように除外します。

en: Exclusion achieved by adding data-cfasync="false" to script tags.
ja_JP: スクリプト タグに data-cfasync="false" を追加することで除外されます。

en: Failed to connect to mysql server
ja_JP: mysql サーバーへの接続に失敗しました

en: Flush Cloudflare on Post Modifications
ja_JP: 変更後の CloudFlare をフラッシュする

note: translators: 3 opening HTML acronym tag, 4 closing HTML acronym tag.
en: Hostname(s) mapped to %1$sCDN%2$s host, this value will replace your site's hostname in the %3$sHTML%4$s. You can manage them from RackSpace management console and load here afterwards.
ja_JP: %1$sCDN%2$s ホストにマッピングされたホスト名。この値は、%3$sHTML%4$s 内のサイトのホスト名を置き換えます。 RackSpace 管理コンソールからそれらを管理し、後でここにロードできます。

en: How many minutes data retrieved from Cloudflare should be stored. Minimum is 1 minute.
ja_JP: CloudFlare から取得したデータを何分保存する必要があるか。最小は 1 分です。

en: If AMP page URLs are tag based (/my-page/amp/) or query string based (/my-page?amp)
ja_JP: AMP ページの URL がタグ ベース (/my-page/amp/) またはクエリ文字列ベース (/my-page?amp) の場合

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Purge %1$sCDN%2$s completely
ja_JP: %1$sCDN%2$s を完全にパージ

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Reload %1$sCNAME%2$ss from RackSpace
ja_JP: RackSpace から %1$sCNAME%2$ss をリロードします

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Select the %1$sCDN%2$s type you wish to use.
ja_JP: 使用する %1$sCDN%2$s タイプを選択します。

note: translators: 3 CDNFSD engine extra description.
en: Select the %1$sCDN%2$s type you wish to use. %3$s
ja_JP: 使用する %1$sCDN%2$s タイプを選択します。 %3$s

note: translators: 3 opening HTML acronym tag, 4 closing HTML acronym tag.
en: Some %1$sCDN%2$s providers may or may not support %3$sSSL%4$s, contact your vendor for more information.
ja_JP: 一部の %1$sCDN%2$s プロバイダは、%3$sSSL%4$s をサポートしている場合とサポートしていない場合があります。詳細については、ベンダーにお問い合わせください。

note: translators: 3 opening HTML acronym tag, 4 closing acronym tag.
en: Theme files, media library attachments, %1$sCSS%2$s, and %3$sJS%4$s files will load quickly for site visitors.
ja_JP: テーマ ファイル、メディア ライブラリの添付ファイル、%1$sCSS%2$s、%3$sJS%4$s ファイルなどは、サイト訪問者にすぐに届きます。

en: Canonical Name
ja_JP: 正規名

en: Cascading Style Sheet
ja_JP: カスケード スタイル シート

note: translators: 1: Bucket name.
en: Bucket doesn't exist: %1$s.
ja_JP: バケットが存在しません: %1$s。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Restricts the %1$sURL%2$ss which can be used as the target of form submissions from a given context.
ja_JP: 特定のコンテキストからのフォーム送信のターゲットとして使用できる %1$sURL%2$ss を制限します。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Restricts the %1$sURL%2$ss which can be used in a document's &lt;base&gt; element.
ja_JP: ドキュメントの &lt;base&gt; 要素で使用できる %1$sURL%2$ss を制限します。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Specifies valid sources for %1$sCSS%2$s stylesheets.
ja_JP: %1$sCSS%2$s スタイルシートの有効なソースを指定します。

note: translators: 3 opening HTML acronym tag, 4 closing HTML acronym tag.
en: The Content Security Policy (%1$sCSP%2$s) header reduces the risk of %3$sXSS%4$s attacks by allowing you to define where resources can be retrieved from, preventing browsers from loading data from any other locations. This makes it harder for an attacker to inject malicious code into your site.
ja_JP: Content Security Policy (%1$sCSP%2$s) ヘッダーは、リソースを取得できる場所を定義できるようにすることで %3$sXSS%4$s 攻撃のリスクを軽減し、ブラウザーが他の場所からデータをロードするのを防ぎます。これにより、攻撃者が悪意のあるコードをサイトに挿入することが難しくなります。

note: translators: 3 opening HTML acronym tag, 4 closing HTML acronym tag.
en: This field is %1$salso required%2$s and represents your backup %3$sSPKI%4$s fingerprint. This pin is any public key not in your current certificate chain and serves as a backup in case your certificate expires or has to be revoked.
ja_JP: このフィールドは%1$sまた必須%2$sであり、バックアップ %3$sSPKI%4$s フィンガープリントを表します。この PIN は、現在の証明書チェーンにない公開鍵であり、証明書の有効期限が切れた場合や取り消す必要がある場合のバックアップとして機能します。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: This optional field can be used to specify a %1$sURL%2$s that clients will send reports to if pin validation failures occur. The report is sent as a POST request with a JSON body.
ja_JP: このオプションのフィールドを使用して、PIN 検証エラーが発生した場合にクライアントがレポートを送信する %1$sURL%2$s を指定できます。レポートは、JSON 本文を含む POST 要求として送信されます。

en: Cross-Site Scripting
ja_JP: クロスサイト スクリプティング

en: Transport Layer Security
ja_JP: トランスポート層のセキュリティ

en: Secure Sockets Layer
ja_JP: セキュアソケットレイヤー

en: HTTP Public Key Pinning
ja_JP: HTTP 公開鍵のピニング

note: translators: 5 opening HTML acronym tag, 6 closing HTML acornym tag.
en: %1$sHTTP%2$s Public Key Pinning (%3$sHPKP%4$s) is a security feature for %5$sHTTP%6$sS websites that can prevent fraudulently issued certificates from being used to impersonate existing secure websites.
ja_JP: %1$sHTTP%2$s 公開鍵ピン留め (%3$sHPKP%4$s) は、%5$sHTTP%6$sS Web サイトのセキュリティ機能であり、不正に発行された証明書が既存の安全な Web サイトになりすますために使用されるのを防ぐことができます。

en: Subject Public Key Information
ja_JP: サブジェクトの公開鍵情報

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acornym tag.
en: This field is %1$srequired%2$s and represents a %3$sSPKI%4$s fingerprint. This pin is any public key within your current certificate chain.
ja_JP: このフィールドは %1$srequired%2$s で、%3$sSPKI%4$s フィンガープリントを表します。この PIN は、現在の証明書チェーン内の任意の公開鍵です。

note: translators: 11 opening HTML acronym tag, 12 closing HTML acornym tag.
en: %1$sHTTP%2$s Strict-Transport-Security (%3$sHSTS%4$s) enforces secure (%5$sHTTP%6$s over %7$sSSL%8$s/%9$sTLS%10$s) connections to the server. This can help mitigate adverse effects caused by bugs and session leaks through cookies and links. It also helps defend against man-in-the-middle attacks.  If there are %11$sSSL%12$s negotiation warnings then users will not be permitted to ignore them.
ja_JP: %1$sHTTP%2$s Strict-Transport-Security (%3$sHSTS%4$s) はセキュア (%5$sHTTP%6$s over %7$sSSL%8$s/%9$sTLS%10$s) を適用します$s) サーバーへの接続。これにより、Cookie やリンクを介したバグやセッション リークによって引き起こされる悪影響を軽減できます。また、中間者攻撃に対する防御にも役立ちます。 %11$sSSL%12$s ネゴシエーション警告がある場合、ユーザーはそれらを無視できません。

en: HTTP Strict Transport Security
ja_JP: HTTP の厳密なトランスポート セキュリティ

en: Quick Reference Chart
ja_JP: 早見表

en: Uniform Resource Locator
ja_JP: ユニフォームリソースロケータ

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: %1$sHTTP%2$s security headers provide another layer of protection for your website by helping to mitigate attacks and security vulnerabilities.
ja_JP: %1$sHTTP%2$s セキュリティ ヘッダーは、攻撃やセキュリティの脆弱性を軽減することで、Web サイトにもう 1 つの保護層を提供します。

en: Hypertext Transfer Protocol
ja_JP: ハイパーテキスト転送プロトコル

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: This setting prevents attacks that are caused by passing session IDs in %1$sURL%2$ss.
ja_JP: この設定により、%1$sURL%2$ss でセッション ID を渡すことによって引き起こされる攻撃が防止されます。

en: Submitted
ja_JP: 提出済み

note: translators: 1: HTML achor open tag, 2: HTML anchor close tag.
en: %1$sLearn more%2$s.
ja_JP: %1$s詳細%2$s。

note: translators: 1: HTML anchor open tag, 2: HTML anchor close tag.
en: Images queued for conversion.  Progress can be seen in the %1$sMedia Library%2$s.
ja_JP: 変換待ちの画像。進行状況は %1$sメディア ライブラリ%2$s で確認できます。

en: Minified JS Rocket Loader Exclude:
ja_JP: 縮小された JS Rocket Loader 除外:

en: Error
ja_JP: エラー

en: Tools
ja_JP: ツール

note: translators: 1: Successes, 2: Skipped, 3: Errored, 4: Invalid.
en: Successful: %1$u | Skipped: %2$u | Errored: %3$u | Invalid: %4$u
ja_JP: 成功: %1$u | スキップ: %2$u | エラー: %3$u | 無効: %4$u

en: Revert all converted images in the media library.
ja_JP: メディアライブラリにある変換済みの画像をすべて元に戻す。

en: Auto-convert images on upload.
ja_JP: アップロード時に画像を自動変換します。

en: Auto-convert:
ja_JP: 自動変換:

en: Compression type:
ja_JP: 圧縮タイプ:

en: WP Error:
ja_JP: WP エラー:

en: Revert
ja_JP: 元に戻す

en: Reverted
ja_JP: 元に戻した

en: Sending:
ja_JP: 送信中:

en: Media Library
ja_JP: メディアライブラリ

en: Refreshing...
ja_JP: 再読み込み中…

en: Image compression type.
ja_JP: 画像圧縮タイプ。

en: Convert
ja_JP: 変換

en: Total:
ja_JP: 合計金額:

en: Unknown
ja_JP: 不明

en: Unlimited
ja_JP: 無制限

en: Refresh
ja_JP: リフレッシュ

en: Reverting...
ja_JP: 元に戻しています...

en: Unconverted:
ja_JP: 未変換:

en: Converted
ja_JP: 変換された

en: Sending...
ja_JP: 送信...

en: Hourly limit:
ja_JP: 時間制限:

en: Not converted
ja_JP: 未変換

en: Processing...
ja_JP: 処理...

en: Monthly limit:
ja_JP: 毎月の上限:

en: Not converted:
ja_JP: 未変換:

en: Settings saved.
ja_JP: 保存された設定。

en: Hourly requests:
ja_JP: 毎時リクエスト:

en: Every Ten Seconds
ja_JP: 10 秒ごと

en: Monthly requests:
ja_JP: 毎月のリクエスト:

en: Revert all images:
ja_JP: すべての画像を元に戻す:

en: Convert all images:
ja_JP: すべての画像を変換する:

en: Invalid API response.
ja_JP: API 応答が無効です。

en: Missing input post id.
ja_JP: 入力投稿 ID がありません。

en: Attachment id:
ja_JP: 添付ファイル ID:

en: An image file is required.
ja_JP: 画像ファイルが必要です。

note: translators: 1: Hourly request limit, 2: HTML anchor open tag, 3: HTML anchor close tag.
en:  or %1$supgrade to Pro%2$s for higher limits
ja_JP:  または %1$supgrade して Pro%2$s に上限を引き上げる

note: translators: 1: HTML break, 2: WordPress version string, 3: HTML archor open tag, 4: HTML archor close tag.
en: %1$sThis extension works best in WordPress version 5.8 and higher.  You are running WordPress version %2$s.  Please %3$supdate now%4$s to benefit from this feature.
ja_JP: %1$sこの拡張機能は、WordPress バージョン 5.8 以降で最適に動作します。 WordPress バージョン %2$s を実行しています。この機能を利用するには、%3$s今すぐアップデート%4$sしてください。

note: translators: 1: HTML p open tag, 2: WordPress version string, 3: HTML anchor open tag, 4: HTML anchor close tag, 5: HTML p close tag.
en: %1$sThis feature works best in WordPress version 5.8 and higher.  You are running WordPress version %2$s.  Please %3$supdate now%4$s to benefit from this feature.%5$s
ja_JP: %1$sこの機能は、WordPress バージョン 5.8 以降で最適に動作します。 WordPress バージョン %2$s を実行しています。この機能を利用するには、%3$s今すぐ更新%4$sしてください。%5$s

en: Adds the ability to convert images in the Media Library to the modern WebP format for better performance.
ja_JP: パフォーマンスを向上させるために、メディア ライブラリの画像を最新の WebP 形式に変換する機能を追加します。

en: Adds the ability to convert images into the modern WebP format for better performance using our remote API service.
ja_JP: リモート API サービスを使用してパフォーマンスを向上させるために、画像を最新の WebP 形式に変換する機能を追加します。

en: All selected optimizations have been reverted.
ja_JP: 選択したすべての最適化が元に戻されました。

en: API error.  Please reload the page to try again,
ja_JP: API エラー。ページをリロードしてもう一度お試しください。

en: Convert all images in the media library.
ja_JP: メディア ライブラリ内のすべての画像を変換します。

en: Counts and file sizes by status:
ja_JP: ステータス別のカウントとファイルサイズ:

en: Failed to retrieve a response.  Please reload the page to try again.
ja_JP: 応答を取得できませんでした。ページをリロードして、もう一度お試しください。

note: translators: 1: Image filepath.
en: File "%1$s" does not exist.
ja_JP: ファイル "%1$s" は存在しません。

en: Invalid input image MIME type.
ja_JP: 入力画像の MIME タイプが無効です。

en: Invalid output image MIME type.
ja_JP: 出力画像の MIME タイプが無効です。

en: Missing converted attachment id.
ja_JP: 変換された添付ファイル ID がありません。

note: translators: 1: HTML anchor open tag, 2: HTML anchor close tag.
en: Please verify your license key in %1$sGeneral Settings%2$s.
ja_JP: %1$s一般設定%2$sでライセンス キーを確認してください。

note: translators: 1: Submissions.
en: Submitted %1$u image for processing. | Submitted %1$u images for processing.
ja_JP[0]: 処理のために %1$u 画像を送信しました。

note: translators: 1: HTML anchor open tag, 2: HTML anchor close tag.
en: Switch to %1$slist mode%2$s for WebP conversions.
ja_JP: WebP 変換用に %1$slist モード%2$s に切り替えます。

note: translators: 1: HTML anchor open tag, 2: HTML anchor close tag.
en: The converted image would be larger than the original; conversion canceled.  %1$sLearn more%2$s.
ja_JP: 変換された画像は元の画像よりも大きくなります。変換がキャンセルされました。 %1$s詳細%2$s.

note: translators: 1: HTML anchor open tag, 2: HTML anchor close tag, 3: HTML anchor open tag, 4: HTML anchor open tag.
en: Total Cache WebP Converter has been activated. Now, you can %1$sadjust the settings%2$s or go to the %3$sMedia Library%2$s to convert images to WebP.  %4$sLearn more%2$s.
ja_JP: トータル キャッシュ イメージ サービスがアクティブ化されました。これで、%1$s設定を調整%2$sするか、%3$sメディア ライブラリ%2$sにアクセスして画像を WebP に変換できます。 %4$s詳細%2$s。

en: Valid image data is required.
ja_JP: 有効な画像データが必要です。

note: translators: 1: Hourly request limit.
en: You reached your hourly limit of %1$d; try again later%2$s.
ja_JP: %1$d の時間制限に達しました。後でもう一度やり直してください%2$s。

note: translators: 1: Monthly request limit, 2: HTML anchor open tag, 3: HTML anchor close tag.
en: You reached your monthly limit of %1$d; try again later or %2$supgrade to Pro%3$s for unlimited.
ja_JP: 毎月の上限 %1$d に達しました。後でもう一度試すか、無制限の Pro%3$s に %2$sアップグレードしてください。

en: Detection of the below modules may not be possible on all environments. As such "Not detected" means that the environment disallowed detection for the given module which may still be installed/enabled whereas "Not installed" means the given module was detected but is not installed/detected.
ja_JP: 以下のモジュールの検出は、すべての環境で可能ではない場合があります。そのため、「検出されませんでした」は、特定のモジュールがまだインストール/有効化されている可能性がある環境で検出が許可されていないことを意味し、「インストールされていません」は、特定のモジュールが検出されたが、インストール/検出されていないことを意味します。

en: Threshold
ja_JP: しきい値

en: Controls whether or not the current document is allowed to use the Navigator.share() of Web Share API to share text, links, images, and other content to arbitrary destinations of user's choice, e.g. mobile apps.
ja_JP: 現在のドキュメントが、Web Share API の Navigator.share() を使用して、テキスト、リンク、画像、およびその他のコンテンツを、ユーザーが選択した任意の宛先に共有できるようにするかどうかを制御します。モバイルアプリ。

en: The outer distance off the scrolling area from which to start loading the elements (example: 100px, 10%).
ja_JP: 要素の読み込みを開始するスクロール領域からの外側の距離 (例: 100px、10%)。

en: Controls whether the current document is allowed to use the WebVR API. When this policy is disabled, the Promise returned by Navigator.getVRDisplays() will reject with a DOMException. Keep in mind that the WebVR standard is in the process of being replaced with WebXR.
ja_JP: 現在のドキュメントで WebVR API の使用を許可するかどうかを制御します。このポリシーが無効になっている場合、Navigator.getVRDisplays() によって返される Promise は DOMException で拒否されます。 WebVR 標準は WebXR に置き換えられる過程にあることに注意してください。

en: Controls whether the current document is allowed to trigger device vibrations via Navigator.vibrate() method of Vibration API.
ja_JP: Vibration API の Navigator.vibrate() メソッドを介して、現在のドキュメントがデバイスのバイブレーションをトリガーできるかどうかを制御します。

en: Controls whether the current document is allowed to use Screen Wake Lock API to indicate that device should not turn off or dim the screen.
ja_JP: 現在のドキュメントが Screen Wake Lock API を使用して、デバイスの電源をオフにしたり、画面を暗くしたりしてはならないことを示すことを許可するかどうかを制御します。

en: Controls the availability of mechanisms that enables the page author to take control over the behavior of spatial navigation, or to cancel it outright.
ja_JP: ページの作成者が空間ナビゲーションの動作を制御したり、完全にキャンセルしたりできるメカニズムの可用性を制御します。

en: Controls whether the current document is allowed to use the Gamepad API. When this policy is disabled, calls to Navigator.getGamepads() will throw a SecurityError DOMException, and the gamepadconnected and gamepaddisconnected events will not fire.
ja_JP: 現在のドキュメントでゲームパッド API の使用を許可するかどうかを制御します。このポリシーが無効になっている場合、Navigator.getGamepads() への呼び出しは SecurityError DOMException をスローし、gamepadconnected および gamepaddisconnected イベントは発生しません。

en: Controls whether tasks should execute in frames while they're outside of the visible viewport.
ja_JP: タスクがビューポート外にあるときにフレーム内で実行するかどうかをコントロールします。

en: Controls whether tasks should execute in frames while they're not being rendered (e.g. if an iframe is hidden or display: none).
ja_JP: タスクがレンダリングされていないときにフレームで実行するかどうかを制御します (例: iframe が非表示または表示: なし)。

en: Controls whether the use of the Battery Status API is allowed. When this policy is disabled, the Promise returned by Navigator.getBattery() will reject with a NotAllowedError DOMException.
ja_JP: Battery Status API の使用を許可するかどうかを制御します。このポリシーが無効になっている場合、Navigator.getBattery() によって返される Promise は NotAllowedError DOMException で拒否されます。

en: Visualize your performance over time with graphs
ja_JP: 時系列でのパフォーマンスをグラフで可視化

en: View detailed information about your site’s performance
ja_JP: サイトのパフォーマンスに関する詳細な情報を表示

en: Lazy load google map
ja_JP: Google マップの遅延読み込み

en: Examine the overall performance of caching method backends
ja_JP: キャッシング メソッド バックエンドの全体的なパフォーマンスを調べる

note: translators: 1 opening HTML code tag, 2 closing HTML code tag.
en: Use %1$sinline%2$s method only when your website has just a few pages
ja_JP: %1$sinline%2$s メソッドは、Web サイトに数ページしかない場合にのみ使用してください

en: Minify method:
ja_JP: 縮小方法:

en: Allows policy management to be shared between a dynamic pool of servers. For example, each server in a pool to use opcode caching (which is not a shared resource) and purging is then synchronized between any number of servers in real-time; each server therefore behaves identically even though resources are not shared.
ja_JP: サーバーの動的プール間でポリシー管理を共有できるようにします。たとえば、プール内の各サーバーはオペコード キャッシング (共有リソースではない) を使用し、パージはリアルタイムで任意の数のサーバー間で同期されます。したがって、リソースが共有されていなくても、各サーバーは同じように動作します。

en: Enable caching for wp-admin requests
ja_JP: wp-admin リクエストのキャッシュを有効にする

en: Format of your access log from webserver configuration.
ja_JP: Web サーバー構成からのアクセス ログの形式。

en: Store transients in database
ja_JP: トランジェントをデータベースに保存

en: The duration of time in seconds to collect statistics per interval.
ja_JP: 間隔ごとに統計を収集する時間 (秒単位)。

en: The number of intervals that are represented in the graph.
ja_JP: グラフに表示される間隔の数。

en: Users who upgrade to W3 Total Cache Pro will have access to the new Statistics page, which provides an in-depth view of the performance of your site.
ja_JP: W3 Total Cache Pro にアップグレードしたユーザーは、サイトのパフォーマンスの詳細なビューを提供する新しい統計ページにアクセスできます。

en: Webserver type generating access logs.
ja_JP: アクセスログを生成する Web サーバーの種類。

en: Where your access log is located.
ja_JP: アクセスログの場所。

en: Preview mode:
ja_JP: プレビューモード:

en: Or please share
ja_JP: または共有してください

en: Secret key not specified.
ja_JP: 秘密鍵が指定されていません。

en: CloudFront distribution not specified.
ja_JP: CloudFront ディストリビューションが指定されていません。

en: Africa (Cape Town)
ja_JP: アフリカ (ケープタウン)

en: Europe (Stockholm)
ja_JP: ヨーロッパ (ストックホルム)

en: Europe (Milan)
ja_JP: ヨーロッパ (ミラノ)

en: Europe (London)
ja_JP: ヨーロッパ (ロンドン)

en: China (Beijing)
ja_JP: 中国 (北京)

en: Europe (Ireland)
ja_JP: ヨーロッパ (アイルランド)

en: Europe (Frankfurt)
ja_JP: ヨーロッパ (フランクフルト)

en: Europe (Paris)
ja_JP: ヨーロッパ (パリ)

en: Fix document root path
ja_JP: ドキュメントのルート パスを修正する

note: translators: 1: WordPress ABSPATH value, 2: Server document root value.
en: Fix incorrect server document root path.  Uses the WordPress ABSPATH ("%1$s") in place of the current server document root ("%2$s").
ja_JP: 不適切なサーバー ドキュメント ルート パスを修正します。現在のサーバー ドキュメント ルート ("%2$s") の代わりに WordPress ABSPATH ("%1$s") を使用します。

en: Learn more
ja_JP: さらに詳しく

en: How to use Minify HTML
ja_JP: 縮小 HTML の使用方法

en: How to use manual Minify
ja_JP: 手動縮小の使い方

en: Choosing a minification method
ja_JP: 縮小方法の選択

en: Minify frequently asked questions
ja_JP: よくある質問を縮小する

note: translators: 1: HTML strong open tag, 2: HTML strong close tag, 3: Label.
en: %1$sPage Cache%2$s engine set to %1$s%3$s%2$s
ja_JP: %1$sページ キャッシュ%2$s エンジンを %1$s%3$s%2$s に設定

en: Are you sure that you want to leave this page?
ja_JP: このページから移動してもよいですか ?

en: Launch
ja_JP: 発売

en: More info
ja_JP: より詳しい情報

en: PRO FEATURE
ja_JP: プロ機能

en: Purge Logs
ja_JP: ログのパージ

en: Rest API Caching
ja_JP: REST API キャッシング

en: Feature Showcase
ja_JP: 機能紹介

en: Cache Groups
ja_JP: キャッシュ グループ

en: Setup Guide Wizard
ja_JP: セットアップガイドウィザード

en: Extension Framework
ja_JP: 拡張フレームワーク

en: Full Site Delivery via CDN
ja_JP: CDN によるサイト全体の配信

en: Additional features to extend the functionality of W3 Total Cache, such as Accelerated Mobile Pages (AMP) for Minify and support for New Relic.
ja_JP: Minify の Accelerated Mobile Pages (AMP) や New Relic のサポートなど、W3 Total Cache の機能を拡張する追加機能。

en: Analytics for your WordPress and Server cache that allow you to track the size, time and hit/miss ratio of each type of cache, giving you the information needed to gain maximum performance.
ja_JP: WordPress およびサーバー キャッシュの分析により、各タイプのキャッシュのサイズ、時間、およびヒット/ミス比を追跡し、最大のパフォーマンスを得るために必要な情報を得ることができます。

en: Content Delivery Network (CDN)
ja_JP: コンテンツ配信ネットワーク (CDN)

en: Defer loading offscreen Google Maps, making pages load faster.
ja_JP: 画面外の Google マップの読み込みを遅らせて、ページの読み込みを高速化します。

en: Defer loading offscreen images, making pages load faster.
ja_JP: 画面外の画像の読み込みを遅らせて、ページの読み込みを高速化します。

en: Eliminate Render Blocking CSS
ja_JP: レンダリング ブロック CSS を排除する

en: Host static files with a CDN to reduce page load time.
ja_JP: ページの読み込み時間を短縮するために、CDN を使用して静的ファイルをホストします。

en: Improve the performance of your Genesis, WPML powered site, and much more. StudioPress' Genesis Framework is up to 60% faster with W3TC Pro.
ja_JP: Genesis、WPML を利用したサイトなどのパフォーマンスを向上させます。 StudioPress の Genesis Framework は、W3TC Pro を使用すると最大 60% 高速になります。

en: Improves PHP performance by storing precompiled script bytecode in shared memory.
ja_JP: プリコンパイル済みスクリプト バイトコードを共有メモリに保存することで、PHP のパフォーマンスを向上させます。

en: Manage cache groups for user agents, referrers, and cookies.
ja_JP: ユーザー エージェント、リファラー、および Cookie のキャッシュ グループを管理します。

en: Page caching decreases the website response time, making pages load faster.
ja_JP: ページ キャッシュは Web サイトの応答時間を短縮し、ページの読み込みを高速化します。

note: translators: 1: Engine name, 2: Reject reason placeholder, 3: Page key extension.
en: Page Caching using %1$s%2$s%3$s
ja_JP: %1$s%2$s%3$s を使用したページ キャッシュ

en: Persistently store data to reduce post, page and feed creation time.
ja_JP: データを永続的に保存して、投稿、ページ、フィードの作成時間を短縮します。

en: Persistently store objects to reduce execution time for common operations.
ja_JP: オブジェクトを永続的に保存して、一般的な操作の実行時間を短縮します。

en: Provide the best user experience possible by enhancing by hosting HTML pages and RSS feeds with (supported) CDN's high speed global networks.
ja_JP: (サポートされている) CDN の高速グローバル ネットワークを使用して HTML ページと RSS フィードをホストすることにより、可能な限り最高のユーザー エクスペリエンスを提供します。

en: Purge Logs provide information on when your cache has been purged and what triggered it. If you are troubleshooting an issue with your cache being cleared, Purge Logs can tell you why.
ja_JP: パージ ログは、キャッシュがいつパージされたか、何が原因でパージされたかに関する情報を提供します。キャッシュがクリアされる問題をトラブルシューティングしている場合は、パージ ログでその理由がわかります。

en: Reduce load time by decreasing the size and number of CSS and JS files.
ja_JP: CSS および JS ファイルのサイズと数を減らすことで、読み込み時間を短縮します。

en: Render blocking CSS delays a webpage from being visible in a timely manner. Eliminate this easily with the click of a button in W3 Total Cache Pro.
ja_JP: レンダー ブロッキング CSS は、Web ページがタイムリーに表示されるのを遅らせます。 W3 Total Cache Pro のボタンをクリックするだけで、これを簡単に排除できます。

en: Save server resources or add scale and performance by caching the WordPress Rest API with W3TC Pro.
ja_JP: W3TC Pro で WordPress Rest API をキャッシュすることにより、サーバー リソースを節約するか、規模とパフォーマンスを追加します。

en: The Setup Guide wizard quickly walks you through configuring W3 Total Cache.
ja_JP: セットアップ ガイド ウィザードでは、W3 Total Cache の構成を簡単に説明します。

en: Unlocking the fragment caching module delivers enhanced performance for plugins and themes that use the WordPress Transient API.
ja_JP: フラグメント キャッシュ モジュールのロックを解除すると、WordPress Transient API を使用するプラグインとテーマのパフォーマンスが向上します。

en: Setup Complete!
ja_JP: 設定が完了しました。

en: Need help?
ja_JP: お困りですか ?

en: UNKNOWN
ja_JP: わからない

note: translators: 1: HTML strong open tag, 2: HTML strong close tag, 3: Label.
en: %1$sBrowser Cache%2$s headers set for JavaScript, CSS, and images? %1$s%3$s%2$s
ja_JP: %1$sBrowser Cache%2$s ヘッダーが JavaScript、CSS、画像に設定されていますか? %1$s%3$s%2$s

note: translators: 1: HTML strong open tag, 2: HTML strong close tag, 3: Label.
en: %1$sDatabase Cache%2$s engine set to %1$s%3$s%2$s
ja_JP: %1$sデータベース キャッシュ%2$sエンジンを%1$s%3$s%2$sに設定

note: translators: 1: HTML strong open tag, 2: HTML strong close tag, 3: Label.
en: %1$sLazy Load%2$s images? %1$s%3$s%2$s
ja_JP: %1$sイメージを%2$sLazy Loadしますか? %1$s%3$s%2$s

note: translators: 1: HTML strong open tag, 2: HTML strong close tag, 3: Label.
en: %1$sObject Cache%2$s engine set to %1$s%3$s%2$s
ja_JP: %1$sObject Cache%2$s エンジンを %1$s%3$s%2$s に設定

note: translators: 1: HTML strong open tag, 2: HTML strong close tag.
en: %1$sTime to First Byte%2$s has changed by %1$s%3$s%2$s
ja_JP: %1$sTime to First Byte%2$s が %1$s%3$s%2$s 変更されました

en: Pages containing images and other objects can have their load time reduced by deferring them until they are needed.  For example, images can be loaded when a visitor scrolls down the page to make them visible.
ja_JP: 画像やその他のオブジェクトを含むページは、必要になるまでそれらを延期することで、読み込み時間を短縮できます。たとえば、訪問者がページを下にスクロールして画像を表示すると、画像が読み込まれます。

note: translators: 1: Anchor/link open tag, 2: Anchor/link close tag.
en: Please visit %1$sGeneral Settings%2$s to learn more about these features.
ja_JP: これらの機能の詳細については、%1$s一般設定%2$sにアクセスしてください。

note: translators: 1: Anchor/link open tag, 2: Anchor/link close tag.
en: We're here to help you!  Visit our %1$sSupport Center%2$s for helpful information and to ask questions.
ja_JP: 私たちはあなたを助けるためにここにいます！ %1$sサポート センター%2$sにアクセスして、役立つ情報や質問をしてください。

note: translators: 1: HTML emphesis open tag, 2: HTML emphesis close tag.
en: Your website's performance can still be improved by configuring %1$sminify%2$s settings, setting up a %1$sCDN%2$s, and more!
ja_JP: %1$sminify%2$s 設定を構成したり、%1$sCDN%2$s を設定したりすることで、Web サイトのパフォーマンスを改善することができます!

en: Setting
ja_JP: 設定

en: Test Browser Cache
ja_JP: ブラウザキャッシュのテスト

en: Cache-Control Header
ja_JP: キャッシュ制御ヘッダー

note: translators: 1: HTML emphesis open tag, 2: HTML emphesis close tag.
en: The %1$sCache-Control%2$s header tells your browser how it should cache specific files.  The %1$smax-age%2$s setting tells your browser how long, in seconds, it should use its cached version of a file before requesting an updated one.
ja_JP: %1$sCache-Control%2$s ヘッダーは、特定のファイルをキャッシュする方法をブラウザに指示します。 %1$smax-age%2$s 設定は、更新されたファイルを要求する前に、キャッシュされたバージョンのファイルを使用する必要がある時間 (秒単位) をブラウザに伝えます。

note: translators: 1: HTML emphesis open tag, 2: HTML emphesis close tag.
en: To improve %1$sBrowser Cache%2$s, we recommend enabling %1$sBrowser Cache%2$s.
ja_JP: %1$sBrowser Cache%2$s を改善するには、%1$sBrowser Cache%2$s を有効にすることをお勧めします。

en: can help ensure browsers are properly caching your assets.
ja_JP: ブラウザがアセットを適切にキャッシュしていることを確認するのに役立ちます。

en: To render your website, browsers must download many different types of assets, including javascript files, CSS stylesheets, images, and more.  For most assets, once a browser has downloaded them, they shouldn't have to download them again.
ja_JP: Web サイトをレンダリングするには、ブラウザーは JavaScript ファイル、CSS スタイルシート、画像など、さまざまな種類のアセットをダウンロードする必要があります。ほとんどのアセットは、ブラウザが一度ダウンロードすると、再度ダウンロードする必要はありません。

en: Select
ja_JP: 選択

en: Testing
ja_JP: テスト

en: Measuring
ja_JP: 測定

en: Test URL:
ja_JP: テスト URL:

en: Time (ms)
ja_JP: 時間 (ミリ秒)

en: Test Page Cache
ja_JP: ページキャッシュのテスト

en: Test Object Cache
ja_JP: オブジェクトキャッシュのテスト

en: Time to First Byte
ja_JP: 最初のバイトまでの時間

en: can help you speed up
ja_JP: スピードアップに役立ちます

en: By default, this feature is disabled.  We recommend using Redis or Memcached, otherwise leave this feature disabled as the server database engine may be faster than using disk caching.
ja_JP: デフォルトでは、この機能は無効になっています。 Redis または Memcached を使用することをお勧めします。それ以外の場合は、サーバー データベース エンジンがディスク キャッシュを使用するよりも高速になる可能性があるため、この機能を無効のままにしてください。

en: can help you speed up dynamic pages by persistently storing objects.
ja_JP: オブジェクトを永続的に保存することにより、動的ページを高速化するのに役立ちます。

en: WordPress caches objects used to build pages, but does not reuse them for future page requests.
ja_JP: WordPress は、ページの構築に使用されるオブジェクトをキャッシュしますが、将来のページ リクエストでそれらを再利用しません。

note: translators: 1: Anchor/link open tag, 2: Anchor/link close tag.
en: By allowing us to collect data about how W3 Total Cache is used, we can improve our features and experience for everyone. This data will not include any personally identifiable information.  Feel free to review our %1$sterms of use and privacy policy%2$s.
ja_JP: W3 Total Cache の使用方法に関するデータを収集できるようにすることで、すべてのユーザーの機能とエクスペリエンスを向上させることができます。このデータには、個人を特定できる情報は含まれません。 %1$s利用規約とプライバシー ポリシー%2$sをご確認ください。

en: Many database queries are made in every dynamic page request.  A database cache may speed up the generation of dynamic pages.  Database Cache serves query results directly from a storage engine.
ja_JP: 動的なページ要求ごとに、多くのデータベース クエリが実行されます。データベース キャッシュは、動的ページの生成を高速化する場合があります。データベース キャッシュは、ストレージ エンジンから直接クエリ結果を提供します。

note: translators: 1: HTML emphesis open tag, 2: HTML emphesis close tag.
en: The time it takes between a visitor's browser page request and receiving the first byte of a response is referred to as %1$sTime to First Byte%2$s.
ja_JP: 訪問者のブラウザ ページ リクエストからレスポンスの最初のバイトを受信するまでにかかる時間は、%1$sTime to First Byte%2$s と呼ばれます。

en: We'll test your homepage with Page Cache disabled and then with several storage engines.  You should review the test results and choose the best for your website.
ja_JP: ページ キャッシュを無効にしてから、いくつかのストレージ エンジンを使用してホームページをテストします。テスト結果を確認して、Web サイトに最適なものを選択する必要があります。

en: Unavailable
ja_JP: 利用不可

en: SKIP
ja_JP: スキップ

en: Setup Guide
ja_JP: セットアップガイド

en: NEXT
ja_JP: 次

en: Welcome
ja_JP: いらっしゃいませ

en: Lazy Load
ja_JP: 遅延ロード

en: Not present
ja_JP: 現在ではない

en: DASHBOARD
ja_JP: ダッシュボード

en: PREVIOUS
ja_JP: 前

en: Invalid choice
ja_JP: 無効な選択

en: Settings updated
ja_JP: 設定が更新されました

en: Security violation
ja_JP: セキュリティ違反

en: Settings not updated
ja_JP: 設定が更新されていません

en: More Caching Options
ja_JP: その他のキャッシング オプション

en: Could not perform this test.  Please reload the page to try again or click skip button to abort the setup guide.
ja_JP: このテストを実行できませんでした。ページをリロードして再試行するか、スキップ ボタンをクリックしてセットアップ ガイドを中止してください。

en: Could not update configuration.  Please reload the page to try again or click skip button to abort the setup guide.
ja_JP: 構成を更新できませんでした。ページをリロードして再試行するか、スキップ ボタンをクリックしてセットアップ ガイドを中止してください。

note: translators: 1: Anchor/link open tag, 2: Anchor/link close tag.
en: If you prefer to configure the settings on your own, you can %1$sskip this setup guide%2$s.
ja_JP: 自分で設定を構成したい場合は、%1$sこのセットアップ ガイド%2$sをスキップできます。

note: translators: 1: HTML break tag, 2: Anchor/link open tag, 3: Anchor/link close tag.
en: By allowing us to collect data about how W3 Total Cache is used, we can improve our features and experience for everyone. This data will not include any personally identifiable information.%1$sFeel free to review our %2$sterms of use and privacy policy%3$s.
ja_JP: W3 Total Cache の使用方法に関するデータを収集できるようにすることで、すべてのユーザーの機能とエクスペリエンスを向上させることができます。このデータには、個人を特定できる情報は含まれません。%1$s%2$s利用規約とプライバシー ポリシー%3$sをご確認ください。

en: provides many options to help your website perform faster.  While the ideal settings vary for every website, there are a few settings we recommend that you enable now.
ja_JP: は、Web サイトのパフォーマンスを向上させるための多くのオプションを提供します。理想的な設定は Web サイトごとに異なりますが、今すぐ有効にすることをお勧めする設定がいくつかあります。

en: Requested cache storage engine is invalid
ja_JP: 要求されたキャッシュ ストレージ エンジンが無効です

en: Requested cache storage engine is not available
ja_JP: 要求されたキャッシュ ストレージ エンジンは利用できません

en: Testing complete.  Click Next to advance to the section and see the results.
ja_JP: テスト完了。 [次へ] をクリックしてセクションに進み、結果を確認します。

en: Welcome to the W3 Total Cache Setup Guide!
ja_JP: W3 Total Cache セットアップ ガイドへようこそ!

en: You have selected the Performance Suite that professionals have consistently ranked #1 for options and speed improvements.
ja_JP: あなたは、専門家がオプションと速度の改善で一貫して第 1 位にランク付けしているパフォーマンス スイートを選択しました。

en: Minify only
ja_JP: 縮小のみ

en: Combine & Minify
ja_JP: 結合と縮小

en: Minify engine settings:
ja_JP: エンジン設定を縮小します。

en: (required for gzip compression support)
ja_JP: (gzip 圧縮のサポートに必要)

en: <strong>W3 Total Cache Error:</strong> Files and directories could not be automatically deleted.
ja_JP: <strong>W3 トータル キャッシュ エラー:</strong> ファイルとディレクトリを自動的に削除できませんでした。

en: or use FTP form to allow <strong>W3 Total Cache</strong> make it automatically.
ja_JP: または、FTP フォームを使用して <strong>W3 Total Cache</strong> を自動的に作成できるようにします。

en: Please execute commands manually
ja_JP: コマンドを手動で実行してください

en: Statistics
ja_JP: 統計情報

en: Credentials
ja_JP: 資格

en: Sign Up Now
ja_JP: 今すぐサインアップ

en: Cache level:
ja_JP: キャッシュ レベル:

en: Disable statistics
ja_JP: 統計を無効にする

en: Images polishing:
ja_JP: 画像の研磨:

en: Cloudflare: Caching
ja_JP: CloudFlare: キャッシング

en: Cloudflare: Protection
ja_JP: CloudFlare: 保護

en: Purge Cloudflare cache
ja_JP: CloudFlare キャッシュをパージする

en: Discard invalid selectors
ja_JP: 無効なセレクターを破棄する

en: Select distribution to use
ja_JP: 使用するディストリビューションを選択

en: Cloudflare: Content Processing
ja_JP: CloudFlare: コンテンツ処理

en: Cloudflare: Image Processing
ja_JP: CloudFlare: 画像処理

en: Never minify the following <acronym title="Cascading Style Sheet">CSS</acronym> files:
ja_JP: 次の<acronym title="カスケード スタイル シート">CSS</acronym>ファイルは縮小しないでください。

en: Never minify the following <acronym title="JavaScript">JS</acronym> files:
ja_JP: 次の<acronym title="JavaScript">JS</acronym>ファイルは縮小しないでください。

en: New customer? Sign up now to speed up your site!
ja_JP: 新しい顧客ですか？今すぐサインアップして、サイトをスピードアップしましょう!

en: Remove space before !important
ja_JP: !important の前のスペースを削除

en: Static files cache successfully emptied.
ja_JP: 静的ファイルのキャッシュが正常に空になりました。

note: Translators: 1 disable statistics button, 2 hide notes stats button.
en: W3 Total Cache: Statistics collection is currently enabled. This consumes additional resources, and is not recommended to be run continuously. %1$s %2$s
ja_JP: W3 Total Cache: 統計収集は現在有効になっています。これは追加のリソースを消費するため、継続的に実行することはお勧めしません。 %s %s

en: Widget statistics interval:
ja_JP: ウィジェット統計間隔:

en: Public Key:
ja_JP: 公開鍵:

en: frame-src:
ja_JP: フレームソース:

en: object-src:
ja_JP: オブジェクトソース:

en: script-src:
ja_JP: スクリプトソース:

en: form-action:
ja_JP: フォームアクション:

en: base-uri:
ja_JP: ベース uri:

en: font-src:
ja_JP: フォントソース:

en: media-src:
ja_JP: メディアソース:

en: connect-src:
ja_JP: 接続元:

en: default-src:
ja_JP: デフォルトのソース:

en: sandbox:
ja_JP: サンドボックス:

en: style-src:
ja_JP: スタイルソース:

en: plugin-types:
ja_JP: プラグインの種類:

en: Slots collected:
ja_JP: 収集されたスロット:

en: frame-ancestors:
ja_JP: フレーム祖先:

en: X-Frame-Options
ja_JP: X フレーム オプション

en: Webserver:
ja_JP: ウェブサーバー:

en: Collect CPU usage
ja_JP: CPU 使用率を収集する

en: Extra Parameters:
ja_JP: 追加パラメータ:

en: Access Log Format:
ja_JP: アクセスログのフォーマット:

en: Report Mode Only:
ja_JP: レポート モードのみ:

en: Slot time (seconds):
ja_JP: スロット時間 (秒):

en: Use common settings
ja_JP: 共通設定を使用する

en: Public Key (Backup):
ja_JP: 公開鍵 (バックアップ):

en: Use specific settings
ja_JP: 特定の設定を使用する

en: Access Log Filename:
ja_JP: アクセス ログ ファイル名:

en: Flushing all failed.
ja_JP: フラッシュはすべて失敗しました。

en: Environment adjusted.
ja_JP: 環境調整済み。

en: Unknown type
ja_JP: 不明なタイプ

en: Content Security Policy
ja_JP: コンテンツ セキュリティ ポリシー

en: Parse server access log
ja_JP: サーバーアクセスログを解析する

en: <acronym title="Hypertext Transfer Protocol">HTTP</acronym> Public Key Pinning
ja_JP: <acronym title="ハイパーテキスト転送プロトコル">HTTP</acronym>公開鍵のピニング

en: <acronym title="Hypertext Transfer Protocol">HTTP</acronym> Strict Transport Security policy
ja_JP: <acronym title="ハイパーテキスト転送プロトコル">HTTP</acronym> Strict トランスポート セキュリティ ポリシー

en: Access session cookies through the <acronym title="Hypertext Transfer Protocol">HTTP</acronym> only:
ja_JP: <acronym title="ハイパーテキスト転送プロトコル">HTTP</acronym>のみを介してセッション Cookie にアクセスします。

note: Translators: 1 opening HTML link to extensions page, 2 closing HTML link, 3 activate text, 4 button link.
en: Activating the %1$sWPML%2$s extension for W3 Total Cache may be helpful for your site. %3$s%4$s
ja_JP: W3 Total Cache の<a href="%s">WPML</a>拡張機能を有効にすると、サイトに役立つ場合があります。 %s%s

note: Translators: 1 New Relic recommendations, 2 button link.
en: Application monitoring has detected that your page load time is higher than 300ms. It is recommended that you enable the following features: %1$s %2$s
ja_JP: アプリケーションの監視により、ページの読み込み時間が 300 ミリ秒を超えていることが検出されました。次の機能を有効にすることをお勧めします: %s %s

en: Improve the caching performance of websites localized by WPML.
ja_JP: WPML によってローカライズされた Web サイトのキャッシュ パフォーマンスを改善します。

en: Localization is a type of personalization that makes websites more difficult to scale. This extension reduces the response time of websites localized by WPML.
ja_JP: ローカリゼーションは、Web サイトのスケーリングをより困難にするパーソナライゼーションの一種です。この拡張機能は、WPML によってローカライズされた Web サイトの応答時間を短縮します。

en: Send session cookies only to secure connections:
ja_JP: 安全な接続にのみセッション Cookie を送信します。

en: Use cookies to store session IDs:
ja_JP: Cookie を使用してセッション ID を保存します。

note: Translators: 1 button link.
en: W3 Total Cache's Page caching cannot work effectively when WPML Language URL format is "Language name added as a parameter" used. Please consider another URL format. Visit the WPML -&gt; Languages settings. %1$s
ja_JP: W3 Total Cache のページ キャッシングは、WPML 言語の URL 形式が「パラメーターとして追加された言語名」を使用している場合、効果的に機能しません。別の URL 形式を検討してください。 WPML -&gt; 言語設定にアクセスしてください。 %s

en: X-<acronym title="Cross-Site Scripting">XSS</acronym>-Protection
ja_JP: X- <acronym title="クロスサイト スクリプティング">XSS</acronym> -保護

en: <name> parameter is not specified
ja_JP: <name> パラメータが指定されていません

en: <operation> parameter is not specified
ja_JP: <operation> パラメータが指定されていません

en: <value> parameter is not specified
ja_JP: <value> パラメータが指定されていません

en: Configuration successfully imported.
ja_JP: 構成が正常にインポートされました。

en: Enable collecting statistics from an Access Log.  This provides much more precise statistics.
ja_JP: アクセスログからの統計収集を有効にします。これにより、より正確な統計が得られます。

note: translators: 1: Error message.
en: Environment adjustment failed with error: %1$s
ja_JP: 環境調整がエラーで失敗しました

en: Everything flushed successfully.
ja_JP: すべてが正常にフラッシュされました。

en: Flushing posts/pages failed.
ja_JP: 投稿/ページのフラッシュに失敗しました。

en: Not specified what to flush
ja_JP: 何をフラッシュするか指定されていません

en: Option updated successfully.
ja_JP: オプションが正常に更新されました。

en: Option value update failed.
ja_JP: オプション値の更新に失敗しました。

note: translators: 1: Error message.
en: PageCache Garbage cleanup failed: %1$s
ja_JP: PageCache ガベージ クリーンアップに失敗しました: %s

note: translators: 1: Error message.
en: PageCache Priming did failed: %1$s
ja_JP: PageCache プライミングに失敗しました: %s

en: PageCache Priming triggered successfully.
ja_JP: PageCache プライミングが正常にトリガーされました。

en: Posts/pages flushed successfully.
ja_JP: 投稿/ページが正常にフラッシュされました。

en: Save Settings & Purge Caches
ja_JP: 設定を保存してキャッシュを消去

en: Use the system reported averages of CPU resource usage.
ja_JP: システムが報告した CPU リソース使用率の平均を使用します。

note: translators: 1 The opening anchor tag linking to our support page, 2 its closing tag.
en: Use the caching statistics to compare the performance of different configurations like caching methods, object lifetimes and so on. Did you know that we offer premium support, customization and audit services? %1$sClick here for more information%2$s.
ja_JP: キャッシュ統計を使用して、キャッシュ方法、オブジェクトの有効期間などのさまざまな構成のパフォーマンスを比較します。当社がプレミアムサポート、カスタマイズ、および監査サービスを提供していることをご存知ですか? %1$s詳細については、ここをクリックしてください%2$s。

en: Some statistics are available directly on your Performance Dashboard, however, the comprehensive suite of statistics are available on the Statistics screen. Web server logs created by Nginx or Apache can be analyzed if accessible.
ja_JP: 一部の統計はパフォーマンス ダッシュボードで直接利用できますが、総合的な統計スイートは [統計] 画面で利用できます。アクセス可能であれば、Nginx または Apache によって作成された Web サーバー ログを分析できます。

en: Statistics provides near-complete transparency into the behavior of your caching performance, allowing you to identify opportunities to further improve your website speed and ensure operations are working as expected. Includes metrics like cache sizes, object lifetimes, hit vs miss ratio, etc across every caching method configured in your settings.
ja_JP: 統計は、キャッシング パフォーマンスの挙動をほぼ完全に把握できるため、Web サイトの速度をさらに改善する機会を特定し、運用が期待どおりに機能していることを確認できます。キャッシュ サイズ、オブジェクトの有効期間、ヒットとミスの比率など、設定で構成されたすべてのキャッシュ方法のメトリックが含まれます。

en: Cache usage statistics
ja_JP: キャッシュ使用統計

en: Enable statistics collection. Note that this consumes additional resources and is not recommended to be run continuously.
ja_JP: 統計収集を有効にします。これは追加のリソースを消費するため、継続的に実行することはお勧めできません。

en: Clear Log
ja_JP: ログを消去

en: Optimize your video performance by enabling the Swarmify SmartVideo™ solution.
ja_JP: Swarmify SmartVideo™ ソリューションを有効にして、ビデオ パフォーマンスを最適化します。

en: Service:
ja_JP: サービス:

en: Configure CNAMEs
ja_JP: CNAME の構成

en: System Info
ja_JP: システム情報

en: Unknown error
ja_JP: 不明なエラー

en: Web Requests
ja_JP: ウェブリクエスト

en: Cache Storage
ja_JP: キャッシュ ストレージ

en: Page Caching:
ja_JP: ページのキャッシュ:

en: Purge Modules
ja_JP: モジュールのパージ

en: TransparentCDN
ja_JP: トランスペアレントCDN

en: Problem purging
ja_JP: 問題のパージ

en: Redis password:
ja_JP: Redis パスワード:

en: Debug: Overlays
ja_JP: デバッグ: オーバーレイ

en: Purge All Caches
ja_JP: すべてのキャッシュを消去

en: Create new service
ja_JP: 新しいサービスを作成する

en: Purge Current Page
ja_JP: 現在のページをパージ

en: Redis Database ID:
ja_JP: Redis データベース ID:

en: Manage Extensions
ja_JP: 拡張機能の管理

en: Select Application
ja_JP: アプリケーションを選択

en: Invalid Request URL
ja_JP: 無効なリクエスト URL

en: Memcached password:
ja_JP: Memcached パスワード:

en: Memcached username:
ja_JP: Memcached ユーザー名:

en: Persistent connection
ja_JP: 永続的な接続

en: Ok. Correct parameters
ja_JP: Ok。正しいパラメータ

en: Select container to use
ja_JP: 使用するコンテナを選択

en: Object Cache Purges Log
ja_JP: オブジェクト キャッシュ パージ ログ

en: CDN site is not configured correctly: Delivery Domain must match your site domain
ja_JP: CDN サイトが正しく構成されていません: 配信ドメインはサイト ドメインと一致する必要があります

en: Cloudflare (extension not activated)
ja_JP: CloudFlare (拡張機能が有効になっていません)

en: Enable reverse proxy caching via varnish
ja_JP: ニスを介してリバース プロキシ キャッシングを有効にする

en: Error. Check your parameters and try again or contact with support.
ja_JP: エラー。パラメータを確認して再試行するか、サポートに連絡してください。

en: Please update your PHP. <strong>W3 Total Cache</strong> requires PHP version 7.2.5 or above
ja_JP: PHP を更新してください。 <strong>W3 Total Cache</strong> には PHP バージョン 5.6 以降が必要です

en: Security Headers: Quick Reference
ja_JP: セキュリティ ヘッダー: クイック リファレンス

en: Test the API parameters offered for you site
ja_JP: サイトに提供されている API パラメータをテストする

en: The domain name through which visitors retrieve content. You will be provided with a target domain to use as an alias for this CNAME
ja_JP: 訪問者がコンテンツを取得する際に使用するドメイン名。この CNAME のエイリアスとして使用するターゲット ドメインが提供されます。

en: The name should be a single word, and cannot contain any dots (.).
ja_JP: 名前は 1 つの単語である必要があり、ドット (.) を含めることはできません。

en: Enjoying W3TC? Please support us!
ja_JP: W3TC を楽しんでいますか?私たちをサポートしてください！

en: Redis hostname:port / <acronym title="Internet Protocol">IP</acronym>:port:
ja_JP: Redis ホスト名:ポート / <acronym title="インターネットプロトコル">IP</acronym> :ポート:

note: translators: 1: HTML input button to hide message.
en: You're running debug mode, it's using Resources and not recommend to run continuously. %1$s
ja_JP: デバッグ モードを実行しています。リソースを使用しているため、継続的に実行することはお勧めしません。 %1$s

en: Specify API Key
ja_JP: API キーの指定

en: Content is cached for each group separately.
ja_JP: コンテンツはグループごとに個別にキャッシュされます。

note: translators: 1: HTML input button to hide message.
en: nginx.conf rules have been updated. Please restart nginx server to provide a consistent user experience. %1$s
ja_JP: nginx.conf ルールが更新されました。一貫したユーザー エクスペリエンスを提供するために、nginx サーバーを再起動してください。 %1$s

en: No groups added. All Cookies receive the same page and minify cache results.
ja_JP: グループが追加されていません。すべての Cookie は同じページを受け取り、キャッシュ結果を縮小します。

en: Specify the cookies for this group. Values like 'cookie', 'cookie=value', and cookie[a-z]+=value[a-z]+ are supported. Remember to escape special characters like spaces, dots or dashes with a backslash. Regular expressions are also supported.
ja_JP: このグループの Cookie を指定します。 「cookie」、「cookie=value」、cookie[a-z]+=value[a-z]+ などの値がサポートされています。スペース、ドット、ダッシュなどの特殊文字は必ずバックスラッシュでエスケープしてください。正規表現もサポートされています。

note: translators: 1: HTML input button to empty static files cache, 2: HTML input button to hide message. translators: 1: HTML input button to empty page cache, 2: HTML input button to hide message.
en: The setting change(s) made either invalidate the cached data or modify the behavior of the site. %1$s now to provide a consistent user experience. %2$s
ja_JP: 設定の変更により、キャッシュされたデータが無効になるか、サイトの動作が変更されます。今すぐ %1$s して、一貫したユーザー エクスペリエンスを提供してください。 %2$s

en: of Cookies by specifying names in the Cookies field. Assign a set of Cookies to ensure that a unique cache is created for each Cookie group. Drag and drop groups into order (if needed) to determine their priority (top -&gt; down).
ja_JP: Cookies フィールドに名前を指定して、Cookie の数を指定します。 Cookie のセットを割り当てて、Cookie グループごとに一意のキャッシュが作成されるようにします。グループを順番にドラッグ アンド ドロップして (必要な場合)、優先順位を決定します (上 -&gt; 下)。

en: Legacy: New Relic is software analytics platform offering app performance management and mobile monitoring solutions.
ja_JP: Legacy: New Relicは、アプリのパフォーマンス管理やモバイルモニタリングのソリューションを提供するソフトウェア分析プラットフォームです。

en: Invalid API key
ja_JP: 無効な API キー

en: Not Available
ja_JP: 利用できません

en: View Details
ja_JP: 詳細を表示

en: Select folder
ja_JP: フォルダーを選択

en: Opcode: Zend Opcache
ja_JP: オペコード: Zend Opcache

en: Manage Cookie Groups
ja_JP: Cookie グループの管理

en: Failed to purge:
ja_JP: パージに失敗しました:

en: Once enabled, each file request will update the cache with the latest version. When this setting is off, the Opcode Cache will not check, instead PHP must be restarted in order for setting changes to be reflected.
ja_JP: 有効にすると、各ファイル リクエストによって最新バージョンのキャッシュが更新されます。この設定がオフの場合、Opcode キャッシュはチェックされません。代わりに、設定の変更を反映するために PHP を再起動する必要があります。

note: translators: 1 opening HTML a tag to W3TC admin support page, 2 closing HTML a tag.
en: For even better performance, combine FSD with other powerful features like Browser Cache, Minify, Fragment caching, or Lazy Load! Did you know that we offer premium support, customization and audit services? %1$sClick here for more information%2$s.
ja_JP: パフォーマンスをさらに向上させるには、FSD を Browser Cache、Minify、Fragment caching、Lazy Load などの他の強力な機能と組み合わせてください。当社がプレミアムサポート、カスタマイズ、および監査サービスを提供していることをご存知ですか? %1$s詳細については、ここをクリックしてください%2$s。

en: Want even faster speeds? The full site delivery Content Delivery Network will speed up your website by over 60% to increase conversions, revenue and reach your website visitors globally. With a Full Site Content Delivery Network (CDN), your website and all its assets will be available instantly to your visitors all over the world at blazing fast speeds.
ja_JP: さらに高速にしたいですか？完全なサイト配信コンテンツ配信ネットワークは、Web サイトを 60% 以上高速化し、コンバージョン、収益を増やし、世界中の Web サイト訪問者にリーチします。完全なサイト コンテンツ配信ネットワーク (CDN) を使用すると、Web サイトとそのすべての資産を、世界中の訪問者が驚異的な速さで即座に利用できるようになります。

en: API Key:
ja_JP: API キー:

en: Logged In:
ja_JP: ログイン:

en: AMP URL Type:
ja_JP: AMP URL タイプ:

en: AMP URL Postfix:
ja_JP: AMP URL の接尾辞:

en: Configure service
ja_JP: サービスの構成

en: Cloudflare cache successfully emptied.
ja_JP: CloudFlare キャッシュが正常に空になりました。

en: Cloudflare settings are successfully updated.
ja_JP: CloudFlare の設定が正常に更新されました。

en: Deliver visitors the lowest possible response and load times for all site content including HTML, media (e.g. images or fonts), CSS, and JavaScript.
ja_JP: HTML、メディア (画像やフォントなど)、CSS、JavaScript を含むすべてのサイト コンテンツの応答時間と読み込み時間を可能な限り短縮します。

en: Failed to update Cloudflare settings:
ja_JP: CloudFlare 設定の更新に失敗しました:

note: translators: 1 HTML line break tag, 2 opening HTML b tag, 3 closing HTML b tag.
en:  %1$s%2$sNot supported by "Disk: Enhanced" page cache method for Nginx%3$s
ja_JP:  %1$s%2$sNginx の「ディスク: 拡張」ページ キャッシュ方式ではサポートされていません%3$s

en: Always ignore the specified pages / directories. Use relative paths. Omit: protocol, hostname, leading forward slash and query strings.
ja_JP: 指定されたページ/ディレクトリを常に無視します。相対パスを使用します。省略: プロトコル、ホスト名、先頭のスラッシュ、およびクエリ文字列。

en: If external script file names vary, use regular expressions in the "Include external files/libraries" field to simplify matching.
ja_JP: 外部スクリプト ファイル名が異なる場合は、[外部ファイル/ライブラリを含める] フィールドで正規表現を使用して一致を簡素化します。

en: Use Regular Expressions for file name matching
ja_JP: ファイル名の一致に正規表現を使用する

en: Message Bus
ja_JP: メッセージバス

en: Opcode Cache
ja_JP: オペコードキャッシュ

en: Level II optimisations
ja_JP: レベル II の最適化

en: Disable caching once specified constants defined.
ja_JP: 指定された定数が定義されたら、キャッシュを無効にします。

en: Faster paint time is a key last step in lowering bounce rates even for repeat page views. Enable this feature to significantly enhance your website’s user experience by reducing wait times and ensuring that users can interact with your website as quickly as possible.
ja_JP: ペイント時間を短縮することは、ページを繰り返し表示した場合でも直帰率を下げるための重要な最後のステップです。この機能を有効にすると、待ち時間が短縮され、ユーザーが Web サイトをできるだけ迅速に操作できるようになるため、Web サイトのユーザー エクスペリエンスが大幅に向上します。

note: translators: 1 The opening anchor tag linking to our support page, 2 its closing tag.
en: Need help? Take a look at our %1$spremium support, customization and audit services%2$s.
ja_JP: 助けが必要？ %1$spremium サポート、カスタマイズ、監査サービス%2$s をご覧ください。

en: Create as new bucket
ja_JP: 新しいバケットとして作成

en: Eliminate render-blocking <acronym title="Cascading Style Sheet">CSS</acronym> by moving it to <acronym title="Hypertext Transfer Protocol">HTTP</acronym> body
ja_JP: レンダリングをブロックする<acronym title="カスケード スタイル シート">CSS</acronym>を<acronym title="ハイパーテキスト転送プロトコル">HTTP</acronym>本文に移動して削除する

en: Website visitors cannot navigate your website until a given page is ready - reduce the wait time with this feature.
ja_JP: Web サイトの訪問者は、特定のページの準備が整うまで Web サイトをナビゲートできません。この機能を使用すると、待ち時間が短縮されます。

en: API host:
ja_JP: API ホスト:

en: Create as new bucket with distribution
ja_JP: ディストリビューションで新しいバケットとして作成

en: Host of API endpoint, comptabile with Amazon S3 API
ja_JP: Amazon S3 API と互換性のある API エンドポイントのホスト

en: Plain FTP
ja_JP: プレーン FTP

en: FTP over SSH (SFTP)
ja_JP: FTP オーバー SSH (SFTP)

en: Enable this option if you don't have special public/private key files.
ja_JP: 特別な公開/秘密鍵ファイルがない場合は、このオプションを有効にします。

en: Sometimes, you'll encounter a complex issue involving your cache being purged for an unknown reason. The Purge Logs functionality can help you easily resolve those issues.
ja_JP: 不明な理由でキャッシュが消去されるという複雑な問題が発生することがあります。ログのパージ機能は、これらの問題を簡単に解決するのに役立ちます。

en: YUI Compressor (PHP)
ja_JP: YUI コンプレッサー (PHP)

en: Narcissus
ja_JP: 水仙

en: Purge Logs:
ja_JP: ログのパージ:

en: Minify (default)
ja_JP: 縮小 (デフォルト)

en: Anonymously track usage to improve product quality
ja_JP: 使用状況を匿名で追跡して製品の品質を向上

en: Google Closure Compiler (Local Java)
ja_JP: Google Closure コンパイラ (ローカル Java)

en: Google Closure Compiler (Web Service)
ja_JP: Google Closure コンパイラ (Web サービス)

note: translators: 1 HTML a tag to W3TC marketing page.
en: Please enter the license key provided after %1$s.
ja_JP: %1$s の後に提供されたライセンス キーを入力してください。

en: Purge Logs provide information on when your cache has been purged and what triggered it.
ja_JP: パージ ログは、キャッシュがいつパージされたか、何が原因でパージされたかに関する情報を提供します。

en: The Expires header already sets the max-age.
ja_JP: Expires ヘッダーはすでに max-age を設定しています。

en: Services
ja_JP: サービス

en: New Relic Module
ja_JP: New Relic モジュール

en: Server Preparation
ja_JP: サーバーの準備

en: Install XCache Module
ja_JP: XCache モジュールをインストールする

en: Configuration: Objects
ja_JP: 構成: オブジェクト

en: Install Memcached Daemon
ja_JP: Memcached デーモンをインストールする

en: Install Memcached Module
ja_JP: Memcached モジュールをインストールする

note: translators: 1 HTML line break.
en: %1$sTo enable that, switch off "Use single network configuration file for all sites" option at General settings page and use specific settings for each blog.
ja_JP: %1$sこれを有効にするには、[一般設定] ページで [すべてのサイトに単一のネットワーク構成ファイルを使用する] オプションをオフにして、各ブログに固有の設定を使用してください。

en: Enable <acronym title="Hypertext Transfer Protocol">HTTP</acronym> (brotli) compression
ja_JP: <acronym title="ハイパーテキスト転送プロトコル">HTTP</acronym> (brotli) 圧縮を有効にする

en: Install eAccelerator Module
ja_JP: eAccelerator モジュールのインストール

en: Remove query strings from static resources
ja_JP: 静的リソースからクエリ文字列を削除する

en: Rewrite Rules (based on active settings)
ja_JP: 書き換えルール (アクティブな設定に基づく)

en: Database ID to use
ja_JP: 使用するデータベース ID

en: Use binary protocol:
ja_JP: バイナリ プロトコルを使用します。

en: Initial Installation
ja_JP: 初期インストール

en: Specify redis password
ja_JP: redis パスワードを指定

en: Using binary protocol can increase throughput.
ja_JP: バイナリ プロトコルを使用すると、スループットを向上させることができます。

en: Using persistent connection doesn't reinitialize memcached driver on each request
ja_JP: 永続的な接続を使用すると、リクエストごとに memcached ドライバーが再初期化されない

en: Using persistent connection doesn't reinitialize redis driver on each request
ja_JP: 永続的な接続を使用すると、リクエストごとに redis ドライバーが再初期化されない

en: When Amazon ElastiCache used, specify configuration endpoint as Memcached host
ja_JP: Amazon ElastiCache を使用する場合、構成エンドポイントを Memcached ホストとして指定します

note: Translators: 1 opening HTML strong tag, 2 closing HTML strong tag.
en: You're using the Community Edition of W3 Total Cache. Maximize your website's speed even more by upgrading to %1$sW3 Total Cache Pro%2$s to unlock advanced anaytics, fragment caching, full site delivery, extension support and other tools that will allow you to completely fine tune your website's performance.
ja_JP: W3 Total Cache の Community Edition を使用しています。 %1$sW3 Total Cache Pro%2$s にアップグレードして、高度な分析、フラグメント キャッシング、サイト全体の配信、拡張機能のサポート、および Web サイトのパフォーマンスを完全に微調整できるその他のツールのロックを解除して、Web サイトの速度をさらに最大化してください。

en: Node Auto Discovery:
ja_JP: ノードの自動検出:

en: <br>Available when memcached extension installed, built with <acronym title="Simple Authentication and Security Layer">SASL</acronym>
ja_JP: <br><acronym title="シンプルな認証とセキュリティ レイヤー">SASL</acronym>で構築された memcached 拡張機能がインストールされている場合に利用可能

note: Translators: 1 HTML line break, 2 opening HTML a tag to W3TC Support admin page, 3 closing HTML a tag.
en: Did you know that we offer premium support services?%1$s Our experts will configure W3 Total Cache for you! %2$sClick here for info%3$s.
ja_JP: 当社がプレミアム サポート サービスを提供していることをご存知ですか?%1$s 当社の専門家が W3 Total Cache を構成します! %2$sここをクリックして情報を確認してください%3$s。

en: ElastiCache <acronym title="Hypertext Preprocessor">PHP</acronym> module not found
ja_JP: ElastiCache <acronym title="ハイパーテキストプリプロセッサ">PHP</acronym>モジュールが見つかりません

en: Specify memcached password, when <acronym title="Simple Authentication and Security Layer">SASL</acronym> authentication used
ja_JP: <acronym title="シンプルな認証とセキュリティ レイヤー">SASL</acronym>認証を使用する場合は、memcached のパスワードを指定します

en: Specify memcached username, when <acronym title="Simple Authentication and Security Layer">SASL</acronym> authentication used
ja_JP: <acronym title="シンプルな認証とセキュリティ レイヤー">SASL</acronym>認証を使用する場合は、memcached ユーザー名を指定します

note: translators: 1 HTML a link to buy plugin.
en: Unlock more speed, %1$s now!
ja_JP: 今すぐ%1$s!

en: When Amazon ElastiCache used, specify configuration endpoint as Memecached host
ja_JP: Amazon ElastiCache を使用する場合は、構成エンドポイントを Memecached ホストとして指定します

en: Always ignore all pages filed under the specified author usernames.
ja_JP: 指定された作者のユーザ名でファイルされたすべてのページを常に無視します。

en: Enabling this option will increase wp-admin performance, but may cause side-effects
ja_JP: このオプションを有効にすると、wp-admin のパフォーマンスが向上しますが、副作用が発生する可能性があります

en: Store transients in database even when external cache is used, which allows transient values to survive object cache cleaning/expiration
ja_JP: これを使用して、外部キャッシュが使用されている場合でも一時データをデータベースに保存します。これにより、一時的な値がオブジェクトキャッシュのクリーニング/期限切れに耐えられるようになります

en: Always ignore all pages filed under the specified category slugs.
ja_JP: 指定されたカテゴリ スラッグの下にファイルされたすべてのページを常に無視します。

en: Always ignore all pages filed under the specified custom fields. Separate name-value pairs with an equals sign (i.e., name=value).
ja_JP: 指定されたカスタム フィールドの下にあるすべてのページを常に無視します。名前と値のペアは等号で区切ります (つまり、name=value)。

en: Always ignore all pages filed under the specified tag slugs.
ja_JP: 指定されたタグ スラッグの下にファイルされたすべてのページを常に無視します。

en: Late caching:
ja_JP: レイト キャッシング:

en: If you use WordPress as a backend for integrations, API caching may be for you. Similar to page caching, repeat requests will benefit by having significantly lower response times and consume fewer resources to deliver. If WordPress is not used as a backend, for additional security, the API can be disabled completely.
ja_JP: 統合のバックエンドとして WordPress を使用している場合は、API キャッシングが適している場合があります。ページ キャッシングと同様に、繰り返し要求は、応答時間が大幅に短縮され、配信に必要なリソースが少なくて済むというメリットがあります。 WordPress をバックエンドとして使用しない場合は、セキュリティを強化するために、API を完全に無効にすることができます。

en: Overwrites key of page caching via custom filters by postponing entry extraction during the init action.
ja_JP: init アクション中のエントリ抽出を延期することにより、カスタム フィルタを介してページ キャッシュのキーを上書きします。

en: If you're using the WordPress API make sure to use caching to scale performance.
ja_JP: WordPress APIを使用している場合は、パフォーマンスを向上させるためにキャッシングを使用してください。

en: If the same WordPress content is accessed from different domains
ja_JP: 同じWordPressのコンテンツに異なるドメインからアクセスされた場合

en: Aliases
ja_JP: エイリアス

en: Defined (true)
ja_JP: 定義済み (真)

en: Defined (false)
ja_JP: 定義済み (false)

en: Redis extension:
ja_JP: Redis 拡張機能:

en: Compatibility Check
ja_JP: 互換性チェック

en: Installed (OPCache)
ja_JP: インストール済み (OPCache)

en: Memcached extension:
ja_JP: Memcached 拡張機能:

en: Cache alias hostnames:
ja_JP: キャッシュ エイリアスのホスト名:

en: Unlock more performance options
ja_JP: より多くのパフォーマンス オプションのロックを解除

en: Folder:
ja_JP: フォルダー:

en: Region:
ja_JP: 地域:

en: Authorize:
ja_JP: 承認:

en: Test upload
ja_JP: アップロードのテスト

en: Usage Statistics
ja_JP: 使用統計

en: CDN: Manual Purge
ja_JP: CDN: 手動パージ

en: Caching Statistics
ja_JP: キャッシング統計

en: Configure distribution
ja_JP: 配布を構成する

en: Disable <acronym title="Unicode Transformation Format">UTF</acronym>-8 blog charset support
ja_JP: <acronym title="Unicode 変換形式">UTF</acronym> -8 ブログ文字セットのサポートを無効にする

en: Don't reconfigure, I know what I'm doing
ja_JP: 再構成しないでください、私は自分が何をしているのか知っています

en: Increase the performance of themes powered by the Genesis Theme Framework by up to 60%.
ja_JP: Genesis Theme Framework を利用したテーマのパフォーマンスを最大 60% 向上させます。

en: Metrics are not available for browser applications
ja_JP: ブラウザ アプリケーションではメトリックを使用できません

en: Never cache pages associated with these categories:
ja_JP: 次のカテゴリに関連付けられたページをキャッシュしない:

en: Never cache pages by these authors:
ja_JP: 次の作成者のページはキャッシュしないでください:

en: Never cache pages that use these custom fields:
ja_JP: 次のカスタム フィールドを使用するページはキャッシュしないでください。

en: Never cache pages that use these tags:
ja_JP: 次のタグを使用するページはキャッシュしないでください。

en: Please enable <strong>Fragment Cache</strong> module to make sure <strong>Genesis extension</strong> works properly.
ja_JP: <strong>Fragment Cache</strong> モジュールを有効にして、<strong>Genesis 拡張機能</strong> が正しく動作することを確認してください。

en: Footer
ja_JP: フッター

en: Sidebar
ja_JP: サイドバー

en: Upgrade
ja_JP: アップグレード

en: Your RackSpace API key
ja_JP: RackSpace API キー

en: Accept
ja_JP: 承認

en: Content
ja_JP: コンテンツ

en: Header
ja_JP: ヘッダ

en: Renew Now
ja_JP: 今すぐ更新

en: Exclusions
ja_JP: 除外

en: Origin Push:
ja_JP: 原点プッシュ:

en: Decline
ja_JP: 却下

en: WP_ADMIN page
ja_JP: WP_ADMIN ページ

en: Cache genesis footer:
ja_JP: キャッシュ生成フッター:

en: Origin Pull / Mirror:
ja_JP: 原点プル/ミラー:

en: Select service to use
ja_JP: 利用するサービスを選択

en: Amazon CloudFront Over S3
ja_JP: S3 経由の Amazon CloudFront

en: logged in user rejected
ja_JP: ログインしたユーザーが拒否されました

en: Amazon Simple Storage Service (S3) Compatible
ja_JP: Amazon Simple Storage Service (S3) 対応

note: Translators: 1 path, 2 opening HTML strong tag, 3 closing HTML strong tag.
en: Edit file %2$s%1$s%3$s and add the following rules above the WordPress directives:
ja_JP: ファイル <strong>%s</strong> を編集し、WordPress ディレクティブの上に次のルールを追加します:

en: Excluded terms pages / posts:
ja_JP: 除外条件のページ/投稿:

note: Translators: 1 HTML input button to renew license.
en: Your W3 Total Cache Pro license key has expired. %1$s to continue using the Pro features
ja_JP: W3 Total Cache Pro ライセンスの有効期限が切れているようです。 %1$s で引き続き Pro 機能を使用できます

en: License key could not be detected in ini file.
ja_JP: ini ファイルでライセンス キーを検出できませんでした。

en: List of pages / posts that should not have the terms loop cached. Specify one page / post per line. This area supports regular expressions.
ja_JP: 用語ループをキャッシュしてはならないページ/投稿のリスト。 1 行につき 1 ページ / 投稿を指定します。この領域は正規表現をサポートしています。

en: Allows you to control which origins can use which features.
ja_JP: どのオリジンがどの機能を使用できるかを制御できます。

en: Defines the defaults for directives you leave unspecified. Generally, this applies to any directive that ends with -src.
ja_JP: 指定しないディレクティブのデフォルトを定義します。通常、これは -src で終わるすべてのディレクティブに適用されます。

en: This directive operates similarly to the &lt;iframe&gt; sandbox attribute by applying restrictions to a page's actions, including preventing popups, preventing the execution of plugins and scripts, and enforcing a same-origin policy.
ja_JP: このディレクティブは、ポップアップの防止、プラグインやスクリプトの実行の防止、同一生成元ポリシーの適用など、ページのアクションに制限を適用することにより、 &lt;iframe&gt; サンドボックス属性と同様に機能します。

note: Translators: 1 PHP version.
en: Not supported: %1$s.
ja_JP: サポートされていません: %1$s。

note: Translators: 1 status.
en: Swarmify%1$s
ja_JP: %1$s を群がらせる

en: Restricts the set of plugins that can be embedded into a document by limiting the types of resources which can be loaded.
ja_JP: 読み込めるリソースの種類を制限することで、ドキュメントに埋め込むことができるプラグインの種類を制限します。

en: Specifies valid sources for loading media using the &lt;audio&gt; and &lt;video&gt; elements.
ja_JP: &lt;audio&gt;および&lt;video&gt;要素を使用してメディアを読み込む際の有効なソースを指定します。

en: Allows control over the &lt;object&gt;, &lt;embed&gt;, and &lt;applet&gt; elements used by Flash and other plugins.
ja_JP: Flash やその他のプラグインで使用される &lt;object&gt;、&lt;embed&gt;、および &lt;applet&gt; 要素を制御できます。

en: Limits the origins to which you can connect via XMLHttpRequest, WebSockets, and EventSource.
ja_JP: XMLHttpRequest、WebSockets、および EventSource 経由で接続できるオリジンを制限します。

en: Restricts from where the protected resource can embed frames.
ja_JP: 保護されたリソースがフレームを埋め込むことができる場所を制限します。

en: Specifies the origins that can serve web fonts.
ja_JP: Web フォントを提供できるオリジンを指定します。

en: Specifies valid parents that may embed a page using &lt;frame&gt;, &lt;iframe&gt;, &lt;object&gt;, &lt;embed&gt;, or &lt;applet&gt;.
ja_JP: &lt;frame&gt;、&lt;iframe&gt;、&lt;object&gt;、&lt;embed&gt;、または &lt;applet&gt; を使用してページを埋め込むことができる有効な親を指定します。

en: Specifies valid sources for images and favicons.
ja_JP: 画像とファビコンの有効なソースを指定します。

en: Specifies valid sources for JavaScript.
ja_JP: JavaScript の有効なソースを指定します。

en: Not Set
ja_JP: 未設定

en: No = Enforce HPKP
ja_JP: いいえ = HPKP を強制する

en: Yes = Don't Enforce HPKP
ja_JP: はい = HPKP を強制しない

en: This header restricts the values of the Referer header in outbound links.
ja_JP: このヘッダーは、アウトバウンド リンクのリファラー ヘッダーの値を制限します。

en: This instructs the browser to not MIME-sniff a response outside its declared content-type. It helps to reduce drive-by download attacks and stops sites from serving malevolent content that could masquerade as an executable or dynamic HTML file.
ja_JP: これは、宣言されたコンテンツ タイプ以外の応答を MIME スニッフィングしないようにブラウザに指示します。ドライブバイ ダウンロード攻撃を減らし、サイトが実行可能ファイルまたは動的 HTML ファイルになりすます可能性のある悪意のあるコンテンツを提供するのを防ぎます。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acornym tag.
en: This header enables the %1$sXSS%2$s filter. It helps to stop malicious scripts from being injected into your website. Although this is already built into and enabled by default in most browsers today it is made available here to enforce its reactivation if it was disabled within the user's browser.
ja_JP: このヘッダーは、%1$sXSS%2$s フィルターを有効にします。悪意のあるスクリプトが Web サイトに挿入されるのを防ぐのに役立ちます。これは現在、ほとんどのブラウザに組み込まれており、デフォルトで有効になっていますが、ユーザーのブラウザ内で無効になっている場合に再有効化を強制するために、ここで使用できるようになっています。

en: This tells the browser if it is permitted to render a page within a frame-like tag (i.e., &lt;frame&gt;, &lt;iframe&gt; or &lt;object&gt;). This is useful for preventing clickjacking attacks.
ja_JP: これは、フレームのようなタグ (つまり、&lt;frame&gt;、&lt;iframe&gt;、または &lt;object&gt;) 内でページをレンダリングすることが許可されているかどうかをブラウザーに通知します。これは、クリックジャッキング攻撃を防ぐのに役立ちます。

en: This tells the user's browser not to make the session cookie accessible to client side scripting such as JavaScript. This makes it harder for an attacker to hijack the session ID and masquerade as the effected user.
ja_JP: これにより、ユーザーのブラウザーは、JavaScript などのクライアント側スクリプトからセッション Cookie にアクセスできないようになります。これにより、攻撃者がセッション ID を乗っ取り、影響を受けるユーザーになりすますことが難しくなります。

en: This will prevent the user's session ID from being transmitted in plain text, making it much harder to hijack the user's session.
ja_JP: これにより、ユーザーのセッション ID がプレーン テキストで送信されるのを防ぎ、ユーザーのセッションを乗っ取ることをより困難にします。

en: Controls whether the current document is allowed to change the size of media elements after the initial layout is complete.
ja_JP: 最初のレイアウトが完了した後に、現在のドキュメントがメディア要素のサイズを変更することを許可するかどうかを制御します。

en: Controls whether the current document is allowed to play audio via any methods.
ja_JP: 現在のドキュメントが任意のメソッドでオーディオを再生することを許可するかどうかを制御します。

en: Disable Emoji
ja_JP: 絵文字の無効化

en: Lazy Load Images
ja_JP: 画像の遅延読み込み

en: Defer loading offscreen images.
ja_JP: 画面外の画像の読み込みを延期する。

en: Controls whether the current document is allowed to play a video in a Picture-in-Picture mode via the corresponding API.
ja_JP: 現在のドキュメントが、対応するAPIを介してピクチャーインピクチャーモードで動画を再生することができるかどうかを制御します。

en: Controls whether the current document is allowed to display images in legacy formats.
ja_JP: 現在のドキュメントで、レガシーフォーマットの画像を表示することを許可するかどうかを制御します。

en: Controls whether the current document is allowed to use the Geolocation Interface.
ja_JP: 現在のドキュメントがGeolocation Interfaceの使用を許可されているかどうかを制御します。

en: Controls whether the current document is allowed to set document.domain.
ja_JP: 現在のドキュメントにdocument.domainの設定を許可するかどうかを制御します。

en: Lazy Load Google Maps
ja_JP: Google マップの遅延読み込み

en: Company id:
ja_JP: 会社ID:

en: User Experience
ja_JP: ユーザー体験

en: Client secret:
ja_JP: クライアント シークレット:

en: Test TransparentCDN
ja_JP: 透過的 CDN のテスト

en: Disable wp-embed script
ja_JP: wp-embed スクリプトを無効にする

en: Controls whether the current document is allowed to download and display large images.
ja_JP: 現在のドキュメントで大きな画像のダウンロードと表示を許可するかどうかを制御します。

en: Controls whether the current document is allowed to download and display unoptimized images.
ja_JP: 現在のドキュメントが最適化されていない画像をダウンロードして表示できるようにするかどうかを制御します。

en: Controls whether the current document is allowed to gather information about the orientation of the device through the Magnetometer interface.
ja_JP: 現在のドキュメントが磁力計インターフェイスを介してデバイスの向きに関する情報を収集できるようにするかどうかを制御します。

en: Controls whether the current document is allowed to make synchronous XMLHttpRequest requests.
ja_JP: 現在のドキュメントが同期 XMLHttpRequest リクエストを行うことを許可するかどうかを制御します。

en: Controls whether the current document is allowed to use audio input devices.
ja_JP: 現在のドキュメントでオーディオ入力デバイスの使用を許可するかどうかを制御します。

en: Controls whether the current document is allowed to use the Payment Request API.
ja_JP: 現在のドキュメントで Payment Request API の使用を許可するかどうかを制御します。

en: Controls whether the current document is allowed to use the Web MIDI API.
ja_JP: 現在のドキュメントで Web MIDI API の使用を許可するかどうかを制御します。

en: Controls whether the current document is allowed to use the WebUSB API.
ja_JP: 現在のドキュメントで WebUSB API の使用を許可するかどうかを制御します。

en: Controls whether the current document is allowed to use the WebXR Device API.
ja_JP: 現在のドキュメントが WebXR Device API の使用を許可されているかどうかを制御します。

en: Controls whether the current document is allowed to use Wake Lock API to indicate that device should not enter power-saving mode.
ja_JP: 現在のドキュメントが Wake Lock API を使用して、デバイスが省電力モードに入らないことを示すことを許可するかどうかを制御します。

en: Controls whether or not the document is permitted to use Screen Capture API.
ja_JP: ドキュメントがスクリーン キャプチャ API の使用を許可されているかどうかを制御します。

en: Controls whether the current document is allowed to auto-play media requested through the HTMLMediaElement interface.
ja_JP: HTMLMediaElement インターフェイスを介して要求されたメディアの自動再生を現在のドキュメントで許可するかどうかを制御します。

en: Controls whether the current document is allowed to gather information about the acceleration of the device through the Accelerometer interface.
ja_JP: 現在のドキュメントが加速度計インターフェイスを介してデバイスの加速度に関する情報を収集できるようにするかどうかを制御します。

en: Controls whether the current document is allowed to gather information about the amount of light in the environment around the device through the AmbientLightSensor interface.
ja_JP: 現在のドキュメントが AmbientLightSensor インターフェイスを介してデバイス周辺の環境の光量に関する情報を収集できるかどうかを制御します。

en: Controls whether the current document is allowed to gather information about the orientation of the device through the Gyroscope interface.
ja_JP: 現在のドキュメントがジャイロスコープ インターフェイスを介してデバイスの向きに関する情報を収集できるようにするかどうかを制御します。

en: Controls whether the current document is allowed to show layout animations.
ja_JP: 現在のドキュメントでレイアウト アニメーションの表示を許可するかどうかを制御します。

en: Controls whether the current document is allowed to use Element.requestFullScreen().
ja_JP: 現在のドキュメントで Element.requestFullScreen() の使用を許可するかどうかを制御します。

en: Controls whether the current document is allowed to use the Encrypted Media Extensions API (EME).
ja_JP: 現在のドキュメントで Encrypted Media Extensions API (EME) の使用を許可するかどうかを制御します。

en: Controls whether the current document is allowed to use video input devices.
ja_JP: 現在のドキュメントでビデオ入力デバイスの使用を許可するかどうかを制御します。

en: Disable jquery-migrate on the front-end
ja_JP: フロントエンドで jquery-migrate を無効にする

note: translators: 5 opening HTML a tag to W3TC User Experience page, 6 closing HTML a tag.
en: In addition to lazy loading images, with %1$sW3 Total Cache Pro%2$s you can lazy load %3$sGoogle Maps%4$s! More information and settings can be found on the %5$sUser Experience page%6$s.
ja_JP: 画像の遅延読み込みに加えて、%1$sW3 Total Cache Pro%2$s を使用すると、%3$sGoogle マップ%4$s を遅延読み込みできます!詳細と設定については、%5$sユーザー エクスペリエンス ページ%6$sをご覧ください。

en: Remove jquery-migrate support from your website front-end.
ja_JP: Web サイトのフロントエンドから jquery-migrate サポートを削除します。

en: Remove wp-embed.js script from your website. oEmbed functionality still works but you will not be able to embed other WordPress posts on your pages.
ja_JP: ウェブサイトから wp-embed.js スクリプトを削除します。 oEmbed 機能は引き続き機能しますが、ページに他の WordPress 投稿を埋め込むことはできません。

en: South America (São Paulo)
ja_JP: 南米 (サンパウロ)

en: Middle East (Bahrain)
ja_JP: 中東 (バーレーン)

en: China (Ningxia)
ja_JP: 中国 (寧夏回族自治区)

en: Email:
ja_JP: メール:

en: Asia Pacific (Osaka-Local)
ja_JP: 日本 (大阪)

en: Next
ja_JP: 次

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Done
ja_JP: 終わり

en: Succeeded
ja_JP: 成功した

en: Reauthorize
ja_JP: 再承認する

en: Lazy Loading
ja_JP: 遅延読み込み

en: Select region
ja_JP: 地域を選択

en: US East (Ohio)
ja_JP: 米国東部 (オハイオ)

en: XSL not tracked
ja_JP: XSL は追跡されません

en: US West (Oregon)
ja_JP: 米国西部 (オレゴン州)

en: Canada (Central)
ja_JP: カナダ (中部)

en: REST API disabled.
ja_JP: REST API が無効になっています。

en: Asia Pacific (Tokyo)
ja_JP: アジアパシフィック (東京)

en: Script Embed method:
ja_JP: スクリプトの埋め込み方法:

en: Asia Pacific (Seoul)
ja_JP: アジアパシフィック (ソウル)

en: Learn more about Pro
ja_JP: プロの詳細

en: Asia Pacific (Sydney)
ja_JP: アジアパシフィック (シドニー)

en: Asia Pacific (Mumbai)
ja_JP: アジアパシフィック (ムンバイ)

en: API key not specified.
ja_JP: API キーが指定されていません。

en: US West (N. California)
ja_JP: 米国西部 (北カリフォルニア)

en: Asia Pacific (Hong Kong)
ja_JP: アジアパシフィック (香港)

en: Asia Pacific (Singapore)
ja_JP: アジアパシフィック (シンガポール)

en: Page Cache: Current Page
ja_JP: ページキャッシュ: 現在のページ

en: Access key not specified.
ja_JP: アクセスキーが指定されていません。

en: rejected by filter:
ja_JP: フィルタにより拒否:

en: Full Site Delivery
ja_JP: フルサイトデリバリー

en: Process HTML image tags
ja_JP: HTML イメージ タグの処理

en: Process background images
ja_JP: 背景画像の処理

en: Adds compatibility for accelerated mobile pages (AMP) to minify.
ja_JP: 高速化されたモバイル ページ (AMP) の互換性をミニファイに追加します。

en: Configuration: Full-Site Delivery
ja_JP: 構成: フルサイト配信

note: Translators: 1 via value.
en: Content Delivery Network Full Site Delivery via %1$s
ja_JP: %s 経由のコンテンツ配信ネットワークのフル サイト配信

en: Exclude tags containing words
ja_JP: 単語を含むタグを除外する

en: Fragment caching extends the core functionality of WordPress by enabling caching policies to be set on groups of objects that are cached. This allows you to optimize various elements in themes and plugins to use caching to save resources and reduce response times. You can also use caching methods like Memcached or Redis (for example) to scale. Instructions for use are available in the FAQ available under the help menu. This feature also gives you control over the caching policies by the group as well as visibility into the configuration by extending the WordPress Object API with additional functionality.
ja_JP: フラグメント キャッシングは、キャッシュされたオブジェクトのグループにキャッシング ポリシーを設定できるようにすることで、WordPress のコア機能を拡張します。これにより、テーマやプラグインのさまざまな要素を最適化し、キャッシングを使用してリソースを節約し、応答時間を短縮できます。 Memcached や Redis (たとえば) などのキャッシュ メソッドを使用してスケーリングすることもできます。使用方法については、ヘルプ メニューの下にある FAQ を参照してください。この機能により、グループごとにキャッシュ ポリシーを制御したり、追加機能で WordPress オブジェクト API を拡張することで構成を可視化したりすることもできます。

en: Fragment caching is a powerful, but advanced feature. If you need help, take a look at our premium support, customization and audit services.
ja_JP: フラグメント キャッシュは強力ですが、高度な機能です。サポートが必要な場合は、プレミアム サポート、カスタマイズ、および監査サービスをご覧ください。

note: Author of the plugin
en: BoldGrid
ja_JP: ボールドグリッド

en: Increase the performance of dynamic sites that cannot benefit from the caching of entire pages.
ja_JP: ページ全体のキャッシュからメリットを得られない動的サイトのパフォーマンスを向上させます。

en: disable
ja_JP: 無効化

en: Blog feed
ja_JP: ブログフィード

en: Forums
ja_JP: フォーラム

en: Varnish servers:
ja_JP: Varnish サーバー:

en: Additional pages:
ja_JP: 追加ページ:

en: Referrer groups
ja_JP: リファラーグループ

en: Post page
ja_JP: 投稿ページ

en: Posts page
ja_JP: 投稿ページ

en: Don't cache front page
ja_JP: フロントページをキャッシュしない

en: Premium Services
ja_JP: プレミアムサービス

en: Browser Cache:
ja_JP: ブラウザーキャッシュ:

en: Install page
ja_JP: インストールページ

en: Update interval:
ja_JP: 更新間隔:

en: Compression:
ja_JP: 圧縮率:

en: Preserve CSS
ja_JP: CSS を保持

en: Page Cache:
ja_JP: ページキャッシュ:

en: Cache time:
ja_JP: キャッシュ時間:

en: upload active theme files
ja_JP: アクティブなテーマファイルをアップロード

en: Compress font-weight
ja_JP: フォントの太さを圧縮

en: Discard invalid properties
ja_JP: 無効なプロパティを削除

en: Post author pages
ja_JP: 投稿者ページ

en: Post author feed
ja_JP: 投稿者フィード

en: Pretty print
ja_JP: プリティプリント

en: Combine only
ja_JP: 結合のみ

en: Nginx server configuration file path
ja_JP: Nginx サーバー構成ファイルのパス

en: Database Cache:
ja_JP: データベースキャッシュ:

en: unsuccessful transfer queue
ja_JP: 失敗した転送キュー

en: Required files and directories have been automatically created
ja_JP: 必要なファイルとディレクトリが自動的に作成されました

en: Rejected cookies:
ja_JP: 拒否されたクッキー:

en: Force over-writing of existing files
ja_JP: 既存のファイルを強制的に上書きする

en: Include external files/libraries:
ja_JP: 外部ファイル/ライブラリを含める:

en: A configuration issue prevents <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> from working:
ja_JP: 設定上の問題が <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> の動作を妨害しています。

en: Enable XMIT:
ja_JP: XMIT を有効化:

en: License:
ja_JP: ライセンス:

en:  and
ja_JP: と

en: PageSpeed Report
ja_JP: PageSpeed レポート

en: Cache <acronym title="Secure Socket Layer">SSL</acronym> (<acronym title="HyperText Transfer Protocol over SSL">HTTPS</acronym>) requests
ja_JP: <acronym title="Secure Socket Layer">SSL</acronym> (<acronym title="HyperText Transfer Protocol over SSL">HTTPS</acronym>) リクエストをキャッシュ

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Use %1$sPHP%2$s function to set application name:
ja_JP: アプリケーション名を設定するには、%1$sPHP%2$s の関数を使用します:

en: Enable cache purge via Amazon <acronym title="Simple Notification Service">SNS</acronym>
ja_JP: Amazon <acronym title="Simple Notification Service">SNS</acronym> を通じてキャッシュパージを管理する

note: translators: 1: HTML input button to view minify settings.
en: check the %1$s to maintain the desired user experience
ja_JP: 望ましいユーザーエクスペリエンスを維持するため、%1$s を確認してください

note: translators: 1: opening HTML strong tag, 2: clsoing HTML strong tag, 3: HTML line break, 4: HTML input button to hide message.
en: Either the PHP configuration, web server configuration or a script in the WordPress installation has %1$szlib.output_compression%2$s enabled.%3$sPlease locate and disable this setting to ensure proper HTTP compression behavior. %4$s
ja_JP: PHP 設定、Web サーバー設定、または WordPress インストールスクリプトのいずれかで %1$szlib.output_compression%2$s が有効になっています。%3$s適切な HTTP 圧縮動作を確実にするには、この設定を探して無効化してください。%4$s

note: translators: 1: opening HTML strong tag, 2: closing HTML strong tag, 3: HTML input button for hiding message.
en: Unfortunately the PHP installation is incomplete, the %1$szlib module is missing%2$s. This is a core PHP module. Notify the server administrator. %3$s
ja_JP: 残念ながら、PHP のインストールは不完全で、%1$szlib モジュールがありません%2$s。これは PHP のコアモジュールです。サーバー管理者に通知してください。%3$s

note: translators: 1: HTML input button to clear the cache, 2: HTML input button to hide message.
en: One or more plugins have been activated or deactivated, please %1$s. %2$s
ja_JP: 1つ以上のプラグインが有効化または無効化されました。%1$sしてください。%2$s

note: translators: 1: Upload path.
en: The uploads directory is not available. Default WordPress directories will be created: <strong>%1$s</strong>.
ja_JP: アップロードディレクトリは使用できません。デフォルトの WordPress ディレクトリが作成されます: <strong>%1$s</strong>。

en: Clean
ja_JP: 掃除

en: deploy
ja_JP: 配備

en: Embed type:
ja_JP: 埋め込みタイプ:

en: Minify mode:
ja_JP: 縮小モード:

en: Purge limit:
ja_JP: パージ制限:

en: Minify:
ja_JP: 縮小:

en: Front page
ja_JP: 表紙

en: Hide comments
ja_JP: コメントを非表示

en: Add timestamp
ja_JP: タイムスタンプを追加

en: Wrap after:
ja_JP: 後にラップ:

en: Remove last ;
ja_JP: 最後を削除します。

en: Spread the Word
ja_JP: 言葉を広める

en: update the path
ja_JP: パスを更新する

en: minify settings
ja_JP: 設定を縮小する

en: Purge sitemaps:
ja_JP: サイトマップのパージ:

en: Rejected files:
ja_JP: 拒否されたファイル:

en: Sort Properties
ja_JP: プロパティの並べ替え

en: Compress colors
ja_JP: 色を圧縮する

en: Host attachments
ja_JP: ホストの添付ファイル

en: Host theme files
ja_JP: ホストテーマファイル

en: Global groups:
ja_JP: グローバル グループ:

en: Object Cache:
ja_JP: オブジェクト キャッシュ:

en: User Agents:
ja_JP: ユーザー エージェント:

en: Cache front page
ja_JP: フロントページをキャッシュする

en: Cache posts page
ja_JP: キャッシュ投稿ページ

en: Post terms feeds
ja_JP: 投稿条件フィード

en: Post terms pages
ja_JP: 投稿条件ページ

en: @import handling:
ja_JP: @インポート処理:

en: Host custom files
ja_JP: カスタム ファイルをホストする

en: Custom file list:
ja_JP: カスタム ファイル リスト:

en: User Agent groups
ja_JP: ユーザー エージェント グループ

en: Compilation level:
ja_JP: コンパイル レベル:

en: Don't minify feeds
ja_JP: フィードを縮小しない

en: Line break removal
ja_JP: 改行の削除

en: Page Cache Method:
ja_JP: ページキャッシュ方式:

en: Post comments feed
ja_JP: コメント フィードを投稿する

en: Regroup selectors:
ja_JP: セレクターを再グループ化します。

en: Line break after:
ja_JP: 次の後の改行:

en: Daily archive pages
ja_JP: 毎日のアーカイブ ページ

en: Lowercase selectors
ja_JP: 小文字セレクター

en: Pages per interval:
ja_JP: 間隔ごとのページ:

en: Post comments pages
ja_JP: コメントページの投稿

en: Reject query words:
ja_JP: 検索キーワードを拒否:

en: Case for properties:
ja_JP: プロパティのケース:

en: Verify rewrite rules
ja_JP: 書き換えルールを確認する

en: Yearly archive pages
ja_JP: 年次アーカイブ ページ

en: view visualizations
ja_JP: ビジュアライゼーションを表示

en: Object Cache Method:
ja_JP: オブジェクト キャッシュ方式:

en: Optimize shorthands:
ja_JP: 略記を最適化する:

en: Specify page headers:
ja_JP: ページ ヘッダーを指定します。

en: Add canonical header
ja_JP: 正規ヘッダーを追加

en: empty the page cache
ja_JP: ページキャッシュを空にする

en: Ignored query stems:
ja_JP: 無視されたクエリ ステム:

en: Minify Cache Method:
ja_JP: キャッシュ方法を縮小:

en: Auto upload interval:
ja_JP: 自動アップロード間隔:

en: Cache Control policy:
ja_JP: キャッシュ制御ポリシー:

en: Cache exception list:
ja_JP: キャッシュ例外リスト:

en: File types to import:
ja_JP: インポートするファイルの種類:

en: Monthly archive pages
ja_JP: 毎月のアーカイブ ページ

en: Rejected user agents:
ja_JP: 拒否されたユーザー エージェント:

en: Set entity tag (ETag)
ja_JP: エンティティ タグの設定 (ETag)

en: Database Cache Method:
ja_JP: データベース キャッシュ方式:

en: Empty the minify cache
ja_JP: 圧縮キャッシュを空にする

en: Empty the object cache
ja_JP: オブジェクトキャッシュを空にする

en: Fragment Cache Method:
ja_JP: フラグメント キャッシュ方式:

en: Non-persistent groups:
ja_JP: 非持続グループ:

en: Comment cookie lifetime:
ja_JP: コメント Cookie の有効期間:

en: Expires header lifetime:
ja_JP: Expires ヘッダーの有効期間:

en: export the media library
ja_JP: メディア ライブラリをエクスポートする

en: Re-transfer cycle limit:
ja_JP: 再転送サイクル制限:

en: Sort Selectors (caution)
ja_JP: セレクターの並べ替え (注意)

en: Ignored comment stems:
ja_JP: 無視されたコメント ステム:

en: 404 error exception list:
ja_JP: 404 エラー例外リスト:

en: Accepted query strings:
ja_JP: 受け入れられるクエリ文字列:

en: Host wp-includes/ files
ja_JP: ホスト wp-includes/ ファイル

en: Manual fragment groups:
ja_JP: 手動フラグメント グループ:

en: Non-trailing slash pages:
ja_JP: 末尾にスラッシュがないページ:

en: Minify error notification:
ja_JP: エラー通知を縮小します。

en:  Disable caching of HEAD <acronym title="Hypertext Transfer Protocol">HTTP</acronym> requests
ja_JP:  HEAD <acronym title="ハイパーテキスト転送プロトコル">HTTP</acronym>リクエストのキャッシュを無効にする

en: <acronym title="Application Programming Interface">API</acronym> secret:
ja_JP: <acronym title="アプリケーション プログラミング インターフェイス">API</acronym>シークレット:

en: Amazon <acronym title="Simple Notification Service">SNS</acronym> region:
ja_JP: Amazon <acronym title="簡易通知サービス">SNS</acronym>リージョン:

en: Automatically prime the page cache
ja_JP: ページキャッシュを自動的に準備する

en: Cache 404 (not found) pages
ja_JP: キャッシュ 404 (見つかりません) ページ

en: Cache <acronym title="Uniform Resource Identifier">URI</acronym>s with query string variables
ja_JP: クエリ文字列変数を使用して<acronym title="統一資源識別子">URI</acronym>をキャッシュする

en: Cache feeds: site, categories, tags, comments
ja_JP: キャッシュ フィード: サイト、カテゴリ、タグ、コメント

en: Default lifetime of cache objects:
ja_JP: キャッシュ オブジェクトのデフォルトの有効期間:

en: Disable all the built-in micro optimizations
ja_JP: 組み込みのマイクロ最適化をすべて無効にする

en: Don't cache pages for following user roles
ja_JP: 次のユーザー ロールのページをキャッシュしない

en: Don't cache pages for logged in users
ja_JP: ログインしているユーザーのページをキャッシュしない

en: Flush all cache on post, comment etc changes.
ja_JP: 投稿、コメントなどの変更ですべてのキャッシュをフラッシュします。

en: Handle <acronym title="Extensible Markup Language">XML</acronym> mime type
ja_JP: <acronym title="拡張マークアップ言語">XML</acronym> MIME タイプの処理

en: Line break removal (not applied when combine only is active)
ja_JP: 改行の削除 (結合のみがアクティブな場合は適用されません)

en: Line break removal (not safe, not applied when combine only is active)
ja_JP: 改行の削除 (安全ではありません。結合のみがアクティブな場合は適用されません)

en: Minify only, do not obfuscate local symbols
ja_JP: 縮小のみ、ローカル シンボルを難読化しない

en: Preserve unnecessary semicolons
ja_JP: 不要なセミコロンを保持する

en: Remove unnecessary backslashes
ja_JP: 不要なバックスラッシュを削除

en: Sitemap <acronym title="Uniform Resource Indicator">URL</acronym>:
ja_JP: サイトマップの<acronym title="ユニフォーム リソース インジケーター">URL</acronym> :

en: Specify the feed types to purge:
ja_JP: パージするフィード タイプを指定します。

note: Description of the plugin
en: The highest rated and most complete WordPress performance plugin. Dramatically improve the speed and user experience of your site. Add browser, page, object and database caching as well as minify and content delivery network (CDN) to WordPress.
ja_JP: 最も評価が高く、最も完全な WordPress パフォーマンス プラグイン。サイトの速度とユーザー エクスペリエンスを劇的に向上させます。ブラウザー、ページ、オブジェクト、データベースのキャッシング、圧縮、コンテンツ配信ネットワーク (CDN) を WordPress に追加します。

en: Topic <acronym title="Identification">ID</acronym>:
ja_JP: トピック<acronym title="身元">ID</acronym> :

en:  <a href="?page=w3tc_cdn#configuration">Specify it here</a>.
ja_JP:  <a href="?page=w3tc_cdn#configuration">ここで指定します</a>。

en: <acronym title="Cascading Style Sheets">CSS</acronym> minifier:
ja_JP: <acronym title="カスケード スタイル シート">CSS</acronym>ミニファイア:

en: <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> minifier:
ja_JP: <acronym title="ハイパーテキストマークアップ言語">HTML</acronym>ミニファイア:

en: <acronym title="JavaScript">JS</acronym> minifier:
ja_JP: <acronym title="JavaScript">JS</acronym>ミニファイヤ:

en: After <span class="html-tag">&lt;body&gt;</span>
ja_JP: <span class="html-tag">&lt;本文&gt;の</span>後

en: Before <span class="html-tag">&lt;/body&gt;</span>
ja_JP: <span class="html-tag">&lt;/body&gt; の</span>前

en: Browser Cache and use compression
ja_JP: ブラウザのキャッシュと圧縮の使用

en: Default lifetime of cached fragments:
ja_JP: キャッシュされたフラグメントのデフォルトの有効期間:

en: Disable cookies for static files
ja_JP: 静的ファイルの Cookie を無効にする

en: Disable minify for logged in users
ja_JP: ログインしているユーザーの縮小を無効にする

en: Do not process 404 errors for static objects with WordPress
ja_JP: WordPress で静的オブジェクトの 404 エラーを処理しない

en: Don't cache queries for logged in users
ja_JP: ログインしているユーザーのクエリをキャッシュしない

en: Edge mode has been disabled.
ja_JP: エッジ モードが無効になりました。

en: Edge mode has been enabled.
ja_JP: エッジ モードが有効になりました。

note: translators: 1: Error message.
en: Encountered issue with CDN: %s.
ja_JP: CDN: %s で問題が発生しました。

note: translators: 1: Error message, 2: Install link.
en: Encountered issue with CDN: %1$s. See %2$s for instructions of creating correct table.
ja_JP: CDN: %s で問題が発生しました。正しいテーブルを作成する手順については、%s を参照してください。

en: Export changed files automatically
ja_JP: 変更されたファイルを自動的にエクスポート

en: Garbage collection interval:
ja_JP: ガベージ コレクションの間隔:

en: Import external media library attachments
ja_JP: 外部メディア ライブラリの添付ファイルをインポートする

en: Inline <acronym title="Cascading Style Sheet">CSS</acronym> minification
ja_JP: インライン<acronym title="カスケード スタイル シート">CSS</acronym>縮小

en: Inline <acronym title="JavaScript">JS</acronym> minification
ja_JP: インライン<acronym title="JavaScript">JS</acronym>縮小

note: translators: 1: Button code, 2: Button code, 3: Button code.
en: Make sure to %1$s and upload the %2$s, files to the <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> to ensure proper operation. %3$s
ja_JP: %s を実行して %s ファイルを<acronym title="コンテンツ配信ネットワーク">CDN</acronym>にアップロードし、正常に動作することを確認してください。 %s

en: Maximum lifetime of cache objects:
ja_JP: キャッシュ オブジェクトの最大有効期間:

en: Memcached hostname:port / <acronym title="Internet Protocol">IP</acronym>:port:
ja_JP: Memcached ホスト名:ポート / <acronym title="インターネットプロトコル">IP</acronym> :ポート:

en: Never cache the following pages:
ja_JP: 次のページはキャッシュしないでください。

en: Never minify the following pages:
ja_JP: 次のページは縮小しないでください。

en: Preserved comment removal (not applied when combine only is active)
ja_JP: 保存されたコメントの削除 (結合のみがアクティブな場合は適用されません)

en: Prevent caching exception list:
ja_JP: キャッシュ例外リストを防止:

en: Pull Zone was automatically created.
ja_JP: プル ゾーンが自動的に作成されました。

en: Re-transfer cycle interval:
ja_JP: 再転送サイクル間隔:

note: Translators: 1 last minify error, 2 dismiss button.
en: Recently an error occurred while creating the CSS / JS minify cache: %1$s. %2$s
ja_JP: 最近、CSS / JS 圧縮キャッシュの作成中にエラーが発生しました: %s。 %s

en: Rewrite <acronym title="Uniform Resource Locator">URL</acronym> structure
ja_JP: <acronym title="ユニフォームリソースロケータ">URL</acronym>構造を書き換える

note: translators: 1: Button code, 2: Button code, 3: Button code.
en: Settings that affect Browser Cache settings for files hosted by the CDN have been changed. To apply the new settings %1$s and %2$s. %3$s
ja_JP: CDN によってホストされるファイルのブラウザ キャッシュ設定に影響する設定が変更されました。新しい設定 %s と %s を適用するには。 %s

note: translators: 1: Button code.
en: The %1$s has unresolved errors. Empty the queue to restore normal operation.
ja_JP: %s には未解決のエラーがあります。通常の操作を復元するには、キューを空にします。

en: The <strong>"Access key", "Secret key" and "Bucket"</strong> fields cannot be empty.
ja_JP: <strong>「アクセス キー」、「秘密鍵」、および「バケット」</strong> フィールドを空にすることはできません。

en: The <strong>"Access key", "Secret key" and "Replace default hostname with"</strong> fields cannot be empty.
ja_JP: <strong>「アクセス キー」、「秘密鍵」、および「デフォルトのホスト名を次のものに置き換える」</strong> フィールドを空にすることはできません。

en: The <strong>"Access key", "Secret key", "Bucket" and "Replace default hostname with"</strong> fields cannot be empty.
ja_JP: <strong>「アクセス キー」、「秘密鍵」、「バケット」、および「デフォルトのホスト名を次のものに置き換える」</strong> フィールドを空にすることはできません。

en: The <strong>"Account name", "Account key" and "Container"</strong> fields cannot be empty.
ja_JP: <strong>「アカウント名」、「アカウント キー」、「コンテナ」</strong> フィールドを空にすることはできません。

en: The <strong>"Replace default hostname with"</strong> field cannot be empty.
ja_JP: <strong>「デフォルトのホスト名を置き換える」</strong> フィールドを空にすることはできません。

en: The <strong>"Username", "API key", "Container" and "Replace default hostname with"</strong> fields cannot be empty.
ja_JP: <strong>「ユーザー名」、「API キー」、「コンテナ」、および「デフォルトのホスト名を次のものに置き換える」</strong> フィールドを空にすることはできません。

note: translators: 1: Button code.
en: The <strong>CURL PHP</strong> extension is not available. Please install it to enable S3 or CloudFront functionality. %1$s
ja_JP: <strong>CURL PHP</strong> 拡張機能は利用できません。 S3 または CloudFront 機能を有効にするためにインストールしてください。 %s

note: translators: 1: Button code, 2: Button code.
en: The active theme has changed, please %1$s now to ensure proper operation. %2$s
ja_JP: アクティブなテーマが変更されました。正常に動作するように %s してください。 %s

en: The add-in has been removed.
ja_JP: アドインが削除されました。

note: Translators: 1 empty cache button. Translators: 1 object cache flush button.
en: The setting change(s) made either invalidate the cached data or modify the behavior of the site. %1$s now to provide a consistent user experience.
ja_JP: 設定の変更により、キャッシュされたデータが無効になるか、サイトの動作が変更されます。 %s は一貫したユーザー エクスペリエンスを提供します。

note: translators: 1: Upload path, 2: Button code.
en: The uploads path found in the database (%1$s) is inconsistent with the actual path. Please manually adjust the upload path either in miscellaneous settings or if not using a custom path %2$s automatically to resolve the issue.
ja_JP: データベース (%s) で見つかったアップロード パスは、実際のパスと一致しません。その他の設定でアップロード パスを手動で調整するか、カスタム パス %s を使用しない場合は問題を自動的に解決してください。

en: Theme file types to upload:
ja_JP: アップロードするテーマ ファイルの種類:

en: Update external files every:
ja_JP: 外部ファイルを更新する間隔:

note: translators: 1: Button code, 2: Button code.
en: Upgraded WordPress? Please %1$s files now to ensure proper operation. %2$s
ja_JP: アップグレードされたワードプレス?正しく動作するように、%s ファイルを今すぐ実行してください。 %s

en: Use single network configuration file for all sites.
ja_JP: すべてのサイトで単一のネットワーク構成ファイルを使用します。

en: wp-includes file types to upload:
ja_JP: アップロードする wp-includes ファイルの種類:

note: Translators: 1 HTML strong tag containing extension name.
en: Extension %s has been successfully activated.
ja_JP: 拡張機能 %s が正常に有効化されました。

note: Translators: 1 memcached servers.
en: Database Cache: %1$s.
ja_JP: データベース キャッシュ: %1$s。

note: Translators: 1 memcache servers.
en: Minify: %1$s.
ja_JP: 縮小: %1$s。

note: Translators: 1 memecached servers.
en: Object Cache: %1$s.
ja_JP: オブジェクト キャッシュ: %1$s。

note: Translators: 1 memcached servers.
en: Page Cache: %1$s.
ja_JP: ページ キャッシュ: %1$s。

en: unknown
ja_JP: 不明

en: Invalid Request
ja_JP: 無効なリクエスト

en: Active
ja_JP: 有効

en: General Settings
ja_JP: 一般設定

en: Performance
ja_JP: パフォーマンス

en: File
ja_JP: ファイル

en: Install
ja_JP: インストール

en: Database
ja_JP: データベース

note: Translators: 1 error message.
en: Error: %s
ja_JP: エラー: %s

en: Empty Page Cache
ja_JP: ページキャッシュを空にする

en: Empty Object Cache
ja_JP: オブジェクトキャッシュを空にする

en: Empty OpCode Cache
ja_JP: オペコードキャッシュを空にする

en: click here
ja_JP: こちらをクリック

en: Empty Minify Cache
ja_JP: Minify キャッシュを空にする

en: Please select config file.
ja_JP: 設定ファイルを選択してください。

en: Unable to purge post.
ja_JP: 投稿を削除できません。

en: Empty Fragment Cache
ja_JP: フラグメントキャッシュを空にする

en: This widget requires JavaScript.
ja_JP: このウィジェットには JavaScript が必要です。

en: Requests
ja_JP: リクエスト

en: Cancelled
ja_JP: キャンセル済み

en: Suspended
ja_JP: 一時停止中

en: Fraud
ja_JP: 不正

en: Deactivate this plugin
ja_JP: このプラグインを停止

en: Web Server
ja_JP: Web サーバー

en: Extensions
ja_JP: 拡張機能

en: Empty All Caches
ja_JP: すべてのキャッシュを空にする

en: API Key is invalid.
ja_JP: API キーが無効です。

en: API Key is not configured.
ja_JP: API キーが設定されていません。

en: PHP agent is not enabled.
ja_JP: PHP エージェントが有効になっていません。

en: PHP module is not enabled.
ja_JP: PHP モジュールが有効になっていません。

en: Database caching is disabled
ja_JP: データベースのキャッシュが無効になっています

en: Empty username.
ja_JP: ユーザー名が空です。

en: Test passed
ja_JP: テスト合格

en: Database times
ja_JP: データベース時間

en: Page load times
ja_JP: ページの読み込み時間

en: Server Error
ja_JP: サーバーエラー

en: Post successfully purged.
ja_JP: 投稿が正常に消去されました。

en: Empty account #.
ja_JP: アカウント番号が空です。

en: Please enter subject in the subject field.
ja_JP: 件名欄に件名を入力してください。

en: Suggest a New Feature
ja_JP: 新機能を提案

en: Submit a Bug Report
ja_JP: バグ レポートを提出

en: Cookie is rejected
ja_JP: クッキーが拒否されました

en: Doing cron
ja_JP: Cron の実行

en: XMLRPC request
ja_JP: XMLRPC リクエスト

en: Query is rejected
ja_JP: クエリーが拒否されました

en: logged in role is rejected
ja_JP: ログイン中の権限グループが拒否されました

en: Object caching is disabled
ja_JP: オブジェクトキャッシュを無効化中

en: e.g.: domain.com
ja_JP: 例: domain.com

en: Domains to rename:
ja_JP: 名前を変更するドメイン:

en: Yes, remove it for me
ja_JP: はい、削除してください

en: Files purged successfully.
ja_JP: ファイルを正常にパージしました。

en: Flushing the DB cache failed.
ja_JP: DB キャッシュのフラッシュに失敗しました。

en: Theme files export
ja_JP: テーマファイルのエクスポート

en: Modify attachment URLs
ja_JP: 添付ファイルの URL を変更

en: PHP agent:
ja_JP: PHP エージェント:

en: Current customers
ja_JP: 現在のお客様

en: Flushing the minify cache failed.
ja_JP: 圧縮キャッシュのフラッシュに失敗しました。

note: Translators: 1 button link.
en: The Page Cache add-in file advanced-cache.php is not a W3 Total Cache drop-in. It should be removed. %s
ja_JP: Page Cache アドインファイル advanced-cache.php は W3 Total Cache ドロップインではありません。削除する必要があります。%s

en: Support
ja_JP: サポート

en: Select zone
ja_JP: ゾーンを選択

en: Incorrect engine
ja_JP: 不適切なエンジン

en: About
ja_JP: このサイトについて

en: Date:
ja_JP: 日付:

en: Network Deactivate
ja_JP: サイトネットワークで停止

note: translators: 1 HTML acronym for CDN (content delivery network).
en: %1$s was successfully purged.
ja_JP: %1$s を正常に破棄しました。

note: translators: 1 CDN engine name, 2 rejection reason.
en: Content Delivery Network via %1$s%2$s
ja_JP: %1$s%2$s 経由のコンテンツ配信ネットワーク (CDN)

note: translators: 1: Engine name, 2: Reject reason.
en: Database Caching using %1$s%2$s
ja_JP: %1$s%2$s を使用してデータベースキャッシュ

note: translators: 1: Cache hits, 2: Cache total cache objects, 3: Engine anme, 4: Reason.
en: Object Caching %1$d/%2$d objects using %3$s%4$s
ja_JP: オブジェクトキャッシュ %1$d/%2$d オブジェクトが %3$s%4$s を使用中

note: translators: 1: Query hits, 2: Total queries, 3: Total time, 4: Engine name, 5: Reject reason.
en: Database Caching %1$d/%2$d queries in %3$.3f seconds using %4$s%5$s
ja_JP: データベースキャッシュ %1$d/%2$d クエリーが%3$.3f秒で %4$s%5$s を使用中

note: translators: 1 enable button link.
en: Fancy permalinks are disabled. Please %1$s it first, then re-attempt to enabling the 'Do not process 404 errors for static objects with WordPress'.
ja_JP: 「プリティ」パーマリンクは無効になっています。最初に%1$sしてから「静的オブジェクトの404エラーを WordPress で処理しない」を有効化してください。

note: translators: 1 enable button link.
en: Fancy permalinks are disabled. Please %1$s it first, then re-attempt to enabling enhanced disk mode.
ja_JP: 「プリティ」パーマリンクは無効になっています。最初に%1$sしてから拡張ディスクモードの有効化をもう一度お試しください。

en: Request-wide
ja_JP: リクエスト全体

note: translators: 1 HTML button link to remove object-cache.php file.
en: The Object Cache add-in file object-cache.php is not a W3 Total Cache drop-in. Remove it or disable Object Caching. %1$s
ja_JP: オブジェクトキャッシュのアドインファイル object-cache.php は W3 Total Cache ドロップインではありません。
    削除するか、オブジェクトキャッシュを無効化してください。%1$s

note: translators: 1 cache hits, 2 cache total, 3 engine name, 4 reject reason.
en: Fragment Caching %1$d/%2$d fragments using %3$s%4$s
ja_JP: フラグメントキャッシュ %1$d/%2$d フラグメントが %3$s%4$s を使用中

en: Operating System
ja_JP: OS

en: Pending
ja_JP: 承認待ち

en: FAQ
ja_JP: よくある質問

en: Supported
ja_JP: 対応

en: Doing AJAX
ja_JP: AJAX を行う

en: PHP version
ja_JP: PHP のバージョン

en: Test failed.
ja_JP: テストに失敗しました。

en: Test passed.
ja_JP: テストに合格しました。

en: Empty Caches
ja_JP: 空のキャッシュ

en: Empty token.
ja_JP: 空のトークン。

en: Short init
ja_JP: ショートイニシャル

en: Average times
ja_JP: 平均回数

en: Purge from CDN
ja_JP: CDN からのパージ

en: Loading&#8230;
ja_JP: 読み込んでいます…

en: Empty password.
ja_JP: 空のパスワード。

en: Incorrect type.
ja_JP: タイプが正しくありません。

en: Invalid engine.
ja_JP: エンジンが無効です。

en: Purge from cache
ja_JP: キャッシュからパージ

en: Refresh Analysis
ja_JP: 分析の更新

en: Remove it for me
ja_JP: 私のためにそれを削除します

en: Empty files list.
ja_JP: ファイル リストが空です。

en: Empty zones list.
ja_JP: ゾーン リストが空です。

en: User is logged in
ja_JP: ユーザーがログインしています

en: Invalid response.
ja_JP: 無効な応答です。

en: Application request
ja_JP: 申請依頼

en: Custom files export
ja_JP: カスタム ファイルのエクスポート

en: Invalid Request URI
ja_JP: 無効なリクエスト URI

en: Minify files export
ja_JP: ファイルのエクスポートを縮小する

en: Empty JAR file path.
ja_JP: JAR ファイルのパスが空です。

en: Subscription level:
ja_JP: サブスクリプション レベル:

en: Test Database Cache
ja_JP: データベースキャッシュのテスト

en: Top 5 slowest times
ja_JP: 遅い時間トップ 5

en: Web Transaction times
ja_JP: ウェブ取引時間

en: Media Library export
ja_JP: メディア ライブラリのエクスポート

en: Media Library import
ja_JP: メディア ライブラリのインポート

en: Created successfully.
ja_JP: 正常に作成されました。

en: Includes files export
ja_JP: ファイルのエクスポートを含む

en: Content Delivery Network
ja_JP: コンテンツ配信ネットワーク

en: Added by W3 Total Cache
ja_JP: W3 Total Cache により追加

en: Request URI is rejected
ja_JP: リクエスト URI が拒否されました

en: Invalid Request Parameter
ja_JP: リクエスト パラメータが無効です

en: All caches successfully emptied.
ja_JP: すべてのキャッシュが正常に空になりました。

note: Translators: 1 reject reason.
en: Application Monitoring using New Relic%1$s
ja_JP: New Relic%s を使用したアプリケーション監視

en: Attachment successfully purged.
ja_JP: 添付ファイルは正常にパージされました。

en: Configuration file could not be imported.
ja_JP: 構成ファイルをインポートできませんでした。

en: Database cache successfully emptied.
ja_JP: データベース キャッシュが正常に空になりました。

en: Disk cache(s) successfully emptied.
ja_JP: ディスク キャッシュが正常に空になりました。

en: Fragment cache successfully emptied.
ja_JP: フラグメント キャッシュが正常に空になりました。

en: Media Query string has been successfully updated.
ja_JP: メディア クエリ文字列が正常に更新されました。

en: Memcached cache(s) successfully emptied.
ja_JP: Memcached キャッシュが正常に空になりました。

en: Minify cache successfully emptied.
ja_JP: 縮小キャッシュが正常に空になりました。

en: New relic settings have been updated.
ja_JP: 新しいレリックの設定が更新されました。

en: Object cache successfully emptied.
ja_JP: オブジェクト キャッシュが正常に空になりました。

en: Opcode cache(s) successfully emptied.
ja_JP: オペコード キャッシュが正常に空になりました。

en: Page cache successfully emptied.
ja_JP: ページ キャッシュが正常に空になりました。

en: Please describe the issue in the issue description field.
ja_JP: 問題の説明フィールドに問題を説明してください。

en: Please enter an administrator login. Create a temporary one just for this support case if needed.
ja_JP: 管理者ログインを入力してください。必要に応じて、このサポート ケース専用の一時的なものを作成します。

en: Please enter valid email address in the E-Mail field.
ja_JP: 電子メール フィールドに有効な電子メール アドレスを入力してください。

en: Please enter WP Admin password, be sure it's spelled correctly.
ja_JP: WP 管理者パスワードを入力してください。スペルが正しいことを確認してください。

en: Please enter your name in the Name field
ja_JP: お名前欄にお名前をご記入ください

en: Please enter your phone in the phone field.
ja_JP: 電話番号欄に電話番号を入力してください。

en: Please select request type.
ja_JP: リクエストの種類を選択してください。

en: Plugin configuration successfully updated.
ja_JP: プラグイン構成が正常に更新されました。

en: Preview mode was successfully disabled
ja_JP: プレビュー モードを無効にしました

en: Preview mode was successfully enabled
ja_JP: プレビュー モードが有効になりました

en: Preview settings successfully deployed. Preview mode remains enabled until it's disabled. Continue testing new settings or disable preview mode if done.
ja_JP: プレビュー設定が正常に展開されました。プレビュー モードは、無効になるまで有効のままです。新しい設定のテストを続行するか、完了した場合はプレビュー モードを無効にします。

en: Pull Zone could not be automatically created.
ja_JP: プル ゾーンを自動的に作成できませんでした。

en: Settings successfully imported.
ja_JP: 設定が正常にインポートされました。

en: Settings successfully restored.
ja_JP: 設定が正常に復元されました。

en: The support request has been successfully sent.
ja_JP: サポート リクエストは正常に送信されました。

en: Unable to purge attachment.
ja_JP: 添付ファイルを消去できません。

en: Unable to send the support request.
ja_JP: サポート リクエストを送信できません。

en: Unable to upload config file.
ja_JP: 構成ファイルをアップロードできません。

en: Varnish servers successfully purged.
ja_JP: Varnish サーバーが正常に削除されました。

en: Account ID is not configured.
ja_JP: アカウント ID が構成されていません。

en: Application ID is not configured. Enter/Select application name.
ja_JP: アプリケーション ID が構成されていません。アプリケーション名を入力/選択します。

en: Authentication Failure or Insufficient Access Rights
ja_JP: 認証の失敗または不十分なアクセス権

en: CDN module: Required Database SQL
ja_JP: CDN モジュール: 必要なデータベース SQL

note: Translators: 1 license key, 2 license key list.
en: Configured license key does not match license key(s) in account: <br />%1$s <br />%2$s
ja_JP: 構成されたライセンス キーがアカウントのライセンス キーと一致しません:<br /> %s<br /> %s

en: Content Delivery Network (CDN): Purge Tool
ja_JP: コンテンツ配信ネットワーク (CDN): パージ ツール

note: Translators: 1 filename.
en: Content-Disposition: attachment; filename=%1$s.json
ja_JP: Content-Disposition: 添付;ファイル名=%s.json

en: Database Cluster configuration file has been successfully saved
ja_JP: データベース クラスタ構成ファイルが正常に保存されました

en: DOING_AJAX constant is defined
ja_JP: DOING_AJAX 定数が定義されています

en: DONOTAUTORUM constant is defined
ja_JP: DONOTAUTORUM 定数が定義されています

en: DONOTCACHEDB constant is defined
ja_JP: DONOTCACHEDB 定数が定義されています

en: DONOTCACHEOBJECT constant is defined
ja_JP: DONOTCACHEOBJECT 定数が定義されています

en: Empty JAVA executable path.
ja_JP: JAVA 実行可能パスが空です。

en: File successfully deleted from the queue.
ja_JP: ファイルがキューから正常に削除されました。

note: translators: 1: Error message.
en: Files did not successfully purge with error %1$s
ja_JP: ファイルはエラー %s で正常にパージされませんでした

en: Flushing the object cache failed.
ja_JP: オブジェクト キャッシュのフラッシュに失敗しました。

en: Flushing the page cache failed.
ja_JP: ページ キャッシュのフラッシュに失敗しました。

en: Flushing the page from cache failed.
ja_JP: キャッシュからのページのフラッシュに失敗しました。

note: Translators: 1 number of processed queue items.
en: Number of processed queue items: %1$d
ja_JP: 処理されたキュー アイテムの数: %d

en: PageCache Garbage cleanup triggered successfully.
ja_JP: PageCache ガベージ クリーンアップが正常に開始されました。

en: Queue successfully emptied.
ja_JP: キューが正常に空になりました。

en: The DB cache is flushed successfully.
ja_JP: DB キャッシュが正常にフラッシュされました。

en: The following plugins are not compatible with W3 Total Cache and will cause unintended results:
ja_JP: 次のプラグインは W3 Total Cache と互換性がなく、意図しない結果を引き起こします:

en: The minify cache is flushed successfully.
ja_JP: 縮小キャッシュが正常にフラッシュされました。

en: The object cache is flushed successfully.
ja_JP: オブジェクト キャッシュが正常にフラッシュされました。

en: The page cache is flushed successfully.
ja_JP: ページ キャッシュが正常にフラッシュされました。

en: The page is flushed from cache successfully.
ja_JP: ページはキャッシュから正常にフラッシュされます。

en: The query string was updated successfully.
ja_JP: クエリ文字列が正常に更新されました。

en: The W3 Total Cache license key cannot be verified.
ja_JP: W3 Total Cache ライセンス キーを確認できません。

en: The W3 Total Cache license key is not active.
ja_JP: W3 Total Cache ライセンス キーがアクティブではありません。

en: This is not a valid post id.
ja_JP: これは有効な投稿 ID ではありません。

en: Unsuccessful file transfer queue.
ja_JP: ファイル転送キューが失敗しました。

note: translators: 1: Error message.
en: updating the query string failed. with error %1$s
ja_JP: クエリ文字列の更新に失敗しました。エラー %s あり

en: Upgrade your New Relic account to enable more metrics.
ja_JP: New Relic アカウントをアップグレードして、より多くのメトリクスを有効にします。

en: You do not have the rights to perform this action.
ja_JP: このアクションを実行する権限がありません。

en: You have not configured API key and Account Id.
ja_JP: API キーとアカウント ID が構成されていません。

note: Translators: 1 engine name, 2 reject reason.
en: Minified using %1$s%2$s
ja_JP: %1$s を使用して縮小 %2$s

note: Translators: 1 WordPress version.
en: <strong>ERROR</strong>: WordPress %1$s requires MySQL 4.1.2 or higher
ja_JP: <strong>エラー</strong>: WordPress %1$s には MySQL 4.1.2 以上が必要です

note: Translators: 1 remove button with link.
en: The Database add-in file db.php is not a W3 Total Cache drop-in. Remove it or disable Database Caching. %1$s
ja_JP: データベースのアドインファイル db.php は W3 Total Cache ドロップインではありません。
    削除するか、データベースキャッシュを無効化してください。%1$s

note: Translators: 1 error message.
en: Constructor error (%1$s).
ja_JP: コンストラクタエラー (%1$s)。

note: Translators: 1 error message. Translators: 1 result message.
en: Unable to purge (%1$s).
ja_JP: パージできません (%1$s)。

en: Upload
ja_JP: アップロード

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: None
ja_JP: なし

en: Other
ja_JP: その他

en: Debug mode:
ja_JP: デバッグモード:

en: Overview
ja_JP: 概要

en: Delete group
ja_JP: グループを削除

en: Processed:
ja_JP: 処理済み:

en: Lowercase
ja_JP: 小文字

en: Uppercase
ja_JP: 大文字

en: help
ja_JP: ヘルプ

en: Theme:
ja_JP: テーマ:

en: Group name:
ja_JP: グループ名:

en: Charset:
ja_JP: 文字セット:

en: Dashboard Settings
ja_JP: ダッシュボードの設定

en: Path to JAR file:
ja_JP: JAR ファイルへのパス:

en: Path to JAVA executable:
ja_JP: JAVA 実行可能ファイルへのパス:

en: Safe optimisations
ja_JP: 安全な最適化

en: Advanced optimizations
ja_JP: 高度な最適化

en: Import configuration:
ja_JP: 構成のインポート:

en: Referrers:
ja_JP: リファラー:

en: Delete queue is empty
ja_JP: 削除キューが空です

en: Empty delete queue
ja_JP: 削除キューを空にする

en: Delete queue
ja_JP: キューを削除

en: Files to purge:
ja_JP: パージするファイル:

en: Time elapsed:
ja_JP: 経過時間:

en: Behavior Settings
ja_JP: 動作設定

en: Enabled:
ja_JP: 有効化済み:

en: Non-blocking using "defer"
ja_JP: “defer” を使用した非ブロック

en: Non-blocking using "async"
ja_JP: “async” を使用した非ブロック

en: wizard.
ja_JP: ウィザード。

en: All optimisations
ja_JP: すべての最適化

en: Don't optimise
ja_JP: 最適化しない

en: Simple optimizations
ja_JP: シンプルな最適化

en: Export configuration:
ja_JP: 構成のエクスポート:

en: Purge Policy:
ja_JP: ポリシーをパージ:

en: Reject HEAD requests:
ja_JP: HEAD リクエストを拒否:

en: Get minify hints using the
ja_JP: 利用して圧縮ヒントを取得:

en: Compatibility mode:
ja_JP: 互換モード:

en: Admin Notification
ja_JP: 管理者通知

en: Phone:
ja_JP: 電話:

en: Start
ja_JP: 開始

en: Status:
ja_JP: ステータス:

en: E-Mail:
ja_JP: メールアドレス:

en: Subject:
ja_JP: 件名:

en: Forum Topic URL:
ja_JP: フォーラムトピック URL:

note: translators: 1 minify engine name, HTML span tag indicating engine enabled/disabled.
en: Minify via %1$s is currently %2$s.
ja_JP: %1$s 経由の圧縮は現在%2$sです。

note: translators: 1 HTML strong tag containing Objectcache Engine value, 2 HTML span tag containing Objectcache Engine enabled/disabled value.
en: Object caching via %1$s is currently %2$s.
ja_JP: %1$s 経由のオブジェクトキャッシュは現在%2$sです。

note: translators: 1 opening HTML a tag to W3TC monitoring settings page, 2 closing HTML a tag.
en: Application settings could not be retrieved. New Relic may not be properly configured, %1$sreview the settings%2$s.
ja_JP: アプリケーションの設定を取得できませんでした。 New Relic が正しく設定されていない可能性があります。%1$s設定を確認%2$sしてください。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Remove objects from the %1$sCDN%2$s by specifying the relative path on individual lines below and clicking the "Purge" button when done. For example:
ja_JP: %1$sCDN%2$s からオブジェクトを削除するには、下で一行につきひとつ相対パスを指定し、完了したら「パージ」ボタンをクリックします。例:

en: Email Notification
ja_JP: メール通知

en: Date
ja_JP: 日にち

en: Total files:
ja_JP: 合計ファイル数:

en: Total posts:
ja_JP: 総投稿数:

en: if needed.
ja_JP: 必要に応じて。

en: Last Error
ja_JP: 最後のエラー

en: Local Path
ja_JP: ローカル パス

en: Create a group
ja_JP: グループを作成する

en: Add a script
ja_JP: スクリプトを追加する

en: Rewrite Rules
ja_JP: ルールの書き換え

en: Whitespace only
ja_JP: 空白のみ

en: Last response:
ja_JP: 最後の応答:

en: Purge queue
ja_JP: パージ キュー

en: Upload queue
ja_JP: アップロード キュー

en: Specify the interval between download and update of external files in the minify cache. Hint: 6 hours is 21600 seconds. 12 hours is 43200 seconds. 24 hours is 86400 seconds.
ja_JP: 圧縮キャッシュ内の外部ファイルのダウンロードと更新の間隔を指定します。ヒント: 6 時間は 21600 秒です。 12 時間は 43200 秒です。 24 時間は 86400 秒です。

en: User agents:
ja_JP: ユーザー エージェント:

en: Remote Path
ja_JP: リモート パス

en: Add a style sheet
ja_JP: スタイルシートを追加する

en: Empty purge queue
ja_JP: パージ キューを空にする

en: -- Pass-through --
ja_JP: -- パススルー --

en: Default (blocking)
ja_JP: デフォルト (ブロッキング)

en: Empty upload queue
ja_JP: 空のアップロード キュー

en: Redirect users to:
ja_JP: ユーザーを次の場所にリダイレクトします。

en: Enable file locking
ja_JP: ファイルのロックを有効にする

en: Test YUI Compressor
ja_JP: YUI コンプレッサーのテスト

en: Operations in areas:
ja_JP: エリアでの操作:

en: Purge queue is empty
ja_JP: パージ キューが空です

en: Reset configuration:
ja_JP: 構成のリセット:

en: Test Closure Compiler
ja_JP: テスト クロージャ コンパイラ

en: Upload queue is empty
ja_JP: アップロード キューが空です

en: Application Settings
ja_JP: アプリケーションの設定

en: Late initialization:
ja_JP: 後期初期化:

en: Non-blocking using JS
ja_JP: JS を使用したノンブロッキング

en: Process CDN queue now
ja_JP: 今すぐ CDN キューを処理する

en: Do not change anything
ja_JP: 何も変更しないでください

en: Low (higher readability)
ja_JP: 低 (可読性が高い)

en: Restore Default Settings
ja_JP: デフォルト設定の復元

en: A 302 redirect is used to send this group of referrers to another hostname (domain).
ja_JP: 302 リダイレクトを使用して、このリファラーのグループを別のホスト名 (ドメイン) に送信します。

en: Add the following directives to your .htaccess file or if there are several hundred they should be added directly to your configuration file:
ja_JP: 次のディレクティブを .htaccess ファイルに追加するか、数百ある場合は構成ファイルに直接追加する必要があります。

en: all files in the directory whose extension is "jpg".
ja_JP: 拡張子が「jpg」のディレクトリ内のすべてのファイル。

en: all files in the directory with no extension, with all parameter variations.
ja_JP: ディレクトリ内のすべてのファイル、拡張子なし、すべてのパラメーターのバリエーション。

en: Assign this group of referrers to a specific theme. Selecting "Pass-through" allows any plugin(s) (e.g. referrer plugins) to properly handle requests for these referrers. If the "redirect users to" field is not empty, this setting is ignored.
ja_JP: このリファラーのグループを特定のテーマに割り当てます。 「パススルー」を選択すると、すべてのプラグイン (リファラー プラグインなど) がこれらのリファラーへの要求を適切に処理できるようになります。 「ユーザーのリダイレクト先」フィールドが空でない場合、この設定は無視されます。

en: Create a list of permanent (301) redirects for use in your site's .htaccess file
ja_JP: サイトの .htaccess ファイルで使用する永続的な (301) リダイレクトのリストを作成します

en: No groups added. All referrers receive the same page and minify cache results.
ja_JP: グループが追加されていません。すべてのリファラーは同じページを受け取り、キャッシュ結果を縮小します。

en: of referrers by specifying names in the referrers field. Assign a set of referrers to use a specific theme, redirect them to another domain, create referrer groups to ensure that a unique cache is created for each referrer group. Drag and drop groups into order (if needed) to determine their priority (top -&gt; down).
ja_JP: referrers フィールドに名前を指定してリファラーを指定します。特定のテーマを使用するリファラーのセットを割り当て、それらを別のドメインにリダイレクトし、リファラー グループを作成して、リファラー グループごとに一意のキャッシュが作成されるようにします。グループを順番にドラッグ アンド ドロップして (必要な場合)、優先順位を決定します (上 -&gt; 下)。

en: Report <acronym title="Uniform Resource Locator">URL</acronym>:
ja_JP: レポート<acronym title="ユニフォームリソースロケータ">の URL</acronym> :

en: Request premium services, suggest a feature or submit a bug using the form below:
ja_JP: 以下のフォームを使用して、プレミアム サービスのリクエスト、機能の提案、またはバグの送信を行います。

en: Specify the referrers for this group. Remember to escape special characters like spaces, dots or dashes with a backslash. Regular expressions are also supported.
ja_JP: このグループのリファラーを指定します。スペース、ドット、ダッシュなどの特殊文字は必ずバックスラッシュでエスケープしてください。正規表現もサポートされています。

en: the directory itself (only when accessed directly without any file).
ja_JP: ディレクトリ自体 (ファイルなしで直接アクセスした場合のみ)。

en: the specific file (when the file does not have an extension), and without parameters.
ja_JP: 特定のファイル (ファイルに拡張子がない場合)、およびパラメーターなし。

en: the specific file with its extension, and without parameters.
ja_JP: 拡張子付きでパラメータなしの特定のファイル。

en: the specific file with its extension, with all variation of parameters.
ja_JP: 特定のファイルとその拡張子、すべてのパラメータのバリエーション。

en: the specific file with its extension, with the specific parameters.
ja_JP: 特定のファイルとその拡張子、特定のパラメータ。

en: This tool lists the pending file uploads and deletions.
ja_JP: このツールは、保留中のファイルのアップロードと削除を一覧表示します。

en: This tool will copy post or page attachments into the Media Library allowing WordPress to work as intended.
ja_JP: このツールは、投稿またはページの添付ファイルをメディア ライブラリにコピーし、WordPress が意図したとおりに機能するようにします。

en: This tool will upload files of the selected type to content delivery network provider.
ja_JP: このツールは、選択した種類のファイルをコンテンツ配信ネットワーク プロバイダーにアップロードします。

en: Total media library attachments:
ja_JP: メディア ライブラリの添付ファイルの総数:

note: translators: %1 HTML input submit.
en: %1$s to make existing file modifications visible to visitors with a primed cache.
ja_JP: %1$s を使用して、準備されたキャッシュを使用して既存のファイルの変更を訪問者に表示します。

en: A 302 redirect is used to send this group of users to another hostname (domain); recommended if a 3rd party service provides a mobile version of your site.
ja_JP: 302 リダイレクトを使用して、このユーザー グループを別のホスト名 (ドメイン) に送信します。サードパーティ サービスがサイトのモバイル バージョンを提供している場合に推奨されます。

note: translators: 3 opening HTML a tag to W3TC DatabaseCache admin page, 4 closing HTML a tag.
en: %1$sOptional:%2$s On the "%3$sDatabase Cache%4$s" tab the recommended settings are preset. If using a shared hosting account use the "disk" method with caution; in either of these cases the response time of the disk may not be fast enough, so this option is disabled by default.
ja_JP: %1$sOptional:%2$s [%3$sDatabase Cache%4$s] タブには、推奨設定があらかじめ設定されています。共有ホスティング アカウントを使用している場合は、注意して「ディスク」メソッドを使用してください。いずれの場合も、ディスクの応答時間が十分に速くない可能性があるため、このオプションはデフォルトで無効になっています。

note: translators: 3 opening HTML a tag to W3TC ObjectCache admin page, 4 closing HTML a tag.
en: %1$sOptional:%2$s On the "%3$sObject Cache%4$s" tab the recommended settings are preset. If using a shared hosting account use the "disk" method with caution, the response time of the disk may not be fast enough, so this option is disabled by default. Test this option with and without database cache to ensure that it provides a performance increase.
ja_JP: %1$sOptional:%2$s [%3$sObject Cache%4$s] タブには、推奨設定があらかじめ設定されています。共有ホスティング アカウントを使用して「ディスク」方式を使用する場合は注意してください。ディスクの応答時間が十分に速くない可能性があるため、このオプションはデフォルトで無効になっています。このオプションをデータベース キャッシュの有無にかかわらずテストして、パフォーマンスが向上することを確認します。

note: translators: 1 opening HTML a tag to W3TC PageCache admin page, 2 closing HTML a tag.
en: 1. The "Compatibility Mode" option found in the advanced section of the %1$s"Page Cache Settings"%2$s tab will enable functionality that optimizes the interoperablity of caching with WordPress, is disabled by default, but highly recommended. Years of testing in hundreds of thousands of installations have helped us learn how to make caching behave well with WordPress. The tradeoff is that disk enhanced page cache performance under load tests will be decreased by ~20%% at scale.
ja_JP: 1. %1$s[ページ キャッシュ設定]%2$s タブの詳細セクションにある [互換モード] オプションは、WordPress とのキャッシュの相互運用性を最適化する機能を有効にします。デフォルトでは無効になっていますが、強くお勧めします。数十万回のインストールでの長年のテストにより、WordPress でキャッシュを適切に動作させる方法を学ぶことができました。トレードオフは、負荷テストでのディスク拡張ページ キャッシュのパフォーマンスが、スケールで最大 20%% 低下することです。

note: translators: 2 opening HTML acronym tag, 3 closing HTML acronym tag, 4 closing HTML acronym tag.
en: Always ignore the specified pages / directories. Supports regular expressions (See %1$s%2$sFAQ%3$s%4$s)
ja_JP: 指定されたページ/ディレクトリを常に無視します。正規表現をサポート (%1$s%2$sFAQ%3$s%4$s を参照)

en: Application settings are only visible when New Relic is enabled
ja_JP: アプリケーション設定は、New Relic が有効になっている場合にのみ表示されます

en: Assign this group of user agents to a specific theme. Selecting "Pass-through" allows any plugin(s) (e.g. mobile plugins) to properly handle requests for these user agents. If the "redirect users to" field is not empty, this setting is ignored.
ja_JP: このユーザー エージェントのグループを特定のテーマに割り当てます。 「パススルー」を選択すると、すべてのプラグイン (モバイル プラグインなど) がこれらのユーザー エージェントの要求を適切に処理できるようになります。 「ユーザーのリダイレクト先」フィールドが空でない場合、この設定は無視されます。

en: Authenticated users will not receive minified pages if this option is enabled.
ja_JP: このオプションが有効になっている場合、認証されたユーザーは縮小されたページを受け取りません。

en: Both Admin &amp; Email Notification
ja_JP: 管理者通知とメール通知の両方

en: By default the front page is cached when using static front page in reading settings.
ja_JP: デフォルトでは、読み取り設定で静的フロント ページを使用すると、フロント ページがキャッシュされます。

en: Cache the specified pages / directories even if listed in the "never cache the following pages" field. Supports regular expression.
ja_JP: 「次のページをキャッシュしない」フィールドにリストされている場合でも、指定されたページ/ディレクトリをキャッシュします。正規表現をサポート (%1$s%2$sFAQ%3$s%4$s を参照)

en: Cache the specified pages even if they don't have trailing slash.
ja_JP: 末尾にスラッシュがない場合でも、指定されたページをキャッシュします。

en: Consider using memcached for objects that must persist across web server restarts or that you wish to share amongst your server pool, e.g.: database objects or page cache.
ja_JP: データベース オブジェクトやページ キャッシュなど、Web サーバーの再起動後も維持する必要があるオブジェクトや、サーバー プール間で共有したいオブジェクトには、memcached の使用を検討してください。

en: Do not remove comments that contain these terms.
ja_JP: これらの用語を含むコメントは削除しないでください。

en: Download the active settings file.
ja_JP: アクティブな設定ファイルをダウンロードします。

en: Enables support for WordPress functionality in fragment caching for the page caching engine. Use of this feature may increase response times.
ja_JP: ページ キャッシング エンジンのフラグメント キャッシングで WordPress 機能のサポートを有効にします。この機能を使用すると、応答時間が長くなる場合があります。

en: Enabling even a single user agent group will set a cookie called "w3tc_referrer." It is used to ensure a consistent user experience across page views. Make sure any reverse proxy servers etc. respect this cookie for proper operation.
ja_JP: ユーザー エージェント グループを 1 つでも有効にすると、「w3tc_referrer」という Cookie が設定されます。ページ ビュー間で一貫したユーザー エクスペリエンスを確保するために使用されます。適切な操作のために、リバース プロキシ サーバーなどがこの Cookie を尊重していることを確認してください。

note: translators: 1 opening HTML em tag, 2 closing HTML em tag.
en: Enabling this option will increase load on server on certain actions but will guarantee that the Object Cache is always clean and contains latest changes. %1$sEnable if you are experiencing issues with options displaying wrong value/state (checkboxes etc).%2$2
ja_JP: このオプションを有効にすると、特定のアクションでサーバーの負荷が増加しますが、オブジェクト キャッシュが常にクリーンで、最新の変更が含まれていることが保証されます。 %1$s間違った値/状態 (チェックボックスなど) を表示するオプションで問題が発生している場合に有効にします。%2$2

en: For many blogs this is your most visited page, it is recommended that you cache it.
ja_JP: 多くのブログでは、これが最もアクセス数の多いページであるため、キャッシュすることをお勧めします。

en: Files are minified by template. First select the theme to manage, then add scripts used in all templates to the "All Templates" group. Use the menu above to manage scripts unique to a specific template. If necessary drag &amp; drop to resolve dependency issues (due to incorrect order).
ja_JP: ファイルはテンプレートによって縮小されます。最初に管理するテーマを選択してから、すべてのテンプレートで使用されるスクリプトを「すべてのテンプレート」グループに追加します。上のメニューを使用して、特定のテンプレートに固有のスクリプトを管理します。必要に応じて、ドラッグ アンド ドロップして依存関係の問題を解決します (順序が正しくないため)。

en: Files are minified by template. First select the theme to manage, then add style sheets used in all templates to the "All Templates" group. Use the menu above to manage style sheets unique to a specific template. If necessary drag &amp; drop to resolve dependency issues (due to incorrect order).
ja_JP: ファイルはテンプレートによって縮小されます。最初に管理するテーマを選択し、すべてのテンプレートで使用されるスタイル シートを [すべてのテンプレート] グループに追加します。上のメニューを使用して、特定のテンプレートに固有のスタイル シートを管理します。必要に応じて、ドラッグ アンド ドロップして依存関係の問題を解決します (順序が正しくないため)。

en: Groups shared amongst sites in network mode.
ja_JP: ネットワーク モードでサイト間で共有されるグループ。

en: Groups that should not be cached.
ja_JP: キャッシュしてはいけないグループ。

en: High (moderate readability, smaller size)
ja_JP: 高 (中程度の可読性、小さいサイズ)

en: Highest (no readability, smallest size)
ja_JP: 最高（可読性なし、最小サイズ）

en: How many minutes data retrieved from New Relic should be stored. Minimum is 1 minute.
ja_JP: New Relic から取得したデータを何分保存するか。最小は 1 分です。

en: In the case where Apache is not used, the .htaccess file located in the root directory of the WordPress installation, wp-content/w3tc/pgcache/.htaccess and wp-content/w3tc/min/.htaccess contain directives that must be manually created for your web server software.
ja_JP: Apache を使用しない場合、WordPress インストールのルート ディレクトリにある .htaccess ファイル、wp-content/w3tc/pgcache/.htaccess および wp-content/w3tc/min/.htaccess には、手動で行う必要があるディレクティブが含まれています。 Web サーバー ソフトウェア用に作成されます。

en: Limit the number of pages to create per batch. Fewer pages may be better for under-powered servers.
ja_JP: バッチごとに作成するページ数を制限します。処理能力の低いサーバーでは、ページ数が少ない方がよい場合があります。

en: Merge selectors with the same properties (fast)
ja_JP: 同じプロパティを持つセレクターをマージする (高速)

en: Never cache pages that use the specified cookies.
ja_JP: 指定された Cookie を使用するページは決してキャッシュしません。

en: Never send cache pages for these user agents.
ja_JP: これらのユーザー エージェントのキャッシュ ページは送信しないでください。

en: No groups added. All user agents receive the same page and minify cache results.
ja_JP: グループが追加されていません。すべてのユーザー エージェントは同じページを受け取り、キャッシュ結果を縮小します。

en: No groups have been registered.
ja_JP: グループが登録されていません。

en: Non-blocking using "asyncsrc"
ja_JP: 「asyncsrc」を使用したノンブロッキング

en: Non-blocking using "extsrc"
ja_JP: 「extsrc」を使用したノンブロッキング

en: Notify when minify cache creation errors occur.
ja_JP: ミニファイ キャッシュ作成エラーが発生したときに通知します。

en: of user agents by specifying names in the user agents field. Assign a set of user agents to use a specific theme, redirect them to another domain or if an existing mobile plugin is active, create user agent groups to ensure that a unique cache is created for each user agent group. Drag and drop groups into order (if needed) to determine their priority (top -&gt; down).
ja_JP: ユーザー エージェント フィールドに名前を指定することにより、ユーザー エージェントの名前を指定します。特定のテーマを使用する一連のユーザー エージェントを割り当て、それらを別のドメインにリダイレクトするか、既存のモバイル プラグインがアクティブな場合は、ユーザー エージェント グループを作成して、ユーザー エージェント グループごとに一意のキャッシュが作成されるようにします。グループを順番にドラッグ アンド ドロップして (必要な場合)、優先順位を決定します (上 -&gt; 下)。

note: translators: 1 opening HTML a tag to W3TC General admin page, 2 closing HTML a tag.
en: On the "%1$sGeneral%2$s" tab and select your caching methods for page, database and minify. In most cases, "disk enhanced" mode for page cache, "disk" mode for minify and "disk" mode for database caching are "good" settings.
ja_JP: [%1$sGeneral%2$s] タブで、ページ、データベース、圧縮のキャッシュ方法を選択します。ほとんどの場合、ページ キャッシュの「ディスク拡張」モード、縮小の「ディスク」モード、およびデータベース キャッシュの「ディスク」モードが「適切な」設定です。

en: Only seperate selectors (split at ,)
ja_JP: 個別のセレクターのみ (, で分割)

note: translators: 1 HTML strong tag containing PageCache Engine name, 2 HTML span tag containing PageCache Engine enabled/disabled.
en: Page caching via %1$s is currently %2$s
ja_JP: %1$s によるページ キャッシュは現在 %2$s です

en: Per the above, make sure that visitors are notified about the cookie as per any regulations in your market.
ja_JP: 上記に従って、訪問者が市場の規制に従って Cookie について通知されるようにしてください。

en: Reduce server load by caching 404 pages. If the disk enhanced method of disk caching is used, 404 pages will be returned with a 200 response code. Use at your own risk.
ja_JP: 404 ページをキャッシュすることで、サーバーの負荷を軽減します。ディスクキャッシングのディスク拡張方式が使用されている場合、404 ページが 200 応答コードで返されます。自己責任。

en: Registered fragment groups:
ja_JP: 登録済みフラグメント グループ:

en: Resolve issues incorrect odd character encoding that may appear in cached pages.
ja_JP: キャッシュされたページに表示される可能性のある不適切な奇妙な文字エンコーディングの問題を解決します。

en: Restarting the web server will empty the opcode cache, which means it will have to be rebuilt over time and your site's performance will suffer during this period. Still, an opcode cache should be installed in any case to maximize WordPress performance.
ja_JP: Web サーバーを再起動すると、opcode キャッシュが空になります。つまり、時間をかけて再構築する必要があり、この期間中はサイトのパフォーマンスが低下します。それでも、WordPress のパフォーマンスを最大化するには、いずれにしてもオペコード キャッシュをインストールする必要があります。

en: Revert all settings to the defaults. Any settings staged in preview mode will not be modified.
ja_JP: すべての設定をデフォルトに戻します。プレビュー モードでステージングされた設定は変更されません。

en: Search result (and similar) pages will be cached if enabled.
ja_JP: 有効にすると、検索結果 (および同様の) ページがキャッシュされます。

en: Select user roles that should not receive cached pages:
ja_JP: キャッシュされたページを受信しないユーザー ロールを選択します。

en: Set the permissions of wp-content/ back to 755, e.g.:
ja_JP: wp-content/ のパーミッションを 755 に戻します。例:

en: Specify a regular expression that matches your sitemaps.
ja_JP: サイトマップに一致する正規表現を指定します。

en: Specify additional page headers to cache.
ja_JP: キャッシュする追加のページ ヘッダーを指定します。

en: Specify additional pages to purge. Including parent page in path. Ex: parent/posts.
ja_JP: パージする追加のページを指定します。パスに親ページを含めます。例: 親/投稿。

en: Specify external files/libraries that should be combined.
ja_JP: 結合する外部ファイル/ライブラリを指定します。

en: Specify fragment groups that should be managed by W3 Total Cache. Enter one action per line comma delimited, e.g. (group, action1, action2). Include the prefix used for a transient by a theme or plugin.
ja_JP: W3 Total Cache で管理するフラグメント グループを指定します。カンマ区切りで 1 行に 1 つのアクションを入力します。 (グループ、アクション 1、アクション 2)。テーマまたはプラグインによってトランジェントに使用されるプレフィックスを含めます。

note: translators: 1 HTML line break tag.
en: Specify number of pages that lists posts (archive etc.) that should be purged on post updates etc., i.e. example.com/ ... example.com/page/5. %1$s0 means all pages that lists posts are purged, i.e. example.com/page/2 ...
ja_JP: 投稿の更新などでパージする必要がある投稿 (アーカイブなど) をリストするページ数を指定します (例: example.com/ ... example.com/page/5)。 %1$s0 は、投稿を一覧表示するすべてのページが削除されることを意味します (例: example.com/page/2 ... )。

en: Specify the pages and feeds to purge when posts are created, edited, or comments posted. The defaults are recommended because additional options may reduce server performance:
ja_JP: 投稿が作成、編集、またはコメント投稿されたときにパージするページとフィードを指定します。オプションを追加するとサーバーのパフォーマンスが低下する可能性があるため、デフォルトが推奨されます。

en: Specify the user agents for this group. Remember to escape special characters like spaces, dots or dashes with a backslash. Regular expressions are also supported.
ja_JP: このグループのユーザー エージェントを指定します。スペース、ドット、ダッシュなどの特殊文字は必ずバックスラッシュでエスケープしてください。正規表現もサポートされています。

en: Specify user agents that will never receive minified content.
ja_JP: 縮小されたコンテンツを受信しないユーザー エージェントを指定します。

en: Standard (balance between readability and size)
ja_JP: スタンダード（読みやすさとサイズのバランス）

en: symbols (set to 0 to disable)
ja_JP: シンボル (無効にするには 0 に設定)

en: The groups above will be flushed upon setting changes.
ja_JP: 上記のグループは、設定の変更時にフラッシュされます。

en: The number of seconds to wait before creating another set of cached pages.
ja_JP: キャッシュされたページの別のセットを作成する前に待機する秒数。

en: This is required when using New Relic on a network install to set the proper names for sites.
ja_JP: これは、ネットワーク インストールで New Relic を使用してサイトに適切な名前を設定する場合に必要です。

en: Try this option if your hosting environment uses a network based file system for a possible performance improvement.
ja_JP: ホスティング環境でネットワーク ベースのファイル システムを使用してパフォーマンスを向上させる場合は、このオプションを試してください。

en: Unauthenticated users may view a cached version of the last authenticated user's view of a given page. Disabling this option is not recommended.
ja_JP: 認証されていないユーザーは、特定のページの最後に認証されたユーザーのビューのキャッシュされたバージョンを表示できます。このオプションを無効にすることはお勧めしません。

en: Upload and replace the active settings file.
ja_JP: アクティブな設定ファイルをアップロードして置き換えます。

en: Disable
ja_JP: 無効化

en: Description
ja_JP: 説明

en: Location:
ja_JP: 位置情報:

en: Dashboard
ja_JP: ダッシュボード

en: Activate
ja_JP: 有効化

en: Auto
ja_JP: 自動

en: Select All
ja_JP: すべて選択

en: Miscellaneous
ja_JP: その他

en: Media
ja_JP: メディア

en: Bulk Actions
ja_JP: 一括操作

en: Page Cache
ja_JP: ページキャッシュ

en: Origin:
ja_JP: オリジナル:

en: Main Menu
ja_JP: メインメニュー

en: Fragment Cache
ja_JP: フラグメントキャッシュ

en: Test
ja_JP: テスト

en: Generic Mirror
ja_JP: 汎用ミラー

en: Microsoft Azure Storage
ja_JP: Microsoft Azure ストレージ

en: Purge
ja_JP: パージ

en: Monitoring
ja_JP: モニタリング

en: Licensing
ja_JP: ライセンス

en: Debug
ja_JP: デバッグ

en: upgrade
ja_JP: アップグレード

note: translators: 1 extension version number.
en: Version %s
ja_JP: バージョン %s

en: Save Settings
ja_JP: 設定を保存

en: Disk
ja_JP: ディスク

en: Token:
ja_JP: トークン:

en: Bucket:
ja_JP: バケット:

en: Shared Server:
ja_JP: 共有サーバー:

en: Multiple Servers:
ja_JP: 複数のサーバー:

en: Opcode: WinCache
ja_JP: オペコード: WinCache

en: Opcode: XCache
ja_JP: オペコード: XCache

en: Opcode: eAccelerator
ja_JP: オペコード: eAccelerator

en: Dedicated / Virtual Server:
ja_JP: 専用/仮想サーバー:

note: translators: 1 plugin requirements.
en: Requirements: %s
ja_JP: 要件: %s

en: Object Cache
ja_JP: オブジェクトキャッシュ

en: Access key ID:
ja_JP: アクセスキー ID:

en: Account #:
ja_JP: アカウント #:

en: or CNAME:
ja_JP: または CNAME:

en: Account name:
ja_JP: アカウント名:

en: Note(s)
ja_JP: 注意

en: Note(s):
ja_JP: 注:

en: Test akamai
ja_JP: Akamai をテスト

en: (reserved for CSS)
ja_JP: (CSS 用に予約済み)

en: Create container
ja_JP: コンテナを作成

en: Container:
ja_JP: コンテナ:

en: Application name:
ja_JP: アプリケーション名:

en: Disk: Basic
ja_JP: ディスク: ベーシック

en: Save configuration file
ja_JP: 設定ファイルを保存

en: Browser Cache
ja_JP: ブラウザーキャッシュ

en: Upload custom files
ja_JP: カスタムファイルをアップロード

en: Upload theme files
ja_JP: テーマファイルをアップロード

en: Update media query string
ja_JP: メディアクエリ文字列を更新

en: Specify account credentials:
ja_JP: アカウント情報を指定:

en: Disabled (always use HTTP)
ja_JP: 無効化 (常に HTTP を使用)

note: translators: 1 count of extensions.
en: %s extension | %s extensions
ja_JP[0]: %s件のエクステンション

en: Authorize
ja_JP: 売上承認

note: translators: 1 HTML a tag to extension author page.
en: By %s
ja_JP: 作者: %s

en: Secret key:
ja_JP: 秘密鍵:

en: Visit author homepage
ja_JP: 投稿者のホームページを表示

en: here
ja_JP: こちら

note: translators: 1 HTML input submit to preview changes.
en: To preview any changed settings (without deploying): %1$s
ja_JP: 変更した設定を (デプロイせずに) プレビュー: %1$s

note: translators: 1 Database cache engine name, 2 HTML span indicating DB cache enabled/disabled.
en: Database caching via %1$s is currently %2$s.
ja_JP: %1$s 経由のデータベースキャッシュは現在%2$sです。

note: translators: 3 closing HTML acronym tag, 4 closing HTML a tag.
en: Always ignore the specified pages / directories. Supports regular expressions (See %1$s%2$sFAQ%3$s%4$s).
ja_JP: 指定したページやディレクトリを常に無視する。正規表現をサポートしています (%1$s%2$sよくある質問%3$s%4$sを参照)。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Specify the Amazon %1$sSNS%2$s service endpoint hostname. If empty, then default "sns.us-east-1.amazonaws.com" will be used.
ja_JP: Amazon %1$sSNS%2$s サービスエンドポイントのホスト名を指定します。空の場合、デフォルトの "sns.us-east-1.amazonaws.com" が使用されます。

en: Advanced
ja_JP: 高度な設定

en: Deactivate
ja_JP: 無効化

en: Extension
ja_JP: 拡張機能

en: Select a pull zone
ja_JP: プルゾーンを選択

en: Apply
ja_JP: 申し込み

en: Delete
ja_JP: 消去

en: Deploy
ja_JP: 配備

en: CSS Tidy
ja_JP: CSS 整頓

en: HTML Tidy
ja_JP: HTML整頓

en: upgrading
ja_JP: アップグレード

en: Test Mirror
ja_JP: ミラーのテスト

en: Purge Policy
ja_JP: パージポリシー

en: Test Cotendo
ja_JP: テストコタンド

en: Zones to purge:
ja_JP: パージするゾーン:

en: Manual
ja_JP: マニュアル

en: Minify
ja_JP: 縮小する

en: Cache Preload
ja_JP: キャッシュのプリロード

en: Configuration
ja_JP: 構成

en: Add CNAME
ja_JP: CNAME を追加

en: Database Cache
ja_JP: データベースキャッシュ

en: Test CloudFront distribution
ja_JP: CloudFront ディストリビューションをテストする

en: Test EdgeCast
ja_JP: EdgeCast のテスト

en: Test Microsoft Azure Storage upload
ja_JP: Microsoft Azure ストレージのアップロードをテストする

en: Test S3 upload &amp; CloudFront distribution
ja_JP: S3 アップロードと CloudFront ディストリビューションのテスト

en: Test S3 upload
ja_JP: S3 アップロードのテスト

en: Test FTP server
ja_JP: FTP サーバーのテスト

en: JSMin (default)
ja_JP: JSMin (デフォルト)

en: Akamai
ja_JP: アカマイ

en: Reverse Proxy
ja_JP: リバース プロキシ

en: Disk: Enhanced
ja_JP: ディスク: 強化

en: Account key:
ja_JP: アカウント キー:

en: Amazon CloudFront
ja_JP: アマゾン クラウドフロント

en: Upload attachments
ja_JP: 添付ファイルのアップロード

en: Create distribution
ja_JP: ディストリビューションの作成

en: Visit extension site
ja_JP: 拡張サイトにアクセス

en: Upload minify files
ja_JP: 縮小ファイルをアップロードする

en: Upload includes files
ja_JP: アップロードに含まれるファイル

en: Rackspace Cloud Files
ja_JP: Rackspace クラウド ファイル

en: Manage Referrer Groups
ja_JP: リファラー グループの管理

en: Test Cloud Files upload
ja_JP: クラウド ファイルのアップロードをテストする

en: Enabled (always use SSL)
ja_JP: 有効 (常に SSL を使用)

en: Import / Export Settings
ja_JP: インポート/エクスポート設定

en: Manage User Agent Groups
ja_JP: ユーザー エージェント グループの管理

en: Activate this extension
ja_JP: この拡張機能を有効にする

en: Deactivate this extension
ja_JP: この拡張機能を無効にする

en: Amazon Simple Storage Service (S3)
ja_JP: アマゾン・シンプル・ストレージ・サービス (S3)

en: If empty the default path will be used..
ja_JP: 空の場合、デフォルトのパスが使用されます..

en: Only one configuration file for whole network will be created and used. Recommended if all sites have the same configuration.
ja_JP: ネットワーク全体に対して 1 つの構成ファイルのみが作成され、使用されます。すべてのサイトが同じ構成である場合に推奨されます。

en: Self-hosted / File Transfer Protocol Upload
ja_JP: 自己ホスト型/ファイル転送プロトコルのアップロード

en: <acronym title="Application Programming Interface">API</acronym> key:
ja_JP: <acronym title="アプリケーション プログラミング インターフェイス">API</acronym>キー:

en: Automatically attempt to find and upload changed files.
ja_JP: 変更されたファイルの検索とアップロードを自動的に試みます。

en: Automatically import files hosted with 3rd parties of these types (if used in your posts / pages) to your media library.
ja_JP: これらのタイプのサードパーティでホストされているファイル (投稿/ページで使用されている場合) をメディア ライブラリに自動的にインポートします。

en: Automatically upload minify files
ja_JP: 縮小ファイルを自動的にアップロードする

en: Caching database objects decreases the response time of your site. Best used if object caching is not possible.
ja_JP: データベース オブジェクトをキャッシュすると、サイトの応答時間が短縮されます。オブジェクトのキャッシングが不可能な場合に最適です。

en: Caching pages will reduce the response time of your site and increase the scale of your web server.
ja_JP: ページをキャッシュすると、サイトの応答時間が短縮され、Web サーバーの規模が大きくなります。

en: Database Cluster Configuration File
ja_JP: データベース クラスタ構成ファイル

en: Determines the natural expiration time of unchanged cache items. The higher the value, the larger the cache.
ja_JP: 変更されていないキャッシュ アイテムの自然な有効期限を決定します。値が大きいほど、キャッシュが大きくなります。

en: Do not cache queries that contain these terms. Any entered prefix (set in wp-config.php) will be replaced with current database prefix (default: wp_). Query stems can be identified using debug mode.
ja_JP: これらの用語を含むクエリをキャッシュしないでください。入力されたプレフィックス (wp-config.php で設定) は、現在のデータベースのプレフィックス (デフォルト: wp_) に置き換えられます。クエリ ステムは、デバッグ モードを使用して識別できます。

en: Do not cache queries that contain these words or regular expressions.
ja_JP: これらの単語または正規表現を含むクエリをキャッシュしないでください。

en: Enable this option only if there are connectivity issues, otherwise it's not recommended.
ja_JP: このオプションは、接続に問題がある場合にのみ有効にしてください。それ以外の場合はお勧めしません。

en: Enabling this option is recommended to maintain default WordPress behavior.
ja_JP: デフォルトの WordPress の動作を維持するために、このオプションを有効にすることをお勧めします。

en: If caching to disk, specify how frequently expired cache data is removed. For busy sites, a lower value is best.
ja_JP: ディスクにキャッシュする場合は、期限切れのキャッシュ データを削除する頻度を指定します。ビジーなサイトでは、低い値が最適です。

en: If modified files are not always detected and replaced, use this option to over-write them.
ja_JP: 変更されたファイルが常に検出されて置き換えられるとは限らない場合は、このオプションを使用してそれらを上書きします。

en: if some objects appear to be missing.
ja_JP: 一部のオブジェクトが欠落しているように見える場合。

en: if the domain name of your site has ever changed.
ja_JP: サイトのドメイン名が変更された場合。

en: importing attachments into the Media Library
ja_JP: メディア ライブラリへの添付ファイルのインポート

note: translators: 1 opening HTML strong tag, 2 closing HTML strong tag.
en: Note: Changes will have immediate effect on your database configuration. If the application stops working creating the settings file, edit or remove this configuration file manually at %1$s/wp-content/db-cluster-config.php%2$s.
ja_JP: 注: 変更は、データベース構成にすぐに反映されます。アプリケーションが設定ファイルの作成を停止した場合は、%1$s/wp-content/db-cluster-config.php%2$s でこの構成ファイルを手動で編集または削除してください。

en: Number of files processed per upload attempt.
ja_JP: アップロード試行ごとに処理されるファイルの数。

en: Opcode: Alternative PHP Cache (APC / APCu)
ja_JP: オペコード: 代替 PHP キャッシュ (APC / APCu)

note: translators: 1 HTML a tag to W3TC licencing page.
en: Please enter the license key you received after successful checkout %1$s.
ja_JP: %1$s のチェックアウトが成功した後に受け取ったライセンス キーを入力してください。

en: Reduce server load and decrease response time by using the cache available in site visitor's web browser.
ja_JP: サイト訪問者の Web ブラウザーで利用可能なキャッシュを使用して、サーバーの負荷を軽減し、応答時間を短縮します。

en: Select manual mode to use fields on the Minify settings tab to specify files to be minified, otherwise files will be minified automatically.
ja_JP: [縮小設定] タブのフィールドを使用して縮小するファイルを指定するには、手動モードを選択します。それ以外の場合、ファイルは自動的に縮小されます。

en: Select user roles that will use the origin server exclusively:
ja_JP: オリジン サーバーのみを使用するユーザー ロールを選択します。

en: Shared Server (disk enhanced is best):
ja_JP: 共有サーバー (拡張ディスクが最適):

en: Specify the directory where files must be uploaded to be accessible in a web browser (the document root).
ja_JP: Web ブラウザーでアクセスできるようにファイルをアップロードする必要があるディレクトリ (ドキュメント ルート) を指定します。

en: Specify the interval between upload of changed files.
ja_JP: 変更されたファイルをアップロードする間隔を指定します。

en: Specify the server's address, e.g.: "ftp.domain.com". Try "127.0.0.1" if using a sub-domain on the same server as your site.
ja_JP: サーバーのアドレスを指定します (例: "ftp.domain.com")。サイトと同じサーバーでサブドメインを使用している場合は、「127.0.0.1」を試してください。

en: The number of seconds to wait before upload attempt.
ja_JP: アップロードを試みるまでの秒数。

en: to make existing file modifications visible to visitors with a primed cache.
ja_JP: プライミングされたキャッシュを使用して、既存のファイルの変更を訪問者に表示します。

en: To upload files in blogs.dir for current blog write wp-content/&lt;currentblog&gt;/.
ja_JP: 現在のブログの blogs.dir にファイルをアップロードするには、wp-content/&lt;currentblog&gt;/ と記述します。

en: unsuccessful file transfers
ja_JP: ファイル転送の失敗

en: Use preview mode to test configuration scenarios prior to releasing them (deploy) on the actual site. Preview mode remains active even after deploying settings until the feature is disabled.
ja_JP: 実際のサイトでリリース (展開) する前に、プレビュー モードを使用して構成シナリオをテストします。プレビュー モードは、設定を展開した後でも、機能が無効になるまでアクティブなままです。

en: You can use placeholders {wp_content_dir}, {plugins_dir}, {uploads_dir} instead of writing folder paths (wp-content, wp-content/plugins, wp-content/uploads).
ja_JP: フォルダー パス (wp-content、wp-content/plugins、wp-content/uploads) を記述する代わりに、プレースホルダー {wp_content_dir}、{plugins_dir}、{uploads_dir} を使用できます。

en: (reserved for JS after <body>)
ja_JP: (<body> の後に JS 用に予約されています)

en: (reserved for JS before </body>)
ja_JP: (</body> の前に JS 用に予約されています)

en: (reserved for JS in <head>)
ja_JP: (<head> 内の JS 用に予約されています)

en: Replace site's hostname with:
ja_JP: サイトのホスト名を次のように置き換えます。

en: Enable
ja_JP: 有効化

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Enabled
ja_JP: 有効

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Preview
ja_JP: プレビュー

en: Submit
ja_JP: 送信

en: Name:
ja_JP: 名前:

en: Off
ja_JP: オフ

en: Yes
ja_JP: はい

en: No
ja_JP: いいえ

en: Password:
ja_JP: パスワード:

en: seconds
ja_JP: 秒

en: Save all settings
ja_JP: すべての設定を保存

en: Add:
ja_JP: 追加:

en: Template:
ja_JP: テンプレート:

en: Installed
ja_JP: インストール済み

en: Available
ja_JP: 利用可能

en: Error:
ja_JP: エラー:

en: Username:
ja_JP: ユーザー名:

en: Purge Cache
ja_JP: キャッシュをパージ

en: Cloudflare
ja_JP: CloudFlare

en: Account
ja_JP: アカウント

en: enabled
ja_JP: 有効化済み

en: disabled
ja_JP: 無効化済み

en: Email notification:
ja_JP: メール通知:

en: Write-able
ja_JP: 書き込み可能

en: On:
ja_JP: オン:

en: PHP Version:
ja_JP: PHP バージョン:

en: File URI:
ja_JP: ファイル URI:

en: Technical info
ja_JP: 技術情報

en: Security level:
ja_JP: セキュリティレベル:

en: Development mode:
ja_JP: 開発モード:

en: Not write-able
ja_JP: 書き込み不可

en: Domain to purge:
ja_JP: パージするドメイン:

en: Subscribe to Go Faster Now
ja_JP: Go Faster Now を購読

en: Set W3 Total Cache header
ja_JP: W3 Total Cache ヘッダーを設定

en: cache ("public")
ja_JP: キャッシュ (“public”)

en: Media &amp; Other Files
ja_JP: メディアとその他のファイル

en: Don't set cookies for static files
ja_JP: 静的ファイルに Cookie を設定しない

en: Network mode:
ja_JP: ネットワークモード:

en: WP_CACHE define:
ja_JP: WP_CACHE 定義:

en: WordPress Resources
ja_JP: WordPress リソース

en: Installed (mhash)
ja_JP: インストール済み (mhash)

en: Hash function:
ja_JP: ハッシュ関数:

en: Installed (mime_content_type)
ja_JP: インストール済み (mime_content_type)

en: Installed (XCache)
ja_JP: インストール済み (XCache)

en: Installed (eAccelerator)
ja_JP: インストール済み (eAccelerator)

en: Installed (APC)
ja_JP: インストール済み (APC)

en: (required for Amazon S3, Amazon CloudFront, Rackspace CloudFiles support)
ja_JP: (Amazon S3、Amazon CloudFront、Rackspace CloudFiles のサポートに必要)

en: Multibyte String support:
ja_JP: マルチバイト文字列対応:

en: Compatibility Test
ja_JP: 互換性テスト

en: Apply &amp; close
ja_JP: 適用して閉じる

en: Embed before &lt;/body&gt;
ja_JP: &lt;body&gt; の前に埋め込む

en: Embed after &lt;body&gt;
ja_JP: &lt;body&gt; の後に埋め込む

en: Embed in &lt;head&gt;
ja_JP: &lt;head&gt; に埋め込む

en: Select roles:
ja_JP: 権限グループを選択:

en: Caches wp_footer loop.
ja_JP: wp_footer ループをキャッシュします。

en: Exclude pages:
ja_JP: ページを除外:

en: Rocket Loader:
ja_JP: ロケットローダー:

en: Set the ETag header to encourage browser caching of files.
ja_JP: ファイルのブラウザーのキャッシュを奨励する Etag ヘッダーを設定する。

en: View required changes
ja_JP: 必要な変更を表示

en: Empty All Caches Except Cloudflare
ja_JP: CloudFlare を除くすべてのキャッシュを空にする

en: Execute next commands in a shell:
ja_JP: シェルで次のコマンドを実行します。

en: zlib output compression:
ja_JP: zlib 出力圧縮:

en: FTP credentials don't allow to delete
ja_JP: FTP アカウントに削除権限がありません

en: FTP credentials don't allow to chmod
ja_JP: FTP アカウントに chmod 権限がありません

en: FTP credentials don't allow to delete folder
ja_JP: FTP アカウントにフォルダー削除権限がありません

en: Who do I thank for all of this?
ja_JP: これらすべてに対し、感謝する方々

en: Reduce the download time for text-based files.
ja_JP: テキストベースのファイルのダウンロード時間を短縮します。

en: Select hooks
ja_JP: フックを選択

en: (required for brotli compression support)
ja_JP: (brotli 圧縮のサポートに必要)

en: All Templates
ja_JP: テンプレート一覧

en: Not available
ja_JP: 利用できません

note: translators: 1 HTML span tag indicating Browsercache enabled/disabled.
en: Browser caching is currently %1$s.
ja_JP: ブラウザーキャッシュは現在%1$sです。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Do not add the prevent caching query string to the specified %1$sURI%2$ss. Supports regular expressions.
ja_JP: 指定 %1$sURI%2$s にキャッシュ防止クエリー文字列を追加しないでください。正規表現をサポートしています。

en: Configures W3 Total Cache to comply with Yoast SEO requirements automatically.
ja_JP: Yoast SEO 要件に自動的に準拠するよう W3 Total Cache を設定します。

en: Cache wp_head loop:
ja_JP: wp_head ループのキャッシュ:

en: Minification
ja_JP: 縮小化

en: OK
ja_JP: わかった

en: On
ja_JP: の上

en: Close
ja_JP: 近い

en: Notes
ja_JP: ノート

en: Legend
ja_JP: 伝説

en: Not defined
ja_JP: 定義されていません

en: Not detected
ja_JP: 見つかりませんでした

en: Analytics
ja_JP: 分析

en: General
ja_JP: 全般的

en: Configure
ja_JP: 構成、設定

en: Cache pings:
ja_JP: キャッシュ ping:

en: URL rewrite:
ja_JP: URL 書き換え:

en: Not installed
ja_JP: インストールされていない

en: Update via FTP
ja_JP: FTP経由で更新

en: Verify URI
ja_JP: URI を確認する

en: View all
ja_JP: すべて見る

en: Open basedir:
ja_JP: ベースディレクトリを開く:

en: Purge action:
ja_JP: パージ アクション:

en: Cache sidebar:
ja_JP: サイドバーのキャッシュ:

en: No files found.
ja_JP: ファイルが見つかりません。

en: Plugin Version:
ja_JP: プラグインのバージョン:

en: Cache comments:
ja_JP: コメントをキャッシュする:

en: cURL extension:
ja_JP: cURL 拡張子:

en: Embed Location:
ja_JP: 埋め込み場所:

en: Installed (hash)
ja_JP: インストール済み (ハッシュ)

en: Cache footer:
ja_JP: キャッシュ フッター:

en: Cache header:
ja_JP: キャッシュ ヘッダー:

en: My Websites
ja_JP: マイ Web サイト

en: Fancy permalinks:
ja_JP: ファンシーパーマリンク:

en: Flush posts loop:
ja_JP: フラッシュ投稿ループ:

en: Hide this message
ja_JP: このメッセージを非表示にする

en: Set expires header
ja_JP: 期限切れヘッダーの設定

en: Caches footer loop.
ja_JP: フッター ループをキャッシュします。

en: Check / Uncheck All
ja_JP: すべてにチェックを入れる/チェックを外す

en: Memcache extension:
ja_JP: Memcache 拡張機能:

en: Set entity tag (eTag)
ja_JP: エンティティ タグ (eTag) の設定

en: HTML Tidy extension:
ja_JP: HTML Tidy 拡張機能:

en: Installed (Fileinfo)
ja_JP: インストール済み (ファイル情報)

en: Mime type detection:
ja_JP: MIME タイプの検出:

en: Set cache control header
ja_JP: キャッシュ制御ヘッダーの設定

en: Set Last-Modified header
ja_JP: Last-Modified ヘッダーの設定

en: Cascading Style Sheets:
ja_JP: カスケード スタイル シート:

en: Additional Server Modules
ja_JP: 追加のサーバー モジュール

en: Cache primary navigation:
ja_JP: プライマリ ナビゲーションをキャッシュする:

en: Cache single post / page:
ja_JP: 単一の投稿/ページをキャッシュする:

en: Disable fragment cache:
ja_JP: フラグメント キャッシュを無効にします。

en: (required for disk enhanced Page Cache and Browser Cache)
ja_JP: (ディスク拡張ページ キャッシュおよびブラウザ キャッシュに必要)

en: (required for HTML Tidy minifier support)
ja_JP: (HTML Tidy ミニファイアのサポートに必要)

en: (required for Rackspace Cloud Files support)
ja_JP: (Rackspace Cloud Files のサポートに必要)

en: Auto (determine connection type automatically)
ja_JP: 自動 (接続タイプを自動的に決定する)

en: Cache author/tag/categories/term post loop:
ja_JP: 投稿者/タグ/カテゴリ/期間のキャッシュ ループ:

en: Cache front page post loop:
ja_JP: フロントページの投稿ループをキャッシュする:

en: Cache header loop. This is the area where the logo is located.
ja_JP: キャッシュ ヘッダー ループ。ロゴが配置されているエリアです。

en: Cache secondary navigation:
ja_JP: セカンダリ ナビゲーションをキャッシュする:

en: cache with max-age ("public, max-age=EXPIRES_SECONDS")
ja_JP: max-age を使用したキャッシュ ("public, max-age=EXPIRES_SECONDS")

en: cache with max-age and validation ("max-age=EXPIRES_SECONDS, public, must-revalidate, proxy-revalidate")
ja_JP: max-age と検証によるキャッシュ ("max-age=EXPIRES_SECONDS, public, must-revalidate, proxy-revalidate")

en: cache with validation ("public, must-revalidate, proxy-revalidate")
ja_JP: 検証付きキャッシュ (「パブリック、再検証が必要、プロキシ再検証」)

en: cache without proxy ("private, must-revalidate")
ja_JP: プロキシなしのキャッシュ (「プライベート、再検証が必要」)

en: Cache wp_head. This includes the embedded CSS, JS etc.
ja_JP: wp_head をキャッシュします。これには、埋め込まれた CSS、JS などが含まれます。

en: Caches secondary navigation filter; per page.
ja_JP: セカンダリ ナビゲーション フィルターをキャッシュします。 1ページあたり。

en: Caches sidebar loop, the widget area.
ja_JP: サイドバー ループ、ウィジェット領域をキャッシュします。

en: Caches the comments loop, pagination is supported.
ja_JP: コメント ループをキャッシュします。ページネーションがサポートされています。

en: Caches the front page post loop, pagination is supported.
ja_JP: フロント ページのポスト ループをキャッシュします。ページネーションがサポートされています。

en: Caches the navigation filter; per page.
ja_JP: ナビゲーション フィルターをキャッシュします。 1ページあたり。

en: Caches the ping loop, pagination is supported. One per line.
ja_JP: ping ループをキャッシュします。ページネーションがサポートされています。 1 行に 1 つ。

en: Caches the posts listed on tag, categories, author and other term pages, pagination is supported.
ja_JP: タグ、カテゴリ、著者、その他の用語ページにリストされた投稿をキャッシュします。ページネーションがサポートされています。

en: Caches the single post / page loop, pagination is supported.
ja_JP: 単一の投稿/ページ ループをキャッシュし、ページネーションがサポートされています。

en: Caching of database objects in memory or on disk
ja_JP: メモリーまたはディスク上のデータベース・オブジェクトのキャッシング

en: Caching of feeds (site, categories, tags, comments, search results) in memory or on disk
ja_JP: フィード (サイト、カテゴリ、タグ、コメント、検索結果) のメモリまたはディスクへのキャッシュ

en: Caching of objects in memory or on disk
ja_JP: メモリまたはディスク上のオブジェクトのキャッシュ

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Caching of pages / posts in memory or on disk or on %1$sCDN%2$s (mirror only)
ja_JP: メモリ内、ディスク上、または %1$sCDN%2$s 上のページ/投稿のキャッシュ (ミラーのみ)

en: Enable <acronym title="Hypertext Transfer Protocol">HTTP</acronym> (gzip) compression
ja_JP: <acronym title="ハイパーテキスト転送プロトコル">HTTP</acronym> (gzip) 圧縮を有効にする

en: Excluded single pages / posts:
ja_JP: 除外された単一のページ/投稿:

en: Flushes the posts loop cache on post updates. See setting above for affected loops.
ja_JP: 投稿の更新時に投稿ループ キャッシュをフラッシュします。影響を受けるループについては、上記の設定を参照してください。

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: If enabled - you may get 404 File Not Found response for some files generated on-the-fly by WordPress plugins. You may add those file %1$sURI%2$ss to 404 error exception list below to avoid that.
ja_JP: 有効にすると、WordPress プラグインによってオンザフライで生成された一部のファイルに対して 404 File Not Found 応答が返される場合があります。これらのファイル %1$sURI%2$ss を以下の 404 エラー例外リストに追加して、それを回避できます。

en: Improved Google search engine ranking
ja_JP: 改善された Google 検索エンジンのランキング

en: Increased visitor time on site
ja_JP: サイト滞在時間の増加

en: Increased web server concurrency and increased scale (easily sustain high traffic spikes)
ja_JP: Web サーバーの同時実行数の増加と規模の拡大 (トラフィックの急増を容易に維持できます)

en: It's quite difficult to recall all of the innovators that have shared their thoughts, code and experiences in the blogosphere over the years, but here are some names to get you started:
ja_JP: ブロゴスフィアで何年にもわたって考え、コード、経験を共有してきたすべてのイノベーターを思い出すのは非常に困難ですが、ここにいくつかの名前を挙げてみましょう。

en: JavaScript embedding group and location management
ja_JP: JavaScript 埋め込みグループとロケーション管理

en: List of pages / posts that should not have the single post / post loop cached. Specify one page / post per line. This area supports regular expressions.
ja_JP: 単一の投稿 / 投稿ループをキャッシュしてはならないページ / 投稿のリスト。 1 行につき 1 ページ / 投稿を指定します。この領域は正規表現をサポートしています。

en: List of pages that should not have sidebar cached. Specify one page / post per line. This area supports regular expressions.
ja_JP: サイドバーをキャッシュしてはならないページのリスト。 1 行につき 1 ページ / 投稿を指定します。この領域は正規表現をサポートしています。

en: Minification of posts / pages and feeds
ja_JP: 投稿/ページとフィードの縮小

note: translators: 1 opening HTML acronym tag, 2 closing HTML acronym tag.
en: Never process 404 (not found) events for the specified %1$sURI%2$ss.
ja_JP: 指定された %1$sURI%2$ss の 404 (見つかりません) イベントを処理しません。

en: Optimized progressive render (pages start rendering immediately)
ja_JP: 最適化されたプログレッシブ レンダリング (ページはすぐにレンダリングを開始します)

en: Please reach out to all of these people and support their projects if you're so inclined.
ja_JP: よろしければ、これらすべての人々に連絡を取り、彼らのプロジェクトをサポートしてください。

en: Prevent caching of objects after settings change
ja_JP: 設定変更後のオブジェクトのキャッシュを防止する

en: Reduce server load by allowing the web server to handle 404 (not found) errors for static files (images etc).
ja_JP: Web サーバーが静的ファイル (画像など) の 404 (見つかりません) エラーを処理できるようにすることで、サーバーの負荷を軽減します。

en: Removes Set-Cookie header for responses.
ja_JP: 応答の Set-Cookie ヘッダーを削除します。

en: Select hooks from the list that should not be cached if user belongs to any of the roles selected below.
ja_JP: ユーザーが以下で選択したロールのいずれかに属している場合にキャッシュしないフックをリストから選択します。

en: Select user roles that should not use the fragment cache.
ja_JP: フラグメント キャッシュを使用しないユーザー ロールを選択します。

en: Server Modules &amp; Resources:
ja_JP: サーバー モジュールとリソース:

en: Set pragma and cache-control headers to encourage browser caching of files.
ja_JP: プラグマとキャッシュ制御ヘッダーを設定して、ブラウザーによるファイルのキャッシュを促進します。

en: Set the expires header to encourage browser caching of files.
ja_JP: ファイルのブラウザー キャッシュを促進するために、expires ヘッダーを設定します。

en: Set the Last-Modified header to enable 304 Not Modified response.
ja_JP: Last-Modified ヘッダーを設定して、304 Not Modified 応答を有効にします。

en: Set this header to assist in identifying optimized files.
ja_JP: このヘッダーを設定して、最適化されたファイルの識別を支援します。

en: Specify browser cache policy for Cascading Style Sheets and JavaScript files.
ja_JP: カスケード スタイル シートと JavaScript ファイルのブラウザー キャッシュ ポリシーを指定します。

en: Specify browser cache policy for posts, pages, feeds and text-based files.
ja_JP: 投稿、ページ、フィード、およびテキストベースのファイルのブラウザー キャッシュ ポリシーを指定します。

en: Specify email addresses for completed removal notifications. One email per line.
ja_JP: 削除完了通知の電子メール アドレスを指定します。 1 行に 1 つのメール。

en: Specify global browser cache policy.
ja_JP: グローバル ブラウザ キャッシュ ポリシーを指定します。

en: Take a minute to update, here's why:
ja_JP: 更新するのに少し時間がかかります。理由は次のとおりです。

en: theme. Select "add" the files you wish to minify, then click "apply &amp; close" to save the settings.
ja_JP: テーマ。縮小したいファイルを「追加」を選択し、「適用して閉じる」をクリックして設定を保存します。

en: To get started with minify, we've identified the following external CSS and JS objects in the
ja_JP: minify を開始するために、次の外部 CSS および JS オブジェクトを

en: Typically minification of advertiser code, analytics/statistics or any other types of tracking code is not recommended.
ja_JP: 通常、広告主コード、分析/統計、またはその他のタイプのトラッキング コードの縮小は推奨されません。

note: translators: 1 HTML a tag to memcached.org, 2 HTML acronym open tag, 3 HTML acronym and close tag.
en: User experience is an important aspect of every web site and all web sites can benefit from effective caching and file size reduction. We have applied web site optimization methods typically used with high traffic sites and simplified their implementation. Coupling these methods either %1$s and/or opcode caching and the %2$sCDN%3$s of your choosing to provide the following features and benefits:
ja_JP: ユーザー エクスペリエンスはすべての Web サイトの重要な側面であり、すべての Web サイトは効果的なキャッシュとファイル サイズの縮小からメリットを得ることができます。トラフィックの多いサイトで一般的に使用される Web サイトの最適化手法を適用し、実装を簡素化しました。これらの方法を %1$s および/またはオペコード キャッシングと選択した %2$sCDN%3$s のいずれかと組み合わせて、次の機能と利点を提供します。

en: Whenever settings are changed, a new query string will be generated and appended to objects allowing the new policy to be applied.
ja_JP: 設定が変更されるたびに、新しいクエリ文字列が生成され、オブジェクトに追加され、新しいポリシーを適用できるようになります。

en: Your users have less data to download, you can now serve more visitors at once without upgrading your hardware and you don't have to change how you do anything; just set it and forget it.
ja_JP: ユーザーがダウンロードするデータが少なくなり、ハードウェアをアップグレードせずに一度により多くの訪問者にサービスを提供できるようになり、操作方法を変更する必要がなくなります。設定して忘れてください。

en: Network Performance &amp; Security powered by Cloudflare
ja_JP: ネットワークのパフォーマンスとセキュリティ powered by Cloudflare

note: translators: 3 closing HTML p tag followed by closing HTML div tag.
en: %1$sCloudflare plugin detected. We recommend removing the plugin as it offers no additional capabilities when W3 Total Cache is installed. This message will disappear when Cloudflare is removed. %2$s%3$s
ja_JP: %1$sCloudflare プラグインが検出されました。
    このプラグインは W3 Total Cacheがインストールされている際には追加の機能を提供しないため、削除することをお勧めします。Cloudflare を削除するとこのメッセージは非表示になります。%2$s%3$s
